Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Огнян Траянов: ІТ бизнесът целенасочено инвестира в образованието

Снимка: ТехноЛогика

Българската асоциация по информационни технологии (БАИТ) връчи своите годишни награди в различни категории за принос в развитието на информационните и комуникационните технологии.

Десетата церемония се проведе онлайн под патронажа на президента Румен Радев.

Тази година за наградите се състезаваха 93 проекта в 7 категории.

Отличените са личности, институции и компании, които през 2020 г. показаха професионализъм и иновативност.

Награди заслужиха не само фирми с принос в ИКТ, но и пионерите, авангардните потребители на информационните технологии“, обърна внимание председателят на УС на БАИТ и изпълнителен директор на ТехноЛогика Огнян Траянов при гостуването си в Радио София.

В оспорваната категория „Младежка награда“ тази година са били представени прототипи или работещи разработки. Отличието получи 9-окласникът Радостин Чолаков от МГ „Акад. Кирил Попов“ от Пловдив с иновативния проект “АзБуки.ML”, целящ да направи използването на machine learning технологиите за обработка на естествен език лесно достъпни и широко използвани в българската ІТ индустрия. Разработката има връзка с областта, в която навремето е работил инж. Николай Илиев, първи председател на БАИТ и почетен изобретател, който получи наградата, под знака на 25-годишнината от създаването на организацията и приноса на асоциацията за развитието на ІТ индустрията в България.

„Коронавирусът ни постави маски, но от друга страна много маски паднаха. Ясно се видя кой какво изповядва и кой – само го проповядва“, образно допълни Огнян Траянов. – „Българските ІТ фирми показаха не само, че са в авангарда на обществото не само със своята иновативност, но и със социалната си ангажираност. Помогнахме и на медици, и на учители.“

Траянов обърна специално внимание на категория „Образователна награда“, в която победител е 10-окласникът Георги Германов от СПГЕ „Джон Атанасов“, който вече преподава роботика, електроника и 3D принтиране на ученици от І до VІІ клас.

БАИТ инвестира в образованието. Създадени са 300 видеоурока. В ход е програмата „ІТ бизнесът преподава“. ІТ грамотността не е важна само за бъдещите ІТ специалисти. Тя е необходима във всяка област, за пряка форма на професионална реализация, подчерта Огнян Траянов.

С него разговаря Катя Василева.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50