Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Велополитиките в София през погледа на „Велоеволюция“ и „Спаси София“

В София трябва да се строят по десетки километри велоалеи на година, настояват от гражданските организации
Снимка: Георги Нейков, БНР

При планирането на велосипедното движение в парковете трябва да се има предвид различните типове колоездачи. Едни минават транзитно, други карат с рекреативна цел, за удоволствие, трети предпочитат по-екстремно движение. Всички имат свои нужди, включително от пространство и инфраструктура, коментира пред Радио София арх. Петя Донева, която е експерт по велосипедна инфраструктура и велополитики от „Велоеволюция“.

Практиката в чужбина сочи, че при възможност е по-добре транзитното движение да се измести по-встрани, по контура. Обособената алея или лента е повод за отстояване и „защита“ от страна на велосипедистите, води до някаква заплаха на пешеходците. По-добре е да се обозначат споделени алеи, като маршрутът за колела трябва да избягва близост с детските площадки.

Недобрата инфраструктура е особено изпитания за начинаещите велосипедисти, отбеляза още арх. Донева. Тя изтъкна, че има добра наредба, която – ако се спазва – ще се прави адекватна и съвременна пътна инфраструктура, подходяща и за хората с велосипед.

Столичната община няма политика по отношение на велосипедното движение, смята Андрей Зографски от „Спаси София“. По думите му, ако говорим за дължина, свързаност и качество на велоалеите, столицата ни се е превърнала в провинциален азиатски град. Скопие - три пъти по-малък град от София, вече има 110 км веломрежа. 7% от населението там вече се придвижва с велосипед.
Според Зографски трябва да се строят по над 40 км велоалеи на година, ако трябва да се изпълни обещанието на сегашния столичен кмет, дадено преди 8 години. Последните 800 метра еднопосочна велоалея по бул. "Тодор Каблешков" не е изпълнена по наредбата, допълни активистът от „Спаси София“.

С арх. Петя Донева и Андрей Зографски разговаря Божидар Янев.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Още по темата

Търсят решения за съжителство на колоездачи и пешеходци в софийските паркове

Сигнал на слушателката Петя Георгиева за екстремни спускания на младежи с велосипеди в Южния парк даде повод за първото на 2021 г. изнесено студио на Радио София с Божидар Янев. Тя припомни, че предлага обособяване на подходящо и..

публикувано на 15.04.21 в 12:39
ВИЖТЕ ОЩЕ

Всеки концерт е своеобразен празник

Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки..

публикувано на 27.07.25 в 11:54
Кметът на града, Ангел Джоргов и организаторът на фестивала Георги Николов-Гопето откриват Лаго фест

Фестивално е в Самоков

Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на..

публикувано на 27.07.25 в 10:30
ул.

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. "Московска"

Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за..

публикувано на 26.07.25 в 16:00

Историята оживява - доктор Рачо Рачев и Фонфон

Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи ...

публикувано на 26.07.25 в 15:00
маестро Георги Атанасов

Адресите на любовта - маестро Георги Атанасов

Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди..

публикувано на 26.07.25 в 14:00
Спартак Севов (вдясно) и Мартин Тасков

Министерството на мечтите в действие

Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен:..

публикувано на 26.07.25 в 12:08

Сътворение - споделеното парково пространство за арт терапия

Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя.  Името, което носи, е "Сътворение" и на..

публикувано на 26.07.25 в 10:50