Първият екип от 6 души трябваше да замине още на 12 януари, но заради случаи на коронавирус, сред испанските учени, пътуването се отложи. Съставът на експедицията е редуциран максимално заради епидемиологичната обстановка.
„Експедиция ще има. Планирано е да се върнат до средата на април. Стремихме са да запазим Антарктида чиста от коронавируса. Екипът задължително трябва да отиде, човешка ръка да отстрани повреди от бурните ветрове и снеговалежи от бурната зима, също така да свалят записите от уредите, които са останали да записват данните за промяната в климата, палео-климатичните промени, които са много важни за цялото човечество, защото в Антарктида тези промени са ярко изразени”, каза ръководителят на експедицията проф. Христо Пимпирев.
По думите му нашите учени ще свалят данните и ще ги изпратят в България, където ще ги предоставят за анализ и съпоставяне с данните от другите станции.
Според проф. Пимпирев трябва да се нагодим към реалността от тази пандемия. “От миналата година имаме и интернет на базата, беше инсталирана сателитна чиния. Аз винаги очаквам с голяма тръпка да отида в този сантиментален дом – Антарктида, и ми е малко чудно сега, но да се надяваме, че в края на тази година ще осъществим една доста по-голяма 30- та юбилейна експедиция”, каза още проф. Пимпирев.
Той обясни, че португалските учени, които работят съвместно с българските, са спрели теренните проучвания, отиването на учените на континента и работата по събирането на проби, но не и по научната работа.
“Тази година ще обявим нов конкурс за българи, за научни проекти, но конкурсите са отворени за цялата страна и България се утвърждава като една много силна полярна нация, ценена в целия свят“, каза още той.
На 29.01. в Аулата на Софийския Университет „Св. Кл. Охридски“ се състоя традиционната церемония по връчването на националния флаг на заминаващата експедиция. Флага получи ръководителят на експедицията проф. Христо Пимпирев, както и икона на Св. Йоан Рилски, дар от президента за параклиса в Българската полярна станция „Св. Кл. Охридски“ на о-в Ливингстън. Проф. Христо Пимпирев изказа своята увереност в успешния край на експедицията, въпреки че ще я координира виртуално.
Очаква се полярниците ни да се завърнат на родна Земя през средата на април, но обстановката не позволява да се прогнозира точно време на завръщане, планира се това да се случи с военния самолет “Херкулес” на Уругвайските военновъздушни сили, от острова в съседство - Кинг Джордж.
Експедицията в състав: Йордан Тодоров - командир на базата, лекарят д-р Атанас Пелтеков, инженерите Петър Сапунджиев и Емил Иванов и логистиците Николай Николов и Камен Недков, заминават по маршрута София - Рим - Сантяго де Чили – Пунта Аренас.
На брега на Магелановия проток, те ще прекарат двуседмична пълна изолация и ще продължат, към о-в Ливингстън с испанския кораб „Сармиенто де Гамбоа“.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..