Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пандемията не е променила финансовите навици на българите

Георги Заманов
Снимка: Алианц Банк

Българинът продължава да бъде спестовен и да събира парите си в банка. В същото време делът на отпуснатите кредити, остава относително константен спрямо периода преди кризата и за това има много причини. 

2020 г. може да се раздели на два периода - когато имаше по-активен социален и икономически живот, тогава броят на заявленията за кредити е равен на този през 2019 г., а след периода на локдаун, хората са идвали по-рядко до офисите на банките.

“Има онлайн платформи за кредитиране, но те не поемат и не обработват по-голямата част от исканията, какъвто би бил един ипотечен или фирмен кредит”, казва Георги Заманов, главен изпълнителен директор на "Алианц Банк" и член на Управителния съвет на Асоциацията на банките в България.      

По думите му броят на отказаните кредити през 2020 г. не се различава съществено от броя на отказаните кредити при предишни години. “Отказ на кредит е, когато кредитополучателят не отговаря на рисковата политика на банката (ако има недобра кредитна история или ако доходите на кредитополучателя не са достатъчни, за да покриват вноските по кредита)”, обяснява той.

Банковият сектор е достатъчно предпазлив след кризата от 2008 г. “Финансовият сектор като цяло, не само в България, но и в цяла Европа науча много от предишната криза и това, което научи беше вкарано от регулаторите - от Централните банки и съответно от политиките на банките. Не мисля, че тази година е с нещо по-различна от това, което сме предлагали през последните пет години”.

Механизмът, който предвижда кредитният мораториум, който се въведе след пандемията предвиждаше две възможности - клиентът да плаща лихва, но да не плаща главница. Втората възможност е да не плаща и лихва, и главница, която съответно да се пренесе в края на периода. В момента има и удължен срок за плащане, плюс допълнително три месеца, т.нар. кредитна ваканция.

Ръстът на депозитната база в България през последните години е значителен. “Ако се направи съпоставяне на депозитната база в България и ръстът на кредитите, то определено депозитната база расте много по-бързо отколкото ръста на кредитите”, казва той.

Между 4 и 5 млрд. е ръстът на депозитната база на годишна база, срещу малко над 1 млрд. ръст на ипотечното кредитиране и около 1 млрд. ръст на потребителското кредитиране, т.е. депозитната база расте 2.5-3 пъти по-бързо като абсолютни стойности, отколкото ръстът на кредитите.   

Чуйте интервюто на Данаил Конов с Георги Заманов. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Захари Зограф

Историята оживява - Захари Зограф и тайнствената и явна Ралу Коциасоглу

Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите.  Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..

публикувано на 30.11.24 в 16:00

Софийски разкази - Стара София в спомени

Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна.  Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..

публикувано на 30.11.24 в 15:00
Анна-Мария и Никола Гюзелеви

Адресите на любовта - Анна-Мария и Никола Гюзелеви

Световният бас и дипломиран академичен художник се заглежда в Анна-Мария още когато е ученичка в балетното училище и танцува малки роли в операта. Но изчаква осем години да порасне, за да я покани на среща. Така започва любовната история между Никола Гюзелев и съпругата му. Не им достига по-малко от месец, за да отпразнуват 30-ата годишнина..

публикувано на 30.11.24 в 14:00
Радослава Карамихалева

Да оставим добри неща след нас

Колко често необвързаните българи излизат на реални срещи?  Проучване на българска мачмейкинг платформа, обхващащо над 5000 необвързани мъже и жени на възраст между 25 и 45 години, разкрива интересни, но и малко обезкуражаващи тенденции. Повече от Радослава Карамихалева, мачмейкър: "При нас срещите се случват на живо. Задаваме въпроси, от които..

публикувано на 30.11.24 в 11:05
Галена Ганчева и Димитър Костадинов

Доброто е заразно

Подари любов на българските баби и дядовци за Коледа с фондация " Дари храна, дари любов ". Как - разказват доброволците Галена Ганчева и Димитър Костадинов: "От самото начало познавам една от основателките на фондацията и нямаше как да устоя да не се включа. Учехме се в хода на случващото се. Доброто е заразно, цялото нещо ни сближи." (Галена) И..

публикувано на 30.11.24 в 10:58
Мартин Кадинов, Роб Седжбир и Стив Макнийл (отляво надясно)

Уроци по демокрация в Понг

Как България попадна в книгата на Гинес с нов рекорд, поставен в София Нов световен рекорд беше поставен в София преди броени дни. 440 човека играха едновременно през смартфоните си една от най-старите видео игри в историята на човечеството – играта Понг. Това се случи по време на гейминг събитието GAME ON на 24 ноември, в което се включиха някои от..

публикувано на 30.11.24 в 10:23

Деца спасяват Коледа

Националният военноисторически музей кани всеки уикенд на коледна образователна игра „Мисия разузнавач – Спаси Коледа“ за седма поредна година. Подробностите от Славея Сурчева, връзки с обществеността НВИМ: "Коледният дух завладя екипа на музея - играта е изключително любопитна. Тя е за групи ученици и за семейства. Продължава около час и половина,..

публикувано на 30.11.24 в 09:41