Попай морякът е бил прав - спанакът наистина ни прави по-силни. Ново проучване потвърждава една отдавна известна истина, че храните, пълни с листни зелени зеленчуци, могат да помогнат за подобряване на силата и мускулната функция, съобщава "Стъди Файндс".
Само една порция листни зеленчуци на ден повишава мускулната функция, особено на краката. Изследователите казват, че спанакът може дори да предпази възрастните хора от чупливост на ставите.
Екип от Австралия разкрива, че нитратът в зелените листни зеленчуци е тайната на тяхната невероятна сила. Заедно със спанака, тези храни включват още броколи, маруля и зеле.
„Нашето проучване показа, храните с високо съдържание на нитрати могат да подсилят мускулната сила независимо от физическата активност“, казва водещият автор д-р Марк Сим от университета „Едит Коуън“.
Екипът му е проследил 3 759 австралийци за период от 12 години. Резултатите разкриват, че силата на краката е с 11% по-голяма при тези, които ядат няколко лъжици спанак или около три стръкчета броколи. Авторите на изследването също така открили, че скоростта на ходене се подобрява с четири процента в сравнение с тази с най-нисък прием на нитрати.
Мускулната функция е жизненоважна за поддържането на добро здраве, особено по-късно в живота. Намалява риска от чупливи костни заболявания, остеопороза и фрактури или падания.
Зелените листни зеленчуци осигуряват цяла гама основни витамини и минерали, които са критично важни за здравето.
Проучването следва предишни изследвания от същия екип, които показват, че нитратите подобряват мускулната функция при по-възрастните жени, предразположени към наранявания при падане. Освен това добавя към нарастващите доказателства, свързващи зеленчуците с доброто сърдечно-съдово здраве.
Скорошно проучване на университета "Edith Cowan" разкрива, че кръстоцветните видове - като броколи, зеле и карфиол - предпазват от втвърдяване на артериите. Следващата стъпка на екипа ще бъде проучване на стратегии за увеличаване на консумацията на листни зелени зеленчуци сред населението.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..