Френски учени откриха с помощта на магнитно-резонансна томография сериозни изменения в очите на пациенти с тежка форма на Covid-19. Резултатите от проучването са публикувани в списание „Радиология”.
Въпреки че SARS-CoV-2 засяга на първо място белите дробове, стана ясно, че тази инфекция предизвиква и различни очни заболявания като конюнктивит, ретинопатия и увреждания на ретината, които могат да доведат до загуба на зрение.
За да разберат повече за офталмологичните прояви на Covid-19 от Френското общество по неврорадиология (SFNR) са провели изследване на 129 пациенти с тежка форма на Covid-19, на които е направена магнитно-резонансна томография (МРТ) на главата.
При 9 от тях са открити аномалии на очните ябълки - един или повече възела в областта на макулата-задната част на окото, отговаряща за централното зрение. При 8 от пациентите тези възелчета са открити и на двете очи. Осем от деветимата пациенти с открити аномалии към момента на изследването са били в отделение за интензивно лечение заради Covid-19.
Сериозните проблеми с очите могат да останат до голяма степен незабелязани в клиниките, тъй като в интензивните отделения лекарите обръщат внимание на по-сериозни и животозастрашаващи състояния.
Авторите на изследването смятат, че резултатите от тяхната работа подчертават необходимостта от скрининг на очите на всички пациенти с тежка форма на Covid-19. Той може да включва МРТ с висока резолюция за възли, фундоскопия - метод, при който се използват увеличителни лещи и светлина за изследване на очното дъно, както и оптична кохерентна томография - неинвазивен тест, който създава триизмерно изображение на структурата на окото.
До момента не е ясна причината, поради която са се образували тези възелчета, но най-вероятно са свързани с възпалението, предизвикано от коронавируса. Друга причина може да е неадекватен дренаж на вените на очите при интубирани пациенти или пациенти на интензивно лечение, които прекарват дълго време легнали по корем.
Усложняващ фактор може да бъдат и съпътстващи заболявания като диабет, затлъстяване и хипертония.
Елисавета Станчева, изкуствовед, за дискусията „На ръба“, в която композиторът Петър Керкелов разказва за създаването на новата си пиеса. Какво се случва, когато музиката премине отвъд познатото и експериментира с нови форми, звуци и идеи? Как се изгражда музикална драматургия, която преплита класическо звучене с електронни елементи? Среща-дискусия..
Музикалният спектакъл „Три тенора…и още нещо“ на Камерна опера Благоевград с диригент Георги Еленков ще гостува в София на 23 май на сцената на театър „Сълза и смях“. По този повод ни гостуват двама от участващите трима тенори – Михаил Михайлов и Юрий Николов: "Винаги е удоволствието като трима тенора, които са и приятели, са заедно на сцена...
Мария Карагьозова ни представя Фестивала на училищните и младежките оркестри, организиран от Асоциацията на фестивалите в България и финансирани от Национален фонд Култура: "Оркестрите загубиха част от структурата си по време на пандемията. Фестивалът насърчава отново децата в тези оркестри. Той е трибуна на музиканти-любители. Не съревнование..
Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век? Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..
Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..
Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..