Над 60% от българите са на мнение, че в бизнеса трябва да има повече жени на управленски позиции, показва проучване на социологическата агенция „Тренд“ и на Съвета на жените в бизнеса в България (СЖББ). 59 на сто не са съгласни, че бизнесът е само за мъже. На срещуположното мнение са немалкото 32 процента. 37 на сто са съгласни с твърдението, че е нормално управленските постове да се заемат от мъже.
Това коментира пред Радио София Евелина Славкова, управляващ директор на „Тренд“.
В най-силна степен за равнопоставеност на половете в бизнеса са най-младите (18-29 г.) – 62%, както и жените - 77%. Същевременно сред хората на противоположното мнение, делът на мъжете е значително по-висок (58%). Българите са по-скоро скептични към т. нар. квотен принцип (определен брой) за мъже и жени на работно място. 28% имат положително отношение , а 41% - отрицателно.
„Нашите наблюдения показват, че до голяма степен има феър плей при кариерното развитие, независимо от пола. Доказателство за това са българки на високи позиции в български и международни компании“, отбеляза Ваня Кънева-Минкова, изпълнителен директор на СЖББ. По думите й страната ни е добър пример за успешната реализация на жените в професионалната стълбица. В същото време промените в обществения и икономическия живот поставят нови изисквания към лидерите. Кънева цитира специалистите от „Маккинзи“ (McKinsey), според които жените имат качествата да водят промяната, да мислят извън рамката, да прегърнат различията и най-вече – умеят да говорят с общността.
За да успее в кариерата жената трябва да вярва в себе си, да има подходящия набор от компетенции, да й се даде възможност от средата. Именно за осигуряването на тези фактори работи СЖББ, изтъкна Ваня Кънева. Над 300 дами вече са преминали през Академията за лидери на организацията.
По отношение на политиката, според социологическото проучване българинът смята, че колкото повече жени участват, толкова е по-добре за държавата.
С Евелина Славкова и Ваня Кънева-Минкова разговаря Катя Василева.
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..
През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..
С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..
На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..
Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..
Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...
Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..