Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Милена Хаджииванова: До 2035 г. се очаква да има 1 млрд. дигитални номади

България може да стане една от най-атрактивните дестинации по света за дигиталните номади

Възможността да работим отвсякъде става катализатор на промени в държавни политики и установени работни практики, размествайки пластовете в световен мащаб. България може да стане една от най-атрактивните дестинации по света за дигиталните номади.

“В световен мащаб се задава една огромна тенденция. До 2035 г. се очаква 1 млрд. да бъдат дигиталните номади”, казва психологът Милена Хаджииванова, организатор на grow Remotes Summit - дигитална конференция, посветена на дигиталното номадство, която ще се проведе на 23 април.

По думите ѝ под дигитални номади преди се е разбирало хора, които живеят по няколко месеца на определено място, след което се местят, работят и са основно в ИТ бранша.

Благодарение на пандемията обаче се оказва, че много бизнеси могат така да структурират дейността си, че да работят дистанционно и понятието дигитални номади вече придобива друго измерение - това са хората, които могат да договорят с компаниите си такива политики, че да работят от различни места.

По думите на Хаджииванова, след пандемията всички бизнеси ще излязат променени, защото няма как да се върне предишното битуване.

“За бизнеса ще има сериозни промени и това, което е най-важно, е да бъде адаптивен, да може да се огледа и да види каква е реалната ситуация, и да се мисли навреме за разумни политики в тази ситуация. Това касае туризма, образованието и др.”, казва тя.  

Според нея бизнесът в страната е гъвкав в голямата си част и вече се пишат нови корпоративни правила, свързани с дистанционната работа - колко често да се идва в офиса и кой да работи от вкъщи, как да се отчита работата и пр.

Страната ни е на 62-ро място в Digital Nomad Index - стандартизиран лист, в който са обявени в световен мащаб държавите, спрямо това колко са атрактивни за дигиталните номади.

Основната причина да сме на това незавидно място е липсата на държавна политика. Има държави, които са напред в мисленето си и вече издават специална Digital Nomad виза, има създаден специален ПР и маркетинг, който да ги популяризира сред тези среди, като целта е да използват този тренд и да го обърнат в своя полза.

Чуйте какво още казва Милена Хаджииванова в разговора на Катя Василева.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Колко енергия харчат умните системи и как да намалим екологичния им отпечатък?

Изкуственият интелект (ИИ) има огромен потенциал за създаване на иновации, които да балансират между технологичен напредък и социална отговорност в сферите на екологията, образованието, медицината, инженерството, финансите и много други. Покрай ентусиазма в медии и социални канали, както и дигитални термини като облачно пространство в ИИ..

публикувано на 08.08.25 в 16:45
Nik St от Overhook

Група "Overhook" хваща лошия бик за рогата в новата си песeн "Bad toro"

Група Overhook , пусна новата песен, наречена "Bad toro" . Тя прозвуча премиерно - съвсем топла-топла, в ефира на Радио София, ден преди да бъде пусната официално във всички музикални платформи. Гост в предаването беше Nick ST, който разказа повече . "Новата песен се казва "Bad Toro" (Лошият бик). В нея се разказва за един минотавър, който..

публикувано на 08.08.25 в 15:57
Георги Вулджев

За кого е полезна Държавната верига "Магазини за хората"

Тази седмица правителството одобри създаването на еднолично акционерно дружество с държавно участие в капитала „Магазин за хората“ с цел осигуряване на достъпни български стоки. Министерският съвет прие разпореждане за образуване на еднолично акционерно дружество с държавно участие в капитала - "Магазин за хората“, със седалище в София. Утвърдено..

публикувано на 08.08.25 в 15:15

Банско джаз фестивал - визитната картичка на джаза в България пред света

Изнесеното ни "Радиокафе" в разгара на 28-ото издание на Банско джаз фестивала е разположено точно до сцената в парка на курортния град. На нея в 11 часа всеки ден се представят проектите, селектирани за Джаз академията, а вечер 19 тук тече най-новата линия на фестивала – концертите от световната сцена. Именно от новото тази година и многобройната..

публикувано на 08.08.25 в 14:05

Областната управа на София ще пристъпи към фактическо приемане на парка "Врана" следващата седмица

Парк "Врана" затвори врати на 10 юли. Столичната община се оттегли като стопанин, защото имотът е държавен. Ултиматумите на кмета на столицата Васил Терзиев не помогнаха и металната порта на входа на царска врата осъмнаха с катинар. Областният управител си пое владението и бед документи, държавата отпусна над 1,365 млн. лв. на Областната администрация..

публикувано на 08.08.25 в 13:35

С 4-дневен фестивал Перник ще отбележи Деня на младежта

Перник ще отбележи Международния ден на младежта с 4-дневна програма, изпълнена с изкуство, музика, танци и младежка енергия. От 9 до 12 август градът ще бъде сцена на младежки фестивал , обединяващ концерти, изложения и арт събития. Организатори на честванията са Община Перник, Консултативният съвет за младежка политика,..

публикувано на 08.08.25 в 12:50

Може ли държавата да се справи с пътната безопасност?

Промените в Закона за движение по пътищата са обнародвани вече в Държавен вестник. От 5 септември тол камерите ще подават данни към МВР за средна скорост. Предвидено е нарушителите, които превишават ограничението на скоростта да получават електронен фиш. При превишаване на скоростта с над 40 км/ч, извън населено място, се предвижда глоба от 600 лв...

публикувано на 08.08.25 в 12:12