Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В София

Грижата за защитените видове в зоопарка започва с Бърнестата мечка

Снимка: БГНЕС

В Столичния зоопарк винаги можем да открием изненади и да прекараме пълноценни часове в компанията на неговите обитатели.
Тази година се очаква те да се увеличат като брой и разновидности.

Какви нови защитени видове се очаква да заживеят в Зоопарка през тази година - пред Радио София разказва директорът Добромир Бориславов:

„Функцията на Столичния зоопарк не е само да отглежда животни на открито. Ние се опитваме да бъдем в крак със световните тенденции и да отглеждаме повече защитени видове. Целта ни е да дадем своя принос в запазването на тези видове, защото в световната фауна тенденцията е много негативна.
Човекът все повече изтласква защитените видове от техните естествени ареали, което води до тяхното изчезване.
Политиката на големите зоопаркове е да отглеждат тези видове и да пазят този генофонд. Когато ги размножават, след това те се опитват с много усилия и с помощта на много програми да ги връщат отново в дивата природа.“

Преди три години Столичният зоопарк получава разрешение да отглежда един от защитените видове. Това е Бърнестата мечка - вид, който не е типичен за нашата фауна, защото е топлолюбив и има своите специфики, растителнояден и насекомояден.

Мъжкото мече Лиъм е любимец. Скоро той ще започне да влиза в полова зрялост. Да му намерят женска обаче, се оказва истинско предизвикателство.

„Само в 10 зоопарка от около 500 в Европа се отглежда този вид. За нас беше голяма чест да получим разрешение да се сдобием с женска, това се контролира от международни координатори", допълни Бориславов.

Поради малкият брой на отглежданите видове, за да няма близка родственост, определена е женска от зоопарка в Сингапур.

В Софийския зоопарк вече завършва необходимата реконструкция с озеленяване и заграждения, където да бъде настанена въпросната дама.

Не по-малко предизвикателство е и транспортирането.
Поради пандемията, транспортните разходи са се увеличили двойно над очакваното, затова ръководството на зоологическата градина  е решило да започне фондонабираща капания, в която всички желаещи, които искат да помогнат, могат да дарят средства, за да се транспортира животното.

Защо не трябва да храним животните в зоопарка и още интересни детайли за бърнестите мечки и  другите нови видове, които се очаква да пристигнат в столичния зоопарк, чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Фонфон

Историята оживява - хижа Фонфон

Поредната витошка хижа, чиято съдба и име са доста красноречиви, е Фонфон. Но преди това, закратко се отбиваме в Кумата, една от най-големите на Балканите преди около век. Откъде идва името Фонфон, кои са "фонфоните" и какво я е отличавало от другите хижи? Коя е хижа "Луничка" и какво общо има с хижа Фонфон ? Защо след пожара в 60-те тя не се изгражда..

публикувано на 29.03.25 в 16:00
ул.Шишман

Софийски разкази - Разходка по ул. Шишман

Три от знаменателните обекти на ул. Шишман. Първо - галерията на Тръпко Василев, открита с изложба на Николай Павлович. Какво обещават рекламите за нея? Кои са художниците, чиято кариера започва там? Другият - гробницата на Батенберг. По време на строежа ѝ това е краят на града, а на мястото е била първата, т.н. Александровска болница. Какъв е мраморът,..

публикувано на 29.03.25 в 15:00
генерал Владимир Стойчев

Адресите на любовта - ген. Владимир Стойчев

Ако сте се чудили кой е човекът, чиито бюст-паметник се възправя пред Спортната палата на бул. Васил Левски в столицата - Адресите на любовта ви отговарят. В предаването  звънтят копита, щраква секс капан на ЦРУ и генерал Владимир Стойчев дава уроци по целуване на ръка. Участникът в две олимпиади, два преврата и четири войни е..

публикувано на 29.03.25 в 13:55
Проф. Мартин Хендри

Проф. Мартин Хендри: Вселената се превърна в наша лаборатория

Гравитационните вълни и науката зад тях - те са флуктуации в самото пространство-време, предизвикани от ускоряването на масивни обекти като черни дупки или неутронни звезди. Тези вълни се разпространяват със скоростта на светлината и носят информация за събития, които не могат да бъдат наблюдавани по друг начин.  : Проф. Мартин Хендри е..

обновено на 29.03.25 в 11:39

Изисква се смелост да бъдеш приключенец

В деня на откриването на мотосезона в столицата, три дами от Клуба на жените-мотористи са на път за Маракеш, където откриват своя мотосезон. От френско-испанската граница слушаме Лили Осойска, председател на клуба : "Мароко е невероятно място да откриеш сезона, почти е лято. Тази година фокусът е да караме повече. Жените-мотористи присъстват на пътя...

публикувано на 29.03.25 в 11:01
Зорница Спасова

Мръсният въздух е втори фактор за смъртност

Мръсният въздух: невидимата заплаха за репродуктивното здраве .  През последните години все повече внимание се обръща на влиянието на климатичните промени върху репродуктивното здраве. Събеседник по темата е  Зорница Спасова , главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването:..

публикувано на 29.03.25 в 10:32

"Форум", 28.03.25: Еврото - разделителната линия на обществото

Коментатори във "Форум" тази седмица са политолозите Марая Цветкова и Теодор Славев. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: -   Обобщение на темите от седмицата -   Бойко Борисов допусна връщане на масата за преговори с ДБ, но под условие -   "Имам недовършена работа като финансов..

публикувано на 28.03.25 в 19:08