Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Прясно изпеченият хляб - неустоим, но вреден

Снимка: Ани Петрова

Не трябва да се консумира прясно изпечен хляб, особено от хора, които страдат от заболявания на стомашно-чревния тракт, като гастрит, язва или имат доказан колит. 

„Вкусният и ароматен прясно изпечен хляб се различава по структура и състав от престоялия продукт. На първо място, той има по-висока киселинност”, казва Мария Черняева - лекар и диетолог в клиниката по естетична медицина „Seline”, цитирана от БГНЕС.

В случай на нарушения в работата на стомашно-чревния тракт такава храна може да доведе до обостряне на хроничните заболявания.

„С течение на времето киселинността и другите свойства на хляба се променят. Достатъчно е да изчакате осем часа, или най-добре един ден, и печените изделия ще станат по-малко вредни за организма”, казва Черняева.

Вчерашният хляб или дори сухарите са по-здравословни за стомаха от пресния, мек и привлекателно миришещ хляб. 

Апетитът за прясно изпечени хлебни изделия е подобен на зависимост, която ни принуждава да консумираме понякога големи количества от тестените изделия.

"Ядем повече пресен мек хляб, преди всичко заради вкусовите и обонятелни усещания. Това е като наркотично вещество, като гладът за сладко. Тази функция често се използва в магазините - те специално пекат хляб на място, така че клиентите, привлечени от миризмата, да купуват по-големи количества”, обяснява диетологът



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мерят безплатно кръвното в три преходни софийски метростанции

В три метростанции заработиха зони за безплатно измерване на кръвното налягане, съобщиха от Столичната община. Кътовете са в рамките на кампанията за превенция на сърдечносъдовите заболявания сред младите хора „120/80. Избери номера на сърцето" и са разположени в преходните станции "Софийски университет", "Сердика" и "НДК" , където хората..

публикувано на 25.11.24 в 19:16

"Форум", 25.11.24: Цунгцванг и пат в едно - българските политици знаят как

В новата в студиото на "Форум" ще слушаме разсъжденията на Георги Вулджев и Едуард Папазян. Днес водещият Лъчезар Христов ги провокира по темите: Пореден епизод от сагата за политическата безизходица у нас. Борисов отказа лидерска среща с ПП-ДБ. Доган разчиташе на обръчите (бизнеса), Пеевски – на прокуратурата (с влияние не само върху..

публикувано на 25.11.24 в 18:45
Илия Вълков

Стресът на българските журналисти е над здравословния за професията

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на..

публикувано на 25.11.24 в 16:54
Иван Станчев и Георги Стоянов

Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи

“Не започна отборът както трябваше тази година, но пък смятам, че ще завърши там, където трябва. Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи”, казва Георги Стоянов - председател на фенклуба на Арсенал в България. Фенклубът на английския отбор в България стана на 20 години и членовете му са отбелязали събитието по..

публикувано на 25.11.24 в 15:56

Месец преди Коледа празничният дух завладява София

За специални събития до Нова година анонсира кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук. На 30 ноември ще има работилница за коледни играчки и много изненади на площад "Св. Александър Невски". От 10:00 часа посетителите ще могат да създават свои коледни играчки, които по-късно ще украсят столицата. Ще пристигне и..

публикувано на 25.11.24 в 14:10