Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мобилното студио на Радио София

Къде се оформя софийският "Капана"

| обновено на 29.04.21 в 11:41
Сградата на „Модерен театър” в София
Снимка: Спасимир Пилев, Уикипедия

Центърът на София е приятен район с много исторически забележителности и своя атмосфера. В него са влюбени не само старите софиянци, които имат спомени, но и младите хора.

Сътрудничеството и общата работа между граждански организации и администрацията на столичния район „Оборище“ ще направят локацията още по-облагородено, артистично и предпочитано за културни събития и почивка.

„В момента преглеждаме всички сгради - паметници на културата, в тази част на София. Правим предписания към собствениците за съхранението на тези здания. Работи се върху 3D визуализация на старата визия на ул. „Търговска“.

Подпомагаме и инициативата „КвАРТал“, чиито активисти организират няколко хубави събития през годината“, увери пред Радио София Надежда Бобчева, зам.-кмет на „Оборище“.

Надежда Бобчева - зам.-кмет на „Оборище“, и арх. Емилия Манева

Наистина този район е наситен със сгради, които са паметници на културата. На някои от тях обаче статутът им е свален, отбеляза арх. Емилия Манева в изнесеното студио на Радио София. Запазването на облика на квартала минава през възстановяването на този статут.
Когато сградата има местно значение, трябва да бъде запазена фасадата. При обявено национално значение, се запазва и функцията.

Един от начините за съхранение или реставриране на по-старите здания е като се намери подходящ инвеститор.

Чуйте и как Люба Христова е харесала мястото в този квартал – „за душата“, и основава SOHO, домакин на мобилното студио на Радио София.

Според нея районът може да стане софийският „Капана“. За разлика от известния пловдивски квартал, тук нещата се случват естествено и органично.

Сградата на площад „Бански“ е сред най-магическите места на София, не скри субективното си усещане Ерина Кръстева от Регионалния исторически музей, който вече 5 години се помещава в бившата Централна минерална баня.

„Щастливи сме, че можем да се развиваме тук, да организираме събития, да радваме софиянци.“

Кръстева съобщи, че днес в РИМ-София се открива интригуваща изложба на художника Велизар Димитров със снимки от Европа, правени през последните 20 години.

Експозицията „Европа - дигитални трансформации“ се реализира в галерийното пространство при Триъгълната кула на Сердика, филиал на музея. Откриването е този следобед, изложбата ще бъде достъпна за разглеждане всеки ден от 30 април до 13 юни от 10 до 18 ч., с изключение на Великден, 2 май.

Разговорите води Божидар Янев.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35

В очакване на нов конкурс за главен архитект на София

Конкурсът за нов главен архитект на София се обещава от август месец. Най-притеснителното е, че има една тенденция за обезличаване на професионалната позиция на главния архитект с лозунги за това, че трябва да има намаляване на презастрояването, да се направят сложни процедури и да се спрат или силно да се намалят издаваните разрешения за строеж,..

публикувано на 31.01.25 в 17:03
Наградената състезателка по художествена гимнастика Красимира Димитрова с Йорданка Благоева

Отличиха младите спортисти в Община Елин Пелин

За седма поредна година  Община Елин Пелин  организира събитието "Спортист на годината“. Бяха излъчени победители в три официални категории -  “Индивидуални постижения“ ,“Отборен спорт“ и “Спортист – любимец на Община Елин Пелин“. Златото в категория за индивидуални постижения грабна състезателката по художествена гимнастика Красимира Димитрова...

публикувано на 31.01.25 в 16:46
Проф. Асен Дудов

Няма генетичен тест, който да покаже, че може да се развие някаква форма на рак

На 4 февруари ще отбележим Световния ден за борба с рака. През 2024 г. оценки на Световната здравна организация показаха, че през 2050 г. броят на диагностицираните случаи на рак в световен мащаб ще се увеличи с до 77% в сравнение с диагностицираните през 2022 г.  По този повод през днешния ден се проведе и дискусия “Иновативни терапии и..

публикувано на 31.01.25 в 16:35
Константин Ковачев и Кубрат Аргилашки

"Спални места" и "Ковачев Live Band" със съвместен концерт на 1 февруари

На 1 февруари, в столичен клуб, бандата "Спални места“ ще изнесе съвместен концерт с "Ковачев Live Band“, на който ще звучи много рок музика. Това е първият концерт за група "Спални места“ за 2025 г., каза пред Радио София Кубрат Аргилашки. "Имаме си и нов басист. С него пишем и нови песни, по нов албум. Решили сме тази година да е ни е..

публикувано на 31.01.25 в 15:53
Георги Иванов - писател, сценарист, драматург

"Бу и Фу и странното нещо на дървото" - за бухалите и децата без умаления, но с умиление

Писател, радиоводещ и сценарист на филми, сериали и театрални постановки, отскоро автор и на книги за деца, преди всичко баща и едно е ясно – харесва му да разнищва отношенията между деца и родители, децата и света около тях. Това е описанието в първата му детска книга "Бу и Фу и странното нещо на дървото“. История, в която става въпрос за..

публикувано на 31.01.25 в 15:22
Отломки от разбилия се самолет

Недостатъчно служители в контролната кула преди авиокатастрофата над Вашингтон

Според правителствен доклад за обстоятелствата около катастрофата, цитиран от “Вашингтон Пост” и “Ню Йорк Таймс”, контролната кула е била с по-малко хора. Имало един човек трафик-контрол, който е работил с хеликоптери и самолети, работа, която обикновено се върши от двама служителя. В заключението на доклада се посочва, че броят на служителите не е бил..

публикувано на 31.01.25 в 15:08