Освен технически паспорт сградите трябва да имат и още един документ, които удостоверява тяхното моментно състояние. Това е сертификатът за енергийна ефективност. Документът се издава отделно от техническия паспорт.
Спрямо енергийната ефективност зданията се разделят на няколко класа, в зависимост от състоянието и потреблението на самите сгради.
Инж. Йордан Николов от Българската асоциация за изолации в строителството разказва повече за това, какво представлява енергийната ефективност и на какви категории се делят сградите спрямо това.
За да се определи енергийната ефективност на една сграда се налага и енергийно обследване. То се прави по време на обследването за техническия паспорт. Ако се прави детайлно, то изисква специфична техника, с която не всяко проектантско бюро притежава.
Инж. Марин Гергов от Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране дава още детайли за т. нар. енергийно обследване.
Ключов фактор за енергийната ефективност на една сграда е нейната електрическа система. Това създава притеснения за собствениците на сгради, които са строени преди 2000 година - тип панел и едроплощен кофраж. Тогава електрическата инсталация е проектирана и изграждана във време, в което електрическите уреди в домакинството са били доста по-малко, отколкото в наши дни. В момента старите електрически системи са непригодни на цялото потребление от уредите, които използваме.
Дали тези опасения са оправдани и как може една сграда да покачи своята енергийна ефективност, разказва инж. Атанас Ангелов от Българската асоциация на архитектите и инженери консултанти.
Национална мрежа за децата (НМД) представи днес пред политиците и медиите основни изводи, данни и оценката, която обществото дава на държавата в годишния доклад на “Бележник -2025“ по отношение на детските политики. Тази година в оценката на държавните политики по данни на Национална мрежа за децата са се включили рекорден брой от над 7 700..
Международният поетичен фестивал "Софийските метафори" и Столичната библиотека ни канят на премиера на международна поетична антология. В нея са включени стихотворения от 62-ма поети от 20 държави, участвали в Международния поетичен фестивал "Софийските метафори" в периода 2019 – 2025 година. Премиерата на сборника "Софийските метафори" ще се..
За първи път в края на 2024 г. богатството на българите надхвърля 1 трлн. лв., но 700 млрд. лв. от тях са инвестирани в жилища. Има ли дисбаланс в структурата на богатството и какви са показателите, измерващи това състояние, това обясни в ефира на “Ритъмът на столицата” Стоян Панчев , икономист, съосновател на Експертен клуб за икономика и..
Не търсете "Радио Африка" в честотния диапазонна своите апарати, защото това е първият български филм за африканската музика. Затова, ако искате да посетите премиерата му, отидете на 21 май, сряда, в столичния Дом на киното от 20 часа. Създателите на филма са журналистът и писател Стефан Стефанов и операторът Давид Вълков . Идеята се..
Природните бедствия и екстремните метеорологични явления зачестяват и в резултат се увеличават икономическите загуби от тях. На този фон, едва около 10% от жилищата в България са застраховани, пише БГНЕС. По данни на Munich Re, загубите за 2024 г. в световен мащаб възлизат на 320 млрд. долара, с 19,4% повече от 2023 г., като от тях застраховани са..
Божидара Симеонова и Емил Рачев са двама музиканти, които представиха в предаването “Добър вечер, София“ тяхната последна песен "Искам". Освен партньори в музиката, те са и най-добри приятели. Автор на парчето е Емил - написал го е в стил рап и е поканил Божидара да участва в него. Запознават се в звукозаписно студио и постепенно..
В контекста на Световния ден на пчелите 20 май и предстоящия Ден на детето 1 юни, Националният етнографски музей организира на 31 май на сцена "Централни хали" образователен уъркшоп "Благата пчелица" . О т него ще научим повече за ролята и значението на пчелите за живота на нашата планета и за тяхната защита - една много актуална тема на фона на..