България подпомогна 18 страни през 2020 г. по линия на официалната помощ за развитие с над 5,5 млн. лв. С част от средствата бяха до финансирани двустранни проекти и международни организации, а други бяха дарени под формата на хуманитарна помощ.
Значителен дял от помощта беше разпределен за страните от Западните Балкани и Източното партньорство. В двата региона са финансирани общо 60 проекта за развитие на образованието, науката, културата, социалната интеграция и гражданското общество. 43 от тях са свързани с нашия дългосрочен външнополитически приоритет - евроатлантическата интеграция на Западните Балкани.
За страните от Черноморския регион България дари над 500 000 лева. Парите бяха разпределени за проекти на Молдова, Украйна, Грузия и Армения.
Украйна е дългогодишен бенефициент на българската официалната помощ за развитие. От 2016 г. насам са финансирани повече от 20 проекта в различни населени места - Харков, Милитопол, Измаил, Бердянск, Лвов, Болград и други, обясни пред Радио София Костадин Коджабашев, извънреден и пълномощен посланик на Република България в Украйна:
„В много сектори недостигът на финанси в страната е хроничен. В същото време много неправителствени организации имат потенциала и създават материални и духовни продукти. Това дефинира ползата от помощта ни за подобряване стандарта на живот на украинското общество, за укрепване на връзките ни и за по-нататъшно сътрудничество.“
Резултатите са повече от окуражителни. В медиите често се публикуват благодарствени материали за оказана помощ. Част от подпомогнатите проекти облагодетелстват нашите сънародници – в Украйна е най-голямата ни българска диаспора. Така се засилва връзката им с историческата родина.
Голяма част от проектите, за които България е помогнала, са в образователната сфера, за подобряване качеството на учебната среда и преподавателския процес – в Киев, Измаил, Одеса. Интересът е нараснал значително. През 2019 г. са заявени над 300 проекта, а през тази - кандидатите са 117, допълни посланик Коджабашев. Сред бенефициентите са и научни и неправителствени организации с акцент върху евроатлантическата интеграция на Украйна, здравни учреждения, културни сдружения.
В момента на територията на страната се изпълняват 7 проекта на стойност над 100 000 евро. Сред тях са и такива за деца с двигателни или зрителни затруднения.
„Гордеем се и с подкрепата на проекти в областта на културата“, посочи още българският посланик. Подпомогната е трупата на театрално студио „Онгъл“ в Болград, както и ремонта на залата. Стойността на проекта е 34 350 евро. Ще бъде завършен в средата на 2021 г.
Предстои одобряването и подпомагането на училищен проект в село от Одеска област на стойност за над 133 000 евро.
Чуйте разговора на Катя Василева с Н.Пр. Костадин Коджабашев.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..