Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В София има нужда от обновяване на жилищния фонд

Снимка: БГНЕС

София разполага с достатъчно голям жилищен фонд и на практика няма нужда от нови терени и строителство на нови жилищни сгради. Това показва анализ за жилищния фонд на София на общинското предприятие "Софияплан".

“Всичко идва от т.нар. Общ устройствен план, който определя конкретни устройствени зони и залага къде може да се строят жилища. Този план залага сериозен ресурс от жилищни зони, които дори не са усвоени още, без да се има предвид какъв е капацитетът на конкретната зона, т.е. колко още хора може да поеме. 
Тези параметри, които са заложени за плътност, за коефициент на интензивност и т.н. не са съобразени с демографската динамика", коментира Емил Христов, урбанист от “Софияплан”.

По думите му дори до 2050 г. не само, че няма да се увеличи броят на живеещите в столицата, но дори ще започне да намалява и затова няма нужда от нови жилищни сгради, а от обновяване на вече съществуващия сграден фонд.

Трябва да се обърне внимание на поддръжката на сградите и тяхната конструктивна устойчивост - много панелни сгради са конструктивно компрометирани заради липсата на елементарна поддръжка от десетилетия насам. Около 10% от сградния фонд, касаещ по-старите сгради предимно в центъра на столицата, пък не отговаря на съвременните норми за земетръсна устойчивост.

По отношение на достъпността на жилищата в София се забелязва подобрение, въпреки това обаче анализът показва, че след Гърция, в столицата на България е най-трудно да се сдобиеш със собствен дом (съотношение доходи, цени, кредитни условия). Липсват също адекватни политики за жилищно подпомагане например за млади семейства или социално слаби/уязвими групи.

Още за жилищния фонд в София - чуйте в разговора на Антония Каменичка.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изглед към Стария град в Ерусалим, 14 април 2024 г.

МВнР предупреждава: Пътувайте до Израел само при неотложност

Пътуванията и пребиваването на български граждани в Израел да бъдат единствено при случаи на неотложност, съветват от Министерството на външните работи. Всички граждани, пристигащи в и напускащи Израел чрез летище “Бен Гурион”, следва да се информират предварително чрез своята авиокомпания за евентуални промени в техните полети, уведомява МВнР на..

публикувано на 30.09.24 в 07:35

Опасното време продължава и през новата седмица

Опасното време продължава и през новата седмица. В сила е предупреждение от първа и втора степен (жълт и оранжев код) за силен вятър, съобщават от НИМХ. С предупредени със жълт код за опасност са областите: Сливен, Ямбол, Велико Търново, Стара Загора, Русе, Бургас.  Със оранжев код за опасно време са предупредени: Силистра, Разград, Добрич, Варна,..

публикувано на 30.09.24 в 07:15
С кмета Галя Захариева

С любов не само на 4 лапи

Радиокафе гостува на Община Нова Загора в едно съвместно предаване на Радио София и Радио Стара Загора. В първия час на Радиокафе ни гостува кметът на Община Нова Загора г-жа Галя Захариева . Изнесеното ни студио е на Празника на децата и кучетата - любов на 4 лапи: "Никога не е късно да преоткриеш себе си. Стигнах до ниво национален отбор по..

публикувано на 29.09.24 в 12:24

Софийски разкази - Градски митове и легенди

Разходка из центъра на София развенчава някои градски митове и легенди, като този за уж изровената от бомба вдлъбнатина пред сегашната градинка "Кристал" Каква е истината за т.н. "дупка" и откога е тя, както и за други известни места, като ул. "Търговска", която също не е изцяло жертва на бомби - в звуковия файл:

публикувано на 29.09.24 в 10:35

Историята оживява - архимандрит професор Евтимий Сапунджиев

Кой е архимандрит професор Евтимий Сапунджиев? Защо личността и делата му са с толкова съществен принос в развитието на богословието в България? Той  е духовник, учен, апологет, учител, общественик и пламенен защитник на християнството.  През тази година отбелязваме 140 лета от неговото рождение. Архимандрит Евтимий е роден в Копривщица на 25 юли..

публикувано на 28.09.24 в 16:00

Софийски разкази - Изгубените софийски символи

Разговорът е със Здравко Петров от “Исторически маршрути”. Старата централна гара е един от тези изгубени символи - тя служи от 1888, когато железницата стига до София. Кои са архитектите и инженерите ѝ, както и за други символи на града - в звуковия файл:

публикувано на 28.09.24 в 15:00
Юлиян Стоянов и Илко Градев

Пресечните точки като трето течение

Юлиян Стоянов и Илко Градев са членове на септет The Crossing Points Collective. Третото течение в джаза  (The Third Stream) съществува от над половин век и е много хубаво, че в България млади музиканти продължават търсенията на първопроходците ни в него, в лицето на Милчо Левиев, Симеон Щерев и останалите членове на квартет "Фокус". Акордеонистът и..

публикувано на 28.09.24 в 13:39