Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Ивайло Дичев: Не греши ли Байдън като втвърдява тона и към Китай, и към Русия

Снимка: БГНЕС

За изказването на Джо Байдън по отношение на Владимир Путин вече се изрекоха различни коментари и обяснения.

Според културолога проф. Ивайло Дичев това, президентът на велика сила да нарече свой колега и съперник „убиец“, има три вида обяснения:

  • Сенилност
    Въпреки подхвърляния на партийни опоненти на Байдън и мнения на руснаци, тази вероятност е малка, все пак току що той е спечелил тежки избори срещу обигран и действащ президент.
  • Спонтанност
    Много хора имат основания и примери - с хора и конфликти с други страни, да мислят така.
  • Най-вероятно по този начин Байдън иска да заяви новата линия във външната политика на САЩ. Още повече, че преди изборите беше обвиняван, че е мек, че е едва ли не социалист. Това е и своеобразно продължение на конфронтацията с Китай, започната още от Тръмп.

По думите на проф. Дичев руската икономика не може да се сравнява с мощната китайска. Но руската политика нарушава линията на световен ред, наложена през последните десетилетия (Китай не си позволява действия, каквито Русия осъществи в Крим и Сирия.) Но Китай е с икономика, която прави страната сравнима и конкурентна с Щатите. 

Големият въпрос е: не прави ли грешка Байдън като втвърдява тона и към Китай, и към Русия. Американският президент със сигурност ще иска да сплоти евроатлантическия съюз“, допълни културологът.

В ценностно отношение Европейският съюз като че ли е разпадаща се система. Големите сили в ЕС обаче – Германия и Франция, със сигурност ще искат да темата за правата и световния ред да не слиза от дневния ред. Русия и Китай могат да правят всичко в страните си, но ако имат желание да участват в живота и обмена на международно ниво, трябва да се съобразяват със съответните принципи, подчерта проф. Ивайло Дичев.

С него разговаря Лъчезар Христов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 17.02.25: На Радев партия не му трябва, "политиката на цигулката", мажоритарните избори имат минуси

Новата седмица ще протече с нови събеседници коментатори. До 21 февруари горещи новини и теми ще коментират социологът Елена Дариева и историкът Светослав Живков. Днес водещият на предаването Константин Лавсов насочи разговора така, че той обхвана следните теми: Социалното неравенство. Разделението сред обществото се видя и в бойкота на..

публикувано на 17.02.25 в 18:40

Реалистичен, оптимистичен и песимистичен анализ за демографското бъдеще на София

Какви са прогнозите за демографското развитие на столицата и какви са тенденциите за няколко десетилетия напред, според Актуализиран анализ на демографското развитие и прогноза , разработена в три варианта за населението на Столичната  община по градоустройствени единици (ГЕ) за 2030-2040-2050 г.? Анализът е реализиран от общинското..

публикувано на 17.02.25 в 17:50

Близо с 10% поскъпват някои куриерски услуги от 1 март

Близо с 10% поскъпват някои куриерски услуги от 1 март. Две от най-големите компании въвеждат и нови правила при таксуването на най-леките пратки. От 1 март се въвежда 10% увеличение на цените за доставка на вътрешни и международни палетизирани пратки, което се налага по транспортно-логистични причини. Това потвърждава за БНТ една от водещите куриерски..

публикувано на 17.02.25 в 17:05
Илиана Балабанова

Има сфери, в които разликата между заплатите на жени и мъже е до 40%

Средната брутна заплата на жените в България е с около 20% по-ниска от тази на мъжете , показва изследване, направено за периода 2008-2022 г. от института "Зангадор" и представено на конференцията "Заплащане и равнопоставеност в България", организирана от Българска платформа към Европейско женско лоби (ЕЖЛ). Разликите във възнагражденията..

публикувано на 17.02.25 в 16:35
Юлия Мишкова – старши специалист по

Адаптираха два наръчника за климатичните промени за нуждите на българското образование

Образователната платформа prepodavame.bg адаптира два международни наръчника, създадени по инициатива на Office for Climate education (Офис за климатично образование) - международна организация под егидата на ЮНЕСКО със седалище във Франция, чиито цели са  да подкрепя образованието, свързано с климата чрез създаване на образователни ресурси и..

публикувано на 17.02.25 в 14:55

Banff Centre Mountain Film Festival отново в България

Banff Centre Mountain Film Festival в България - един от най-големите и най-престижни планинарски кино фестивали в света пристига за традиционна си първа спирка в страната ни - София. След провеждането му в градчето Банф, Канада през ноември 2024, най-добрите и отличени филми тръгват на световна обиколка, като посещават над 40 държави по целия..

публикувано на 17.02.25 в 14:26

Летище София работи нормално при зимни условия

Летище София работи нормално при зимни условия.  Пистата за излитане и кацане, рульожките за маневриране и перонът са почистени. Извършват се процедури против обледеняване на самолетите, уточняват от летището.  Препоръката към пътниците е да идват два часа преди полета си на съответния терминал на летището. През следващото денонощие в по-голямата..

публикувано на 17.02.25 в 14:16