Ученици, преподаватели и журналисти от Варна, Велико Търново, Карнобат, Монтана и Пловдив работиха заедно в продължение на година за подобряване на демократичната култура и гражданската осведоменост на местно и регионално ниво.
Гимназистите имаха възможността да работят с журналисти от местните и регионални медии, получиха ценни съвети и знания за медийния свят.
Дейностите бяха по проект, изпълняван от Дружеството за ООН в България и Фондация „За ново партньорство в журналистиката“ с финансовата подкрепа на Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство.
Идеята е отпреди 2 години, разказа пред Радио София Илина Мутафчиева, ръководител на проект „Млади репортери за местна демокрация“.
Решили, че ще е добре в училище да направят възстановка на една редакция на вестник – символ на демокрацията и свободата на словото, и учениците да пишат.
Първоначалното намерение било да участват млади хора от 3 града, но проектът бил харесан и се включили от още два.
„Основната цел беше – от една страна – да провокираме взаимоотношенията между учители, ученици и местна медия. От друга страна, искахме да покажем на младежите, че могат и трябва да бъдат по-критични към медиите. Провокирахме ги да отразяват дейността на съответните общински съвети по теми на младите хора. Така видяха колко е трудно, когато имат отговорността те да пишат журналистически текстове. Но все пак не е невъзможно, в ХХІ век…“, допълни Мутафчиева.
По думите й, учениците са разбрали колко трябва да си внимателен, когато влияеш, дори да става дума за статус в социалните мрежи. Говорили са за принципите на журналистиката, за качествените и жълтите медии, за способността да се разпознава достоверната информация, за авторските права.
В рамките на проекта е създаден и Наръчник за млади репортери, който ще бъде разпространен сред над 100 учебни заведения в страната, където учениците ще имат възможност да се ориентират по пътя на етичната журналистика. Ще бъде наличен и на сайта на дружеството.
Чуйте разговора на Елена Пъневска с Илина Мутафчиева, както и ученичката от Велико Търново Картин Чавдарова, която участва в проекта.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..