Каквато и да е скоростта на метаболизма ви, има фактори, които могат да го тласнат да работи с по-ниски или по-високи скорости, обяснява за Би Би Си Мундо нутриционистът Терез Толар Петерсон.
Енергийните нужди на тялото
Метаболизмът е биологичен термин, който се отнася до всички химични реакции, необходими за поддържане на живота в организма.
Вашият метаболизъм върши три основни задачи: превръщането на храната в енергия; разгражда храната до основните й компоненти (протеини, липиди, нуклеинови киселини и някои въглехидрати) и отстранява азотните отпадъци.
Ако сте обезпокоени от скоростта на метаболизма си, вероятно се концентрирате върху това колко енергия получавате от храната, която ядете и колко тялото ви използва от нея. Енергийната стойност на храната се измерва в калории. Базовият метаболизъм е минималното количество калории, необходимо за основните функции в покой. Разходът на енергия в покой е броят на калориите, които тялото ви използва по време на почивка или сън, което се равнява на около 60% - 65% от общите ви енергийни разходи.
Той не отчита калориите, от които се нуждаете за всичко останало, което правите, като движение или изразходване на енергия за активност (25% -30%), мислене и дори смилане на храна (5% -10%).
По този начин общият ви енергиен разход съчетава двете: енергийните ви разходи в покой плюс енергийните ви разходи в други дейности.
Приблизителният дневен прием на калории, необходим за 57-килограмова възрастна жена, варира от 1600 до 2400 калории на ден. За мъж с тегло 70 килограма дневните калорийни нужди могат да варират от 2000 до 3000 калории на ден. Това е около 25-30 калории на килограм телесно тегло. За разлика от тях, малките деца изгарят около 120 калории на килограм тегло на ден и това съотношение непрекъснато намалява, докато детето расте.
Така че малките деца имат най-високия метаболизъм от всички. Това изискване за допълнителни калории е необходимо за растежа.
Фактори, влияещи върху скоростта на метаболизма
Скоростта на метаболизма и калоричните нужди варират от човек на човек в зависимост от фактори като генетика, пол, възраст, състав на тялото и количеството упражнения, които правите.
Здравното състояние и някои медицински състояния също могат да повлияят на метаболизма. Например, регулатор на метаболизма е щитовидната жлеза. Колкото повече тироксин прави щитовидната жлеза на човек, толкова по-висок е базовия метаболизъм.
Температурата също може да повлияе на основния метаболизъм на човек.
За всеки 0,5 градуса по Целзий увеличение на вътрешната телесна температура на човека, основната му метаболитна скорост се увеличава с около 7%.
Други медицински състояния, които оказват влияние върху скоростта на основния метаболизъм, могат да включват загуба на мускулна маса (атрофия), продължително гладуване, ниски нива на кислород в тялото (хипоксия), мускулни разстройства, депресия и диабет.
Друг важен фактор е съставът на тялото – мазнини, мускулна маса и т.н.
Базовата скорост на метаболизма намалява с възрастта.
Ако наистина искате да стимулирате метаболизма си, най-лесният начин да го направите е да увеличите мускулната си маса и нивото си на активност.
Чрез увеличаване на мускулната маса ще увеличите и основния брой калории, необходими за поддържането на тези мускули.
Вместо да се оплаквате от бавен метаболизъм, можете да опитате да го активирате, за да го направите поне малко по-бърз.
Коментатори във "Форум" тази седмица са юристът Мими Шишкова и председателят на Управителния съвет на фондация "Общество.бг“ Жоро Пенчев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - "Спаси София" свалят доверието си от столичния кмет Васил Терзиев . Това обяви на пресконференция лидерът на партията..
Започна 12-ият сезон на благотворителната инициатива "С тениска на бала“. С набраните средства ще бъдат осигурени стипендии за студенти без родители. Тази година инициативата дава възможност участниците сами да създадат визия за своята тениска, каза пред Радио София директорът на Столичната организация на БЧК Пепа Недялкова. "Това е..
Българският хелзинкски комитет представи Годишния доклад за състоянието на правата на човека в България през 2024 година. Той включва задълбочен анализ на ключови събития, законодателни промени и практики, повлияли правата и свободите на хората в страната през изминалата година. В рамките на събитието бяха представени основните изводи и..
Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда през периода април-септември 2025 г.. Това сочат данните от националното изследване на Българската конфедерация по заетостта. Оттам отчитат и положителен коефициент на заетост от +3%. Той бележи лек спад с 1% спрямо предходните шест месеца и значително по-ниско..
След 15-ина награди от фестивали и конкурси, първият пълнометражен филм "Краят на реката" на режисьора Васил Барков ще бъде официално представен пред българска публика на 24 април (четвъртък) в Дома на киното. Васил Барков е роден през 1972 г. в Бесарабия, Измаилски район, Украйна. Две години следва в Морски университет в Одеса. През..
"Спаси София" свалят доверието си от столичния кмет Васил Терзиев, обяви на пресконференция лидерът на партията Борис Бонев. По думите му, администрацията на София няма ясна визия и ясни цели, а това не може да бъде успешно. Лидерът на "Спаси София“ съобщи още, че Илиян Павлов - единственият зам.-кмет от партията, подава оставка. От..
Национален музей "Земята и хората" чества Световния ден на Земята-22 април, с 33-тото издание на Международния музикален конкурс "Музиката и Земята" и тематична постерна изложба. “Международен конкурс за композитори и изпълнители "Музиката и Земята" отговаря напълно на мисията и политиката на музея. За първи път се е състоял през 1993 г. и днес..