Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Св. Антипа - покровител на зъболекари и пациенти

| обновено на 11.04.21 в 15:14

Свети Антипа е покровител на стоматолозите, но и на пациентите, защото той покровителства самите тях, защото зъбната болка може да бъде една от най-силните. След Първи век преди Христа той е бил най-големия защитник на зъбната болка. 

Доктор Антоанета Зафирова прилага метода на образна диагностика в България и лечение на парадантоза при пациентите чрез хиалоуронова терапия.

"Иновациите в момента в световен мащаб са много. В България аз прилагам успешно една образна диагностика, която прави медицинското лице Румяна Николова, чрез която можем бързо да направим изследване за състоянието на пациентите за евентуални алергични реакции, които евентуално имат към медикаментите, за различни микроорганизми в устната кухина, и дори да се справим със страха, който изпитват пациентите. Процедурата трае около 20 минути. "

д-р Антоанета Зафирова.

Професията на стоматолога изисква концентрация, търпение и усъвършенстване, твърди доктор Зафирова, която има вече 30 години опит в стоматологията и е получила редица международни признания от семинари по дентална медицина в различни краища на света.

"В България иновациите навлизат много успешно. Разбира се, някои процедури са доста по-скъпи, но това не означава, че не са достъпни у нас. Един от най-иновативните методи за лечение на парадонтит е хиалоуроновата терапия, работим със специално разработени клинично швейцарски хиалоуронови киселини. Галваничният метод е един от най-съвременните методи, който се прилага при имплантите за унищожаване на микроорганизмите. Има много нови системи за избелване на зъбите на пазара, но е важно пациентите да прибягват към процедурата по избелване на зъби след консултация със своя стоматолог."

Още за най-иновативните методи в денталната медицина, как се прилагат те в България и какви са тайните на успешния стоматолог, чуйте в звуковия файл в разговора на Ангелина Грозева с д-р Антоанета Зафирова. 




Често казваме, че човек се познава по усмивката, в този смисъл зъбите ни трябва винаги да бъдат безупречни, за да не се притесняваме да се усмихваме. Грижим ли се обаче достатъчно за здравината на зъбите си? 

Статистиките сочат, че през 2019 година е отчетено, че едва 30% от българите редовно си купуват четка и паста за зъби. Същата статистика сочи, че всеки тийнейджър е с кариес, а едва 1/3 от 18-годишните са със здрави венци.  Проблемът се корени в това, че не обръщаме достатъчно внимание на профилактиката и на изграждането на хигиенните навици при децата, твърди стоматологът д-р. Стефан Стефанов.д-р Стефан Стефанов

" Проблемът с тези статистики се корени в страха на хората. Повечето хора се страхуват от нас, стоматолозите, а истината е, че съвременната медицина е изключително безболезнена. В миналото, упокойте са били лукс и затова хората се страхуват повече. Изключително важно е и денталният лекар да предразположи пациента, аз винаги отделям време, за да обясня на пациентите си, че грижата за зъбите е тяхна лична отговорност и е много деликатен този процес, в който хората трябва да осъзнаят своята роля за грижата за личното им здраве. Посещението на стоматолог е необходимо да се извършва два пъти годишно, за да поддържаме здрава и красива усмивка, здравето на венците и зъбите се разглежда отделно. Трябва да правим разлика. Хубаво е като професионалисти да си създаваме отношения между колеги, за да има на кого да разчитаме."

Един от най-важните елементи на красивите и здравите зъби, освен тяхната здравина, е може би и тяхната правилна подредба, знаем, че изкривените зъби могат да доведат и до по-сериозни проблеми, тъй като са свързани със синусите.  Един от най-новите методи за изправяне на зъби са така наречените алайнери, които представляват система за изправяне на зъбите, която се оказва един много комфортен  и бърз метод за изправяне на зъби, а и са невидими, за разлика от брекетите и другите апарати, така наречени шини, които се използват за изправяне. 

