Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Скрити съкровища привличат посетители и природозащитници на Атанасовското езеро

Снимка: biodiversity.bg

Проектът „Търсачи на съкровища: Код Солено“ на Българската фондация „Биоразнообразие“ (БФБ) започва в Атанасовското езеро край Бургас, което е пример за опазена природа (резерват, защитена местност, Натура 2000), в рамките на интензивна градска среда.

Това е мястото в България с най-много птици – 333 вида, но и с нестихващ интерес за застрояване на крайбрежните територии.

Инициативата цели по нов и иновативен начин, чрез търсене на тайници със съкровища от загадки и образователни елементи, да популяризира соленото Атанасовско езеро край Бургас, като въвлече, ангажира и информира нови хора за тази ценна природна територия, влиянието на климата и проблемите с нейното опазване.

Екипът на проекта вече обиколи езерото и подбра подходящи места, където да се поставят съкровищата. „Това място е наистина забележително. Започва буквално от град Бургас и продължава като изцяло дива територия. Търсенето на съкровища ще бъде приключение с интересни наблюдения. Всяко едно съкровище ще е под формата на тайник (сливащ се с природата или невидим на пръв поглед) и местоположението му ще бъде описано върху специално проектирана карта на езерото. На всяка локация, забавни загадки ще образоват търсачите за важността от опазване на тази природна територия и ефекта на климатичните промени и прекомерната урбанизация.“ – споделя координаторът на проекта Петър Ванев от БФБ.

Инициативата цели да привлече 500 нови посетители на Атанасовско езеро през активния летен сезон.

Веднъж осъществен, проектът ще може да се мултиплицира в района на другите две бургаски езера Вая и Мандра.

Всички локации на тайници ще бъдат качени в световната платформа „GeoCaching“, което ще привлече чуждестранни посетители.

Научете повече от разговора на Луиза Лазарова с Петър Ванев.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Зохран Мамдани

"Форум", 07.11.25: Изборът на Зохран Мамдани – знак за продължаваща радикализация на американската политика

В петък, темите от деня в предаването "Форум", коментира Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество. Заедно с водещия Лъчезар Христов, се спряха на следните теми: - Зохран Мамдани – най-младият кмет в историята на Ню Йорк, първият мюсюлманин, леви послания и екип съставен само от жени. - След месеци на заплахи и пазарлъци изглежда, че..

публикувано на 07.11.25 в 19:41

Ученици от Перник разширяват инициативата "Въздух за здраве"

Ученици от Природоматематическата гимназия "Христо Смирненски“ в Перник затвърдиха още повече усилията си в изграждането на по-пълноценен и здравословен живот за себе си и своите връстници. След като се обединиха в ученическа мрежа, чрез която достигнаха до други деца и подрастващи, за да развият знания и умения в областта на екологията,..

публикувано на 07.11.25 в 18:39

Гтов е проектът за спортна площадка за колоездене и ролкови спортове в "Младост 3"

Готов е проектът за спортна площадка за практикуване на колоездене и ролкови спортове - пъмп трак площадка, която попада в обхвата на бъдещия парк в столичния квартал “Младост 3”. Столичната община публикува 3D визуализациите на проекта. Решението залага на модерен облик, със съвременни технологии и устойчиви материали, които да улесняват бъдещата..

публикувано на 07.11.25 в 17:59

Новата българска комедия "Рожден ден" поставя сериозни теми за размисъл

Новата българска комедия "Рожден ден“ тръгва от днес, (7 ноември) в киносалоните в цялата страна.  Ден преди първата среща на филма с публиката се проведе и официалната гала премиера на филма. На събитието присъстваха актьорският състав, екипът на продукцията и специални гости, които споделиха емоцията от вълнуващата история за доброто и..

публикувано на 07.11.25 в 17:49

Д-р Мина Христова: В условия на нестабилност, вярата в съдбата дава усещане на утеха

През октомври, социологическа агенция "Тренд" публикува свое изследване, по поръчка на "24 часа" за нагласите на българите по отношение на свръхестествени явления и конспиративни теории. Данните от него сочат, че 34% от запитаните вярват, че съществува живот след смъртта, докато половината - 50% не споделят това убеждение. По-склонни да вярват..

публикувано на 07.11.25 в 17:35

ФКИ организира философско-историческа дискусия "Желю Желев - президентът философ"

На 10 ноември Френският културен институт организира събитие , което ще разказва за личността на Желю Желев. “Желю Желев е голяма фигура на Промяната в България и първият президент, който Франция познава и е много привързана към неговото морално отношение към политиката, освен това той бе една голяма личност, която свързваше българия и..

публикувано на 07.11.25 в 16:51

Стотици отменени полети след влизане в сила на директива за намаляване на въздушния трафик в САЩ

Администрацията на американския президент Доналд Тръмп намалява полетите от и до 40 летища в цялата страна с 4%. Ограничените полети постепенно ще бъдат увеличени на 10% до следващия петък, ако т.нар "shutdown” продължи, гласи спешно разпореждане на Федералната авиационна администрация. По време на този shutdown ръководителите въздушно..

публикувано на 07.11.25 в 16:38