Катедра „Японистика“ към Факултета по класически и нови филологии на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ ще представи успешния път на Страната на изгряващото слънце за популяризиране на нейната традиционна и съвременна култура по света.
Международната конференция ще се състои на6 и 7 март 2021 г. и ще се излъчва онлайн с осигурен превод.
С известни личности от Япония и България ще бъдат дискутирани аспектите на японската културна дипломация.
Темите ще бъдат свързани с японското общество и силата му да се справя по време на кризисни ситуации, чувството за дълг, екипността и дисциплината на японците.
Заедно с Тошио Судзуки, главен продуцент на Студио Гибли, ще бъдат потърсени отговори на въпроси, които вълнуват младите хора в България и по света.
Именити японски професори и български творци в диалог с публиката ще обсъдят ролята на културата и образованието през ХХI век.
Сред уникалните традиции и особености на Япония е начинът, по който жителите на тази страна съществуват в общество, отношението към другия, стремежът за взаимопомощ, отбеляза в студиото на Радио София доц. Евгени Кандиларов. За японците културата е ключов елемент от и за общуването, средство за заявяване на присъствие в света, за отправяне на послания.
Сред участниците в конференцията са проф. Ватанабе Ясуши, проф. Иван Илчев, проф. Уесуги Томиюки, проф. Гергана Петкова, проф. Ивайло Дичев, доц. Антон Андреев, доц. Боян Жеков, г-н Сато Казутака, проф. емеритус Хамашита Масахиро, проф. Араки Хироши, проф. Анри Кулев, маестро Йордан Камджалов и др.
Повече за събитието ще научите от разговора на Ива Дойчинова с доц. Евгени Кандиларов.Коментатори във "Форум" тази седмица са икономистът и политически анализатор Георги Вулджев и дългогодишният журналист Едуард Папазян. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес бяха: - ПП поиска оставките на Явор Божанков и Даниел Лорер - Либерализмът в Европа и САЩ - Футболен обзор в края на годината Подробности по..
Битови отпадъци, строителни материали и автомобилни части - съставът на едно от нерегламентирано образувалите се сметища в град Елин Пелин. Местоположението на изхвърлените ненужни материали се оказва в покрайнините на обработваема площ. В близост до сметището има съмнителни постройки, с охраняващи ги кучета. Пред Радио София кметът на община..
Как да различаваме фактите от фалшивите новини е целта на новаторския проект за дигитална медийна грамотност MediaWise. Той се изпълнява от платформата prepodavame.bg. Един от ключовите компоненти на MediaWise е Тийн мрежата за проверка на факти (Teen Fact-Checking Network / TFCN). Проектът е насочен към ученици от 8 до 12 клас, които имат..
Документалният филм "Чистота или смърт“ представя историята за живота и пътя на шестима резиденти в терапевтична общност за зависими в България. Въпреки че много хора са чували за такива общности, малцина знаят как всъщност изглеждат и какво се случва в тях. На 6 декември, в кино „Люмиер“ е премиерата в София, а прожекции има в Бургас,..
Второто издание на "Младежкия конкурс за нова песен", организиран от сдружението на автори и композитори "Музикаутор" и проведен в Националния студентски дом в София, преди броени дни раздаде наградите на най-добрите . Група "Scarlet" от Бургас спечели първо място с песента си "Слънчоглед". Второ място взе Хюго (Теодор Кисьов) с песента..
Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..
В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..