Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предизвестеното забавяне на изборите в чужбина

История от Германия показва, защо не всички българите там успяха да гласуват

Снимка: Ани Петрова
“При нас опашките бяха точно толкова дълги, колкото и във Великобритания. Трудностите започнаха още в деня преди изборите, когато трябваше да получим изборните книжа от нашия посланик в Берлин. Тогава аз се сблъсках със ситуация, в която част от членовете на комисията изобщо ги нямаше. Да не говорим, че аз нямах и никакви контакти на част от членовете, с които на следващия ден трябваше да започне изборния процес”, това разказва Катя Костова от Берлин.

По думите ѝ още от предишния ден са били наясно, че ще има известно забавяне, предвид факта че много от хората на следващия ден не са дошли предишния ден и не са били обучени. “Ние не знаехме какви членове ще работят заедно с нас”, казва тя.

В деня на изборите секцията трябва да отвори точно в 7.00 ч., но първият гласоподавател успява да влезе едва в 7.30 ч. Защото заради неявяването на хората от комисията предишния ден, в деня на изборите трябва да си направят бърз тест за Covid-19, което също забавя процеса. 

“За да има 69 секции в Германия, те трябваше да отговарят на една хигиенна концепция, която отговаря на изискванията на приемната държава", казва Катя Костова.

Още в часовете преди обед е била и първата среща с германската полиция, защото на опашката, която е била от над 200 души, не е спазено изискването за отстояние от поне 1.5 м. един от друг.

“Огромна част от хората дори не носеха предпазни маски”, посочва тя и допълва, че са намерени доброволци, които да следят за спазването на мерките и с мегафони са ги призовавали да спазват реда, т.е. да има отстояние и да бъдат с маски. В противен случай е съществувал риск секцията да бъде затворена от внластите. Друг е въпросът, че много от хората от опашката не са говорили немски език.

Чуйте изборната история на Катя Костова в разговора на Константин Лавсов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проекти за уязвими семейства могат да получат финансиране до 60 000 лева

Конкурс, насочен към инициативи за предотвратяване на раздялата между деца и техните близки и осигуряване на ранна подкрепа за семейства в уязвими ситуации е обявила фондация "Работилница за граждански инициативи". Подкрепени ще бъдат инициативи, които развиват уменията, знанията и увереността на родителите – чрез обучения, срещи, създаване..

публикувано на 28.07.25 в 09:40

Поносимо горещо, до 30° в София

Днес ще е слънчево. Около и след обяд над Западна и Централна България ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще има краткотрайни валежи от дъжд и гръмотевични бури. Ще има условия за градушки. Ще духа слаб до умерен северозападен вятър, в Югоизточна България от север-североизток. Максималните температури ще са от..

публикувано на 28.07.25 в 07:15

Всеки концерт е своеобразен празник

Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..

публикувано на 27.07.25 в 11:54
Кметът на града, Ангел Джоргов и организаторът на фестивала Георги Николов-Гопето откриват Лаго фест

Фестивално е в Самоков

Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..

публикувано на 27.07.25 в 10:30
ул.

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. "Московска"

Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..

публикувано на 26.07.25 в 16:00

Историята оживява - доктор Рачо Рачев и Фонфон

Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..

публикувано на 26.07.25 в 15:00
маестро Георги Атанасов

Адресите на любовта - маестро Георги Атанасов

Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..

публикувано на 26.07.25 в 14:00