Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Планинари-машини“ правят пролет в хижа „Бузлуджа“

Важно е, ако нещо не ти харесва, да дадеш малко от себе си, за да го промениш!

Хижа "Бузлуджа"
Снимка: Личен архив
Мирослав Найденов, Яни Ангелов и Даниела Китова са част от управителния съвет на съвсем младото Туристическо дружество „Планинари-машини“. Свързва ги общата любов към планината и вярата, че всеки може да допринесе с нещо малко, за да се запазят в добър вид българските хижи и заслони.

В България има много добре изградена мрежа от хижи в планините и всичко е направено с доброволен труд. Длъжни сме да положим усилия те да останат уютни и привлекателни за туристите, споделят младежите. Сега те дерзаят за обновяването на хижа "Бузлуджа" в Стара планина.Младежите от туристическо дружество „Планинари-машини“

Защо точно хижа „Бузлуджа“?

"Една от причините е, заради новите хижари", казва Мирослав. "Те са едно изключително мило възрастно семейство, което поема нещата с много жар. Всеки път, когато отиваме при тях, все едно отиваме при баба и дядо. Тук действа магическата комбинация – вкусна храна, топли чисти стаи и гостоприемство".

Техните идеи и стремежи.

Младите ентусиасти споделят, че искат да освежат и ремонтират хижата. Приветстват хората, които мислят като тях. Събират също дарения от книги, които да останат в своеобразна библиотека в хижата и да бъдат на разположение на туристите, които я посещават. 

Как хората могат да помогнат?

Всеки любител планинар и ентусиаст може да се включи по някакъв начин в каузата за обновяване на хижа "Бузлуджа". Нужна е както финансова, така и физическа подкрепа, споделят те. Набират се материали за освежаването на хижата – четки, бои, но най-вече доброволци, които да се включат с друг в рамките на един споделен уикенд на смислен труд и усмивки. Засега планът е това да се случи на 10 и 11 април, стига да не се наложи промяна заради епидемичната обстановка.

За промяната, красотата и доброто не всичко зависи от държавата, а и от самите нас, смятат младите планинари. Убедени са, че след обновяването на хижа "Бузлуджа" ще продължат с акциите си и в други хубави, но позабравени и амортизирани планински кътчета. 

Чуйте още в разговора на Александра Илиева и Антония Каменичка с младите ентусиасти от „Планинари-машини.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 08.02.25 в 16:00

Софийски разкази - квартал Лозенец, част 1

Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ?  Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..

публикувано на 08.02.25 в 15:00
Васко Абаджиев

Адресите на любовта – цигуларят Васко Абаджиев

В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...

публикувано на 08.02.25 в 14:00

Ана Андреу Бакеро в "Перото"

Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...

публикувано на 08.02.25 в 11:44
Екатерина Цанова

Контролираният транс

Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..

публикувано на 08.02.25 в 11:24

За българското кино в контекст

Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни.  Темите са многообразни - от исторически до..

публикувано на 08.02.25 в 10:33

Учене чрез преживявания

Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..

публикувано на 08.02.25 в 09:56