"Алайнерите представляват ортодонтска система, с която можем да подредим зъбите с невидими шини. Това е доста разпространен метод като световна тенденция, за България са по-нов метод. С тях могат да се лекуват леки и тежки случай на ортодонтско разместени зъби. С помощта на софтуери се разработват тези шини, които изчисляват колко чифта алайнери, трябва да се използват, за да се постигне резултат. Невидими са, могат да се свалят лесно, много по-хигиенен метод са от класическите брекети, по-бюджетни са от тях. Но трябва да отбележим, че с алайнерите не могат да се лекуват всички видове ортодонтски аномалии. Много често сигналите от една част от организма водят до други проблеми в организма и се оказва, че трябва да се стигне до зъболекарския стол. Алопецията например като оплешивяване на участие от тялото, може да е свързана със зъбни проблеми."







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум" 17.06.24: България след изборите

В началото на тази седмица, гост в предаването "Форум" беше писателят и поет Манол Глишев.  Част от темите, които той коментира бяха: Ситуацията в България след изборите Войната в Украйна Конфликтът между Израел и Хамас Повече подробности можете да чуете в звуковия файл. 

публикувано на 17.06.24 в 18:38

Хуманното отношение към животните

В продължение на четири дни около 373 милиона души от всички 27 държави-членки на ЕС имаха право да гласуват на европейските избори, като по този начин оформиха общите политики за следващите 5 години, включително определиха съдбата на милиарди животни. Последните избори са обнадеждаващи за 91 % от европейците, които смятат, че е важно да се..

публикувано на 17.06.24 в 18:17
проф. Валентин Господинов

Директорът на Галерия "Владимир Димитров-Майстора" с първа награда за принос към културата

В съвместната продукция на Радио София и Радио Благоевград - "Заедно представяме Кюстендил" е поредната ни среща с професор Валентин Господинов, директор на Галерия "Владимир Димитров – Майстора". Той съвсем наскоро получи наградата на Кюстендил за принос в културата, стана и професор по скулптура в НХА, за предстоящия ремонт и новите..

публикувано на 17.06.24 в 17:06

Безпроблемна почивка - какво трябва да знаем

Колкото и добре да е планирана една почивка, винаги има вероятност да се случи нещо, от което да бъдем ощетени като туристи. Европейският потребителски център (ЕПЦ) дава няколко полезни съвета как да се предпазим от неприятности, за да не може никой търговец да помрачи почивката ни. Онлайн пазаруване, плануване, полет, документи, багаж са сред..

публикувано на 17.06.24 в 17:04

Празникът на черешата в Кюстендил посреща гости от страната и чужбина

Все още има проблеми с изкупуването на череши в Кюстендилско, каза пред Радио София и Радио Благоевград, в изнесеното студио от центъра на Кюстендил, кметът на общината инж. Огнян Атанасов. Той обясни, че още преди кампанията тази година, са проведени редица срещи с производителите, преработвателите, изкупвачите и с полицията, за да може..

публикувано на 17.06.24 в 15:52

Дигитално здравеопазване

Само за 3 години България успя да постигне пълна дигитална трансформация в сектора на здравеопазването. Това обяви Борис Костадинов, директор "Софтуерна интеграция" в Информационно обслужване по време на Втората международна конференция за технологии и иновации в Югоизточна Европа. Организатор на събитието, което се проведе в Солун на 16.06.24г. е..

публикувано на 17.06.24 в 15:38
Елена Начева, която вдъхна живот на с. Смоличано над Кюстендил

"Живей с любов" и "Пробуждане 2020" - елементи от съживеното село Смоличано над Кюстендил

На открито пред сградата на общината в град Кюстендил се излъчи съвместното предаване на Радио София и Радио Благоевград. Представяме ви Елена Начева, една дама, която след години живот по света, се завърна в Кюстендилско и в едно село с почти изчезващ живот, направи детско селище „Живей с любов“ за лагери и арт работилници. Тя съживява и..

публикувано на 17.06.24 в 15:32