Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кънчо Кънев: Паркирането върху тротоарите нарушава и закона, и моралната отговорност

Недостъпни тротоари в Манастирски ливади
Снимка: БГНЕС

Проблемът с планирането в България е дълбок и продължава във времето. Няма квартал, който е да е с цялостен план за развитие. Всички имоти в “Манастирски ливади - Запад” са били ниви и във времето са били реституирани на техните собственици, които след това по един или друг начин са реализирали някакви инвестиционни намерения. Законът за устройство на територията позволява във всеки частен имот да бъде реализирано инвестиционно намерение с определени параметри. Работата на районната администрация е да следи за спазването на тези параметри, обясни пред Радио София Кънчо Кънев, зам. кмет на столичния район "Витоша".

“Когато в закона и общите устройствени планове са заложени параметри, които виждаме, че не са добри, резултатът е налице. Ние с колегите също не сме настроени към това постоянно презастрояване с блокове, но всеки собственик на имот, който иска да реализира инвестиционно намерение и знае, че има право на това по закон, ще изисква да получи това разрешение.”

Кънчо Кънев отбеляза, че в "Манастирски ливади - Запад" наистина има улици без тротоари или с такива в недобро състояние, като посочи, че районната администрация се опитва постоянно да ремонтира тези улици и да поставя ограничителни елементи срещу неправилно паркиране. Той добави, че се надява в края на мандата на сегашната администрация всички съществуващи тротоари да бъдат приведени в нормален вид, а няколкото главни улици, които прекосяват квартала, да имат пешеходен достъп от край до край.

"Важно е да има и малко съзнание относно паркирането на тротоарите. Когато човек си закупи автомобил, той е длъжен да му осигури и паркомясто, ако няма такова. Паркирането върху тротоара е върху нарушение на закона, на разпоредби и най-вече на някаква морална отговорност, която имаме един към друг. Бавно и методично разчистваме тротоарите, в края на миналата и началото на тази година сме поставили над 100 колчета,"  подчерта зам. кметът на район "Витоша".

Чуйте интервюто на Константин Лавсов с Кънчо Кънев.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - архимандрит професор Евтимий Сапунджиев

Кой е архимандрит професор Евтимий Сапунджиев? Защо личността и делата му са с толкова съществен принос в развитието на богословието в България? Той  е духовник, учен, апологет, учител, общественик и пламенен защитник на християнството.  През тази година отбелязваме 140 лета от неговото рождение. Архимандрит Евтимий е роден в Копривщица на 25 юли..

публикувано на 28.09.24 в 16:00

Софийски разкази - Изгубените софийски символи

Разговорът е със Здравко Петров от “Исторически маршрути”. Старата централна гара е един от тези изгубени символи - тя служи от 1888, когато железницата стига до София. Кои са архитектите и инженерите ѝ, както и за други символи на града - в звуковия файл:

публикувано на 28.09.24 в 15:00
Юлиян Стоянов и Илко Градев

Пресечните точки като трето течение

Юлиян Стоянов и Илко Градев са членове на септет The Crossing Points Collective. Третото течение в джаза  (The Third Stream) съществува от над половин век и е много хубаво, че в България млади музиканти продължават търсенията на първопроходците ни в него, в лицето на Милчо Левиев, Симеон Щерев и останалите членове на квартет "Фокус". Акордеонистът и..

публикувано на 28.09.24 в 13:39

Когато хората са се събирали да свирят

Наградата за принос към музикалното изкуство акад. Марин Големинов - от Кюстендил се включва Лили Големинова: "Наградата се връчва на рождения му ден, а той е роден в годината на Независимостта. Тогава хората са се събирали да си свирят в камерни състави. Младите от второто поколение български композитори отиват да се учат в чужбина - той..

публикувано на 28.09.24 в 13:20
Кирил Карамфилов

Повдигаме завесата към убиец номер едно

С проф. Кирил Карамфилов говорим за Световния ден на сърцето - 29 септември: "Традиционно това е ден, в който се опитваме да привлечем вниманието към здравословния начин на живот, да познаваме и нормата, и патологията. Повдигаме завесата към убиец номер едно. Ентусиазмът е заразителен от младите към родителите им. Кулминацията на събитието е разходката..

публикувано на 28.09.24 в 13:03

Адресите на любовта - Александър Батенберг

Българка ражда на княз Александър Батенберг три двойки близнаци за 7 години Образован, строен, мъжествен, много красив, с бадемови весели очи, с тънки вежди, бяло лице с алени бузи и черни засукани мустачки, 22-годишният княз Александър Батенберг веднага прави много силно впечатление на всички, които се стичат да го посрещат на българска земя...

публикувано на 28.09.24 в 14:00
Юлиян Петров

Не може да има единен национален стандарт за качество в образованието при толкова различни училища

Над 78% от хората в България смятат, че учебните програми трябва да бъдат опростени като се намали обемът информация и да се наблегне на практически упражнения и формиране на компетентности . Това показва поредното изследване на общественото мнение в системата на образованието, в което участие имат и заинтересованите – родителите...

публикувано на 27.09.24 в 18:36