"Днес, за първи път от може би близо месец, отваряме врати. Честно казано не тая големи надежди бързо да се възстанови и посещаемостта и интересът на хората към културни събития, дано да не съм прав. И времето, и обстановката са по-различни. Нормално е хората да мислят за други неща," каза пред Радио София директорът на музея доц. Христо Попов.
"Изложбата "Поток през времето" отдавна чака да бъде открита. Тя е посветена на спасителните археологически проучвания по разширението на газопреносната мрежа в периода 2019-2020 година. Още една изложба предстои през настоящата кампания "Българска археология - 2020 г" с най-интересните археологически проучвания през годината," разказа доц. Попов.
Той определи изминалия археологически сезон като много натоварен, заради спасителните проучвания, проведени успоредно със строителните дейности по големи инфраструктурни проекти. През 2020 година са били издадени около 500 разрешения за трайни археологически проучвания, като по-голямата част са за спасителни. Според директора на Националния археологически музей обърна внимание и на програмата на Министерството на културата, която се утвърждава от няколко години, с положителни промени в самата процедура.
Наблюдава се обръщане на тенденцията, като основните акценти вече не са само в Южна България и по Черноморието, а има голям обем на проучванията и в Северна България, която е не по-малко богата в археологическо и културно-историческо отношение от южните части на страната.
Доц. Христо Попов открои някои находки, на които досега не е било обръщано толкова внимание, сред които интересни обекти по газопроводите и по продължението на Автомагистрала "Хемус" - в района на Белоградец в Търновско, некрополи край Ветрино, Чудомир, между Търговище и Разград.
Чуйте интервюто на Божидар Янев с доц. Христо Попов.
Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..
Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..
Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..
Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..
Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя. Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..
Боян Бочев от Лаго Фест в Самоков ни представя събитието с ударение на последната буква: "Тембърът на гласа ми подсказва, че настроението е чудесно. Страхотни музиканти на сцената, познаваме някои от тях в "Мюзиколоджи лайв". (подробности, както и за произхода на името - в звуковия файл) Има от бебета до над 70-годишни, хората си чакат фестивала в..
"Добър вечер, София" казаха Яна и Роман директно от Green gallery - едно ново пространство за екзотични растения и флорално изкуство, където цветята присъстват във всякакви видове и форми. "Имаме фотография, има графика, живопис, акварел - в общи линии, без ограничения в някакъв конкретен стил, дори авторите влизат в нетипични роли, като..