Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цилия Стоянова - ръководител на Центъра за продължаващо образование:

Женското предприемачество е изключително интересна тема за страната ни

Нужна е благоприятна среда за участието на жените в бизнеса

Академията за жени предприемачи на Нов Български университет (НБУ) награди 3 проекта на дами, които реализират предприемаческите си идеи. Инициативата е с подкрепата на посолството на САЩ у нас. Организатор и изпълнител на проекта е Училището за професионално и продължаващо обучение към НБУ.

Академията за жени предприемачи е световна инициатива, която се провежда и в България, а целта е да достигне до 50 млн. дами по света до 2025 г., и да подпомогне създаването на благоприятна среда за участието на жените в бизнеса. 

“Има нужда от такива умения, защото има дефицит на предприемачески знания и умения за бизнес начинания. Всеки проект е нужно да бъде развит и да има устойчиво бъдеще”, казва Цилия Стоянова - ръководител на Центъра за продължаващо образование в НБУ.

Женското предприемачество е изключително интересна тема за страната ни, защото поради културни причини, повечето предприемачи са мъже, а през последните 20 години се появиха и жени предприемачи, но основно в малки, семейни бизнеси - салони за красота, недвижими имоти. Има обаче и жени, които са сериозни лидери в големи международни компании, а техният пример е ролеви модел.

“Смятам, че жените изконно, като роля в обществото и в семейството, имат не толкова водеща роля. Когато има деца, семейство и активен партньор, това се случва естествено, но пък има изключителни идеи и ние бихме искали да подпомогнем такива жени, които да намерят сигурност.

Много е важна и емоционалната предпоставка за едно такова начинание, защото вярата в начинанието, в близките и в себе си, е изключително важна, както и необходимите умения”, коментира Цилия Стоянова.

Още по темата дали са склонни дамите да рискуват в бизнеса и има ли благоприятна среда за жени предприемачи в България - чуйте в разговора на Антония Каменичка в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Защо фирми са против цветните контейнери да са с по-големи отвори?

Броят на контейнерите за разделно събиране на отпадъци от опаковки зависи от регистрираните жители на постоянен адрес. Ако се окаже, че са малко – например в бързо развиващи се квартали или по Витошката яка, може причината да е, че там живеят повече хора, отколкото са регистрирани официално. Това разясни пред БНР-Радио София Георги..

публикувано на 20.01.25 в 09:12

Слънцето над София няма да топли

Днес в повечето райони ще е предимно слънчево, но на места в котловините и в равнините ще се задържи мъгливо. След обяд временно видимостта ще се подобрява, но от югозапад облачността, средна и висока, ще се увеличава. Почти тихо време. Максималните температури ще бъдат между 6° и 11°, значително по-ниски в районите с трайна мъгла, в София - около..

публикувано на 20.01.25 в 07:15
Виктория Катранова

Наздраве за болката и за тъгата

С нас е поетесата, радио и телевизионен журналист Виктория Катранова: "Аз съм невероятен оптимист. Първите ми журналистически изяви бяха като студент, сътрудник в БНР - детските и младежки предавания, после Предаване за столицата. Срещнах се с доста интересни хора, от които научих много неща. Когато минавам покрай БНР сърцето ми бие по-бързо.  Освен..

публикувано на 19.01.25 в 11:28
Златна Костова

Златна Костова: талантът е да имаш нюх

Златна Костова е журналист, когото повечето познават като преводач - достатъчно е да кажете "дубрютру", за да се разбере словотворчеството ѝ, в случая в култовия сериал на ВВС "Ало, ало": "Както винаги предизвикателствата пред журналиста и преводача стават все по-големи заради навлизането на ИИ. Но преводачите на художествени произведения не са..

публикувано на 19.01.25 в 11:06
Ралица Мавродиева

Цьолиакия: болест, която удря социалния живот

Ралица Мавродиева ни обяснява  каква болест е цьолиакията: "Част съм от Асоциацията цьолиакия и майка на дете с цьолиакия. Това е автоимунно заболяване за цял живот, това е реакция към протеина на глутена. При прием на глутен се засяга лигавицата на тънкото черво. Тялото не се храни. Симптомите често се бъркат с други заболявания. Изследванията са..

публикувано на 19.01.25 в 10:26

Магията е в звукоизвличането

Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..

публикувано на 19.01.25 в 09:57
Иван Симов на технически съвет

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, Първо студио

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..

публикувано на 18.01.25 в 16:00