За да знаем как да ги използваме, първо трябва да се научим как да ги овладеем. Това често се случва в ранна детска възраст и с помощта на нашите родители. "Невербалната комуникация ни влияе много, в пъти повече, отколкото вербалната.
Важно е какво казваме, но по-важно е как го казваме. Невербалната комуникация предава емоции на другите хора. Всъщност, емоциите са заразни. Дори не е нужно един човек да каже нещо, достатъчно е само да направи определена физиономия, или да реагир по някакъв начин с ръцете и тялото си, за да нарани друг човек", казва Десислава Дамянова от Академия за емоционална интелигентност.
Тя допълва още, че не можем и не е редно да контролираме емоциите си. Важно е те да бъдат изживявани. Толкова бързо се зараждат в нас, че ние няма как да ги изтрием. Дори можем да ги бутилираме, потиснем в даден момент, но те ще избият на по-късен етап, в друга посока, ситуация или към друг човек. Затова е много важно да се научим да осъзнаваме емоциите и да ги управляваме, не да ги контролираме.
"Истината е, че като възрастни хората реагират по начина, по който се е “записала” тази информация в първите 7 години, т.е това което едно дете е преживяло вкъщи, като емоционални преживявания, няма значение, дали е израснало с много внимание и грижи, ако емоционалното отношение към него не е било здравословно или родителите не са изразявали по здравословен начин чувствата си един към друг, или към детето, съответно, още в пубертета могат да се видят тези поведенчески прояви. В по-късна възраст зрелият индивид реагира по същия начин.
Често може да чуете много хора казват: “Аз не искам да бъда като майка си” или “Не искам да бъда като баща си”, но като пораснат, стават едно към едно в поведението си, като родителите си", обяснява Десислава Дамянова.
Още по темата може да чуете в разговора на Петя Калнакова с Десислава Дамянова.
Близо 600 бездомни, които са настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти, благодарение на съвместната инициатива на Столичната община и Българската хранителна банка (БХБ). “Тази инициатива не е само за осигуряване на храна, а и за създаване на усещане за грижа и внимание“, казва зам.-кмета Надежда..
Когато денят започне да расте, колекцията от орхидеи в Ботаническата градина на БАН започва обилно да цъфти. Именно затова вече 17-а година специалистите организират изложба през този сезон. Сегашното издание на цветната експозиция ще продължи до 1 март, разказа пред БНР-Радио София доц. д-р Антоанета Петрова от Сектор „Тропически и..
Предварителен анализ на планирането и изпълнението на държавната политика за младежта в България, за периода 2010-2024 г., беше представен от Националния младежки форум. Данните сочат системни пропуски, липса на прозрачност и ефективност, както и опасно нисък приоритет на младежките въпроси в държавната политика. Анализът е изготвен на..
Представяме младия музикант Георги Дачев , който пристига при нас от българската рок столица Каварна. Георги Дачев вече е по-известен като вокалист, китарист и бендлидер на групата "Do Sho band". За него музиката е призвание. Казва, че тя е негово препитание през целия му съзнателен живот. А иначе… "Пропях преди да проходя, още от..
Електромобилите са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Електромобилите са нова вълна в автомобилите, които коренно промениха начина на ползване и на зареждане, коментира пред Радио София Наталия Петрова – "Развитие пазар..
"Грийнпийс“ – България се обръща към институции и дружества от сектора с призив за модернизиране на централното отопление. В серия от срещи и разговори те споделят добрия опит от света и настояват този сектор от енергетиката да започне да навлиза в 21 век. Експертите от "Грийнпийс“ изтъкват като нужда от оптимизация постоянните аварии,..