Филмът поставя светлина върху темата за смъртта, последните дни на човек тук на Земята и преживяванията му в тези последни мигове, и красотата на смъртта. За сценария Петър Вълчев се вдъхновява след като губи собствената си баба.
"Това е една сюрреалистична дама, която разкрива вътрешния свят на главната героиня Дора. Един ден, в който си правим равносметка за вътрешния свят. Този филм разказва за линията, в която се събират живота, смъртта и любовта. Филмът е много динамичен. Казах си, че трябва да направя нещо малко, което да разказва много. За една вечер успях да го напиша", казва Петър Вълчев.
"Аз си спомням деня, в който разбрах, че Виолета (Виолета Гиндева) е починала, получих съобщение "Моите съболезнования", бях убеден, че става въпрос за Виолета и тръпки ме побиха. Тя беше леко объркана, може би знаеше какво й предстои, но не беше притеснена, тя беше много спокоен човек. Тя знаеше как да танцува с живота. Тя знаеше как да бъде партньор. Очите й са толкова силни, живи, като на едно момиче, което не спира да играе.
Виолета по време на снимките беше много съсредоточена в ролята по време на снимките, но наистина имаше една по- специална енергия, може би наистина тя е усещала този приближаващ момент. Аз предпочитам да не говоря за нея в минало време, защото вярвам, че тя продължава да съществува, ето вчера я гледах на екрана. Благодарен съм, че Виолета Гиндева сподели последното си пътуване в творческия си път с моя екип", обяснява той.
Петър вярва, че е важно темата за смъртта да не бъде табу в нашето общество, и че колкото повече се говори за неизбежния край, толкова по-подготвени ще бъдем за живота.
"Като влезеш в цикъла на творчество не се замисляш, чувстваш, действаш, разбираш какво се е случило. Смъртта е единственото сигурно нещо в живота ни, но сякаш забравяме за смъртта и живеем, сякаш ще сме вечно на тази земя, не се замисляме за смъртта. Много бих се радвал, ако поне малко филма ни даде възможност на хората да се замислят за смъртта и да осъзнаят смъртта като процес, да я осмислят, защото това е една голяма обществена тайна".
Петър Вълчанов мечтае киното в България да бъде автентично, близко до хората и проблемите им. Според него това е ключът към успеха на киното, защото там неговият език е най-силен за зрителите.
Още за филма "Лека нощ, Лили", за киното и предизвикателствата пред него днес чуйте в разговора на Ангелина Грозева с режисьора Петър Вълчев.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..