18 април е Световният ден на радиолюбителите. На тази дата през 1925 г. в Париж е основан Международния радиолюбителски съюз IARU. Днес членове на този съюз са повече от 160 страни в света, в които се отбелязва този празник.
За рождена дата на организираното радиолюбителско движение в България се приема 5 юни 1926 г., когато 38 електроинженери, кадрови военни, радиотехници, един търговец и един директор на строително дружество провеждат събрание в салона на софийското градско казино за учредяване на Българския радиоклуб.
Повече за уникалния повиквателен знак за радиолюбителите разказва Стефан Александров - мениджър кризисни комуникации към Българската Федерация на Радиолюбителит:
"Аспектите в нашата работа са много, като се започне от това да направиш връзка на живо от твоята радиостанция с Великденския остров например. Радиолюбителството е един уникален вид прозорец към света. Страните на нашата работа варират от чисто технически до удоволствие. Една от най-любопитните ми връзки е, когато пътувахме покрай София, имаше прохождение и чухме изключително рядка станция от Замбия, успяхме, след което получихме и QSL картичка. Тази картичка е и хартиена, и електронна, това е доказателство, което се разменя между двама радиолюбители, които са осъществили връзка помежду си."
"В последните години правим курсове за подготовка на радиолюбители. Хората вече се наситиха на интернет и технологични устройства и доста от тях се сещат за хобито ни - да станат радиолюбители при нас. Всеки радиолюбител има собствен повиквателен знак, за всички в България той е LZ. Той се получава след изпит, положен пред Комисията за регулиране на съобщенията. Морзовата азбука е един от основните видове работа по време на състезания, има състезания на телефония и на телеграфия."
Още за дейността на Българска Федерация на Радиолюбителите чуйте в разговора на Лили Големинова със Стефан Александров:
Освен радиолюбители към Българска Федерация на Радиолюбителите, любители на радиото сте и вие - и от дивана вкъщи, и от автомобила, с който се движите всекидневно, и от вашето мобилно устройство, където можете да се потопите в магията на радиото. Това споделят и столичани пред микрофона на Ангелина Грозева. Радиото е неизменна част от тяхното ежедневие, особено в периода на пандемията. Те твърдят, че обичат музиката и достоверността на информацията в сравнение с тази в социалните мрежи. За тях радиото е най-бързата и лесно достъпна медия и му гласуват по-голямо доверие пред останалите видове медии. А за радиослушателите винаги интерес предизвиква и кой е гласът зад микрофона. Една от анкетираните определя радиоводещите като художници, които рисуват със звук и винаги им е интересно да се потопят в това въображение:
Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира." Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..
Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..
Фантастичният фестивал „ През 9 земи “ - представят ни го организаторът Стефан Караманов и един от участниците, писателят и кинокритик – Благой Иванов: "Целим среда между клубните, форумни срещи и големите комерсиални събития, силен компонент е, че го правим извън града. Отиваш на фантастично място и сме средно сериозни като съдържание - лекции плюс..
BoostBalance – балансът в работа - родителство - доброволчество, който не включва изперкване. С нас е Емануела Иванова от TimeHeroes: "Общата тема се роди в екипа, когато в екипа започнаха да се раждат деца. Като родители и професионалисти се сблъскахме с едни и същи неща. Започваш да се усещаш, че не можеш да провеждаш нормален разговор с..
Театралният спектакъл „ Космосът на чудесата “ с премиера на 10 април в София. Спектакълът е създаден в рамките на европейския проект Please ASK! за продуциране на театрални произведения в сътрудничество с учени, комуникатори на науката и научни институти. Гостуват ни Димитър Узунов – артистичен директор и д-р Владимир Божилов – научен..
Столичната община кани всички жители на София и околните населени места да се включат в Пролетно почистване от 5 до 17 април . Всички желаещи да се включат в предвеликденското почистване ще получат ръкавици и чували, както и подробни инструкции къде да оставят събраните отпадъци от уборките. Заявки за участие се подават към..