Ученици, преподаватели и журналисти от Варна, Велико Търново, Карнобат, Монтана и Пловдив работиха заедно в продължение на година за подобряване на демократичната култура и гражданската осведоменост на местно и регионално ниво.
Гимназистите имаха възможността да работят с журналисти от местните и регионални медии, получиха ценни съвети и знания за медийния свят.
Дейностите бяха по проект, изпълняван от Дружеството за ООН в България и Фондация „За ново партньорство в журналистиката“ с финансовата подкрепа на Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство.
Идеята е отпреди 2 години, разказа пред Радио София Илина Мутафчиева, ръководител на проект „Млади репортери за местна демокрация“.
Решили, че ще е добре в училище да направят възстановка на една редакция на вестник – символ на демокрацията и свободата на словото, и учениците да пишат.
Първоначалното намерение било да участват млади хора от 3 града, но проектът бил харесан и се включили от още два.
„Основната цел беше – от една страна – да провокираме взаимоотношенията между учители, ученици и местна медия. От друга страна, искахме да покажем на младежите, че могат и трябва да бъдат по-критични към медиите. Провокирахме ги да отразяват дейността на съответните общински съвети по теми на младите хора. Така видяха колко е трудно, когато имат отговорността те да пишат журналистически текстове. Но все пак не е невъзможно, в ХХІ век…“, допълни Мутафчиева.
По думите й, учениците са разбрали колко трябва да си внимателен, когато влияеш, дори да става дума за статус в социалните мрежи. Говорили са за принципите на журналистиката, за качествените и жълтите медии, за способността да се разпознава достоверната информация, за авторските права.
В рамките на проекта е създаден и Наръчник за млади репортери, който ще бъде разпространен сред над 100 учебни заведения в страната, където учениците ще имат възможност да се ориентират по пътя на етичната журналистика. Ще бъде наличен и на сайта на дружеството.
Чуйте разговора на Елена Пъневска с Илина Мутафчиева, както и ученичката от Велико Търново Картин Чавдарова, която участва в проекта.
За събитията и нови активности предвидени по повод 130 години от създаването на Български туристически съюз, разказа в предаването “Радиокафе“ изпълнителният секретар на БТС Лъчезар Лазаров, който не скри вълнението на екипа на БТС и на всички туристически дружества по повод юбилейната годишнина в настоящата 2025-а година...
Богат женски гроб проучва екипът на проф. Вагалински в Западния некропол на Хераклея Синтика, източно от откритата малко по-рано днес плоча със семеен портрет, съобщават от Archaeologia Bulgarica. Жената е погребана с накити - една златна обица на лявото ухо /по-масивна от намираните досега/, бронзова гривна на ръката, костени игли в прическата. До..
Изложбата “Гвардейският оркестър и формирането на културния и музикален живот в столицата и страната“ се откри днес, 17 юли, в градината пред Народния театър “Иван Вазов“. Тя съдържа архивни снимки и документи, чрез които посетителите ще имат възможност да се запознаят отблизо с дейността около формирането на тези първи музикални състави..
Нов наръчник показва, че настолните игри, освен източник на забавление, могат да бъдат и ключ към приятелства, доверие и преодоляване на бариери. Проектът "BEYOND – Building Bridges: Empowering Youth, Nurturing Determination“, който е реализиран с подкрепата на програма Еразъм+, предлага конкретни решения за по-добра интеграция и психо-социална..
Документалният филм за Мими Николова “Синьо - Животът на Мими Николова“ имаше своята премиера. Филмът проследява живота на първата българска поп певица - изпълнителката на песента "Замълчи, замълчи“ от култовия български филм "Любимец 13“, изпълнителката на песента, превърнала се в химн на любовта “Когато луната изплува“. За филма разказа..
Областният управител на София - град Стефан Арсов очаква днес да се срещне с представители на Столичната община, за да получи ключовете и документацията от парк "Врана". Миналата седмица от парка бяха изтеглени екипите на общината. Отново официално не беше предадена документацията за парк "Врана“ Областният управител заяви, че ще приеме..
От 15 юли в народния календар започнаха Горещниците – трите най-горещи дни през лятото. В тези дни обичаите повеляват хората да не ходят пеша, да не се изнася огън от къщата, да не се работи на нивата, защото ожънатите снопи се запалват от гръмотевици и светкавици, а жените не перат и не вършат къщна работа. Всеки един от дните е покровителстван от..