В Столичния зоопарк винаги можем да открием изненади и да прекараме пълноценни часове в компанията на неговите обитатели.
Тази година се очаква те да се увеличат като брой и разновидности.
Какви нови защитени видове се очаква да заживеят в Зоопарка през тази година - пред Радио София разказва директорът Добромир Бориславов:
„Функцията на Столичния зоопарк не е само да отглежда животни на открито. Ние се опитваме да бъдем в крак със световните тенденции и да отглеждаме повече защитени видове. Целта ни е да дадем своя принос в запазването на тези видове, защото в световната фауна тенденцията е много негативна.
Човекът все повече изтласква защитените видове от техните естествени ареали, което води до тяхното изчезване.
Политиката на големите зоопаркове е да отглеждат тези видове и да пазят този генофонд. Когато ги размножават, след това те се опитват с много усилия и с помощта на много програми да ги връщат отново в дивата природа.“
Преди три години Столичният зоопарк получава разрешение да отглежда един от защитените видове. Това е Бърнестата мечка - вид, който не е типичен за нашата фауна, защото е топлолюбив и има своите специфики, растителнояден и насекомояден.
Мъжкото мече Лиъм е любимец. Скоро той ще започне да влиза в полова зрялост. Да му намерят женска обаче, се оказва истинско предизвикателство.
„Само в 10 зоопарка от около 500 в Европа се отглежда този вид. За нас беше голяма чест да получим разрешение да се сдобием с женска, това се контролира от международни координатори", допълни Бориславов.
Поради малкият брой на отглежданите видове, за да няма близка родственост, определена е женска от зоопарка в Сингапур.
В Софийския зоопарк вече завършва необходимата реконструкция с озеленяване и заграждения, където да бъде настанена въпросната дама.
Не по-малко предизвикателство е и транспортирането.
Поради пандемията, транспортните разходи са се увеличили двойно над очакваното, затова ръководството на зоологическата градина е решило да започне фондонабираща капания, в която всички желаещи, които искат да помогнат, могат да дарят средства, за да се транспортира животното.
Защо не трябва да храним животните в зоопарка и още интересни детайли за бърнестите мечки и другите нови видове, които се очаква да пристигнат в столичния зоопарк, чуйте в звуковия файл.
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..
Световният бас и дипломиран академичен художник се заглежда в Анна-Мария още когато е ученичка в балетното училище и танцува малки роли в операта. Но изчаква осем години да порасне, за да я покани на среща. Така започва любовната история между Никола Гюзелев и съпругата му. Не им достига по-малко от месец, за да отпразнуват 30-ата годишнина..
Колко често необвързаните българи излизат на реални срещи? Проучване на българска мачмейкинг платформа, обхващащо над 5000 необвързани мъже и жени на възраст между 25 и 45 години, разкрива интересни, но и малко обезкуражаващи тенденции. Повече от Радослава Карамихалева, мачмейкър: "При нас срещите се случват на живо. Задаваме въпроси, от които..
Подари любов на българските баби и дядовци за Коледа с фондация " Дари храна, дари любов ". Как - разказват доброволците Галена Ганчева и Димитър Костадинов: "От самото начало познавам една от основателките на фондацията и нямаше как да устоя да не се включа. Учехме се в хода на случващото се. Доброто е заразно, цялото нещо ни сближи." (Галена) И..
Как България попадна в книгата на Гинес с нов рекорд, поставен в София Нов световен рекорд беше поставен в София преди броени дни. 440 човека играха едновременно през смартфоните си една от най-старите видео игри в историята на човечеството – играта Понг. Това се случи по време на гейминг събитието GAME ON на 24 ноември, в което се включиха някои от..
Националният военноисторически музей кани всеки уикенд на коледна образователна игра „Мисия разузнавач – Спаси Коледа“ за седма поредна година. Подробностите от Славея Сурчева, връзки с обществеността НВИМ: "Коледният дух завладя екипа на музея - играта е изключително любопитна. Тя е за групи ученици и за семейства. Продължава около час и половина,..