Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радослав Тодоров: Всички ние зависим от космоса

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Всички ние зависим от космоса, най-малкото интернетът, който използваме идва от спътници, които орбитират около земята. Няма как да не ни интересува това и, разбира се, неизвестността на безкрайния космос, това, което новите неща, коит винаги могат да бъдат откривани”, казва Радослав Тодоров - автор и редактор в сп. “Българска наука”.

Той разказа, че интерес към космоса е имал винаги, а в момента вниманието на почитателите на науката отново са фокусирани към космоса, покрай различни проекти като SpaceX, изследванията на Марс.

“Цели три мисии в рамките на един месец кацнаха на Марс през февруари. Това са актуални неща”, коментира Радослав Тодоров и обясни, че в момента на Марс се извършват три мисии - на САЩ, Китай и ОАЕ.

Всяка една от мисиите на Марс на отделните държави има конкретни задачи, основно взимане на проби, които да се изследват на земята, правене на повече снимки на Марс.

Освен това в една от тези мисии за първи път летателен апарат (дрон) от Земята, лети на чужда планета.
Чуйте целия разговор на Боян Бочев в звуковия файл.    


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 09.04.25: Пари в образованието има, а къде са студентите за учители?

Коментаторите във "Форум" тази седмица Лидия Даскалова - политолог и юрист, и Калоян Константинов – журналист, асистент към Института по балканистика на БАН с Център по тракология, днес обсъждаха следните теми: Ресторантьори и хотелиери и днес протестно блокират центъра на София. Исканията са необосновани. Повечето хора не им..

публикувано на 09.04.25 в 18:35
Клиниката по детска клинична хематология и онкология в ИСУЛ

В пролетен бал ротарианци събират средства за детската онкология на ИСУЛ

Ротари клуб София Триадица организират пролетен бал на 12 април с благотворителна цел - да се изгради интерактивна/сензорна стая в детската онкология на УМБАЛ "Царица Йоанна ИСУЛ" . "Научихме история, докосна ни. Решихме, че дечицата, които са в по-дълъг болничен престой в онкологията, трябва да са в по-хубава среда, да се чувстват..

публикувано на 09.04.25 в 17:10
Снимката е илюстративна

Полицията в Перник предупреждава за румънски измамници на АМ "Струма"

Два опита за измами от румънски граждани са направени на автомагистрала "Струма“, съобщиха от пресцентъра на ОДМВР - Перник. Чужденците спирали автомобилите си в аварийната лента и под предлог, че са закъсали, спирали български коли за помощ. Двата опита за измама са от края на миналата и началото на тази седмица. Те са останали недовършени, като при..

публикувано на 09.04.25 в 16:43
Проф. Симеон Желев

"Бизнес барометър 2024-2025" отчита и отражението на еврозоната, НПВУ, войната в Украйна

Изследването "Бизнес барометър 2024-2025", което УНСС днес представи, цели да проследи нагласите на бизнеса и да бъде база за икономически анализи, които да очертаят перспективи за развитието на пазара на труда, образователната система и икономическата среда. От старта през 1999 до 2011 г. са изпълнени предходните 12 вълни на проекта. Във..

публикувано на 09.04.25 в 16:40

Изложба изследва границите на България,Турция и Гърция чрез изкуство

Връзката на България с близки съседни държави на Балканския полуостров е темата на новооткритата изложба в Националния исторически музей "През призмата на границите“. Експозицията изследва границите между България, Гърция и Турция чрез изкуство и търси дискусията между различни европейски страни. Понастоящем това е нейният втори епизод, първият се..

публикувано на 09.04.25 в 16:10

Георги Тошев представя книгата и документалния филм "Лили" на официална премиера в кино "Одеон"

На 10 април, в кино "Одеон", ще се състои официалната премиера на книгата на журналиста Георги Тошев "Лили". Същата вечер ще бъде представен и документалния филм, посветен на кариерата и живота на Лили Иванова. Книгата и филмът са базирани на редица архивни документи, спомени на хора, попаднали в близкото обкръжение на певицата, както и на правени..

публикувано на 09.04.25 в 15:56

Работна група в СОС ще предлага усъвършенстване на Наредбата за реклама на хазарт

През изминалия мандат на Столичния общински съвет част от съветниците от групата на ПП-ДБ-СС отправиха предложение за ограничаване на рекламата на хазарт върху движимо и недвижимо имущество в Общината. Тогава то не бе подкрепено от управляващото мнозинство на ГЕРБ-СДС в СОС, но законодателните изменения се наложиха от Народното събрание през..

публикувано на 09.04.25 в 15:38