Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Алекс и Рая Кръстеви: Запознахме се като в дигитална приказка, обичаме да четем, и то заедно

| обновено на 17.02.21 в 18:21
Снимка: Bopsbox

Джордж Оруел е написал: "Обичаш ли някого, ти просто го обичаш, и нямаш ли какво друго да му дадеш, пак му даваш обич". Но те имат и какво още да си дадат и това е книгата, между чиито страници се отвеждат на вълнуващо приключение. В четенето е тяхната първа среща и тяхното влюбване един в друг и в словото. Те са "Четат ли двама", а любовта четат във и между редовете. 

"То влюбването в книгите беше преди да се срещнем и влюбим един в друг и всъщност това ни събра. В интернет се запознахме, като в съвременна дигитална приказка, в един форум за книги. Запознанството ни е доста оксиморонно, защото това, което обичаме да четем са коренно различни заглавия, но все пак противоположностите се привличат", казват Алекс и Рая Кръстеви пред Радио София.

Срещат ги книгите, но онлайн, затова наричат своята история класическа съвременна дигитална приказка. Техните първи крачки един към друг са между страниците на книгите и са взаимни, но казват, че когато двама човека имат какво да си кажат и да си дадат един на друг, няма значение кой ще направи първата крачка.

"Важното е да се срещнат по средата. Достатъчно е да има интерес, да го покажеш, дали пръв ще е мъжът или жената, няма значение, важното е да намериш наистина човека, с който си заслужава да направиш тази стъпка."

И от няколко стъпки един към друг и един до друг, и с много разлистени страници, Алекс и Рая решават да създадат бууктюб канал - "Четат ли двама", част от платформата You Tube, където хората споделят какво са прочели, защо им харесва, кои са любимите им заглавия, как изглежда тяхната библиотека. А любовта към четенето - казват - се изгражда най-вече с личния пример.

"Ние като семейство и като четящи хора се стараем да показваме различните аспекти. Няма универсална рецепта. Нещо, което четох наскоро е, че най-важният урок, който можеш да дадеш на детето си, е да бъдеш там за него. Започваш оттам, откъдето детето би се заинтересувало, и оттам да разширяваш кръгозора му."

Февруари е месецът на любовта, а в "Четат ли двама" винаги имат интересни предложения за заглавията, които те са прочели и между чиито страници са открили любовта и преоткрили себе си.

„Малкият принц“, защото историята на Екзюпери учи на толкова много и на много любов, „Гордост и предразсъдъци“ е задължително заглавие в месеца на любовта, едно красиво издание озаглавено „Любов“, с поезия и илюстрации, поезията на Ралица Генчева също е толкова актуално и красиво звучаща. Пожелаваме на хората да се обичат и да правят добрини едни към други всеки ден, не само на празници."

С Алекс и Рая Кръстеви ни среща Ангелина Грозева. Чуйте.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50