Ремонтът на ул. „Цар Иван Шишман” е по проект от 2014 година, беше отложен през 2020 г., но започна от 10 май и с двата си етапа ще продължи около година. Той се осъществява под надзора на Столичната община, но районната администрация смята за необходимо да участва активно, поддържайки връзка с жителите и работещите в този участък на центъра в София.
Това обясни в откритото студио на Радио София до църквата „Св. Седмочисленици“ Трайчо Трайков, кмет на столичния район „Средец“.
По време на проведените дискусии хората са дали предложения и идеи както за бъдещата визия, така и за ремонтния процес.
Предвидили сме време за оперативки всяка седмица. Ще има и информационен център, където всеки ще може да се запознае с материалите, които се използват. При сигнали за забележки, ще се отстраняват своевременно.
Мобилното студио на Радио София събра районния кмет Трайчо Трайков, Рубен Лазарев и инж. Ангел Джоргов. Снимка: Божидар Янев
През първите 5 месеца „Софийска вода“ и столичната „Топлофикация“ ще подменят своите мрежи и съоръжения по ул. „Шишман“, обясни инж. Ангел Джоргов - зам.-кмет "Обществено строителство" в Столичната община. От есента започва работата по настилките на уличното платно, тротоарите и осветлението.
Тротоарите ще бъдат запазени, а движението ще бъде споделено. Скоростта ще бъде ограничена до 20 км/ч. Паркирането ще се редува от двете страни, заради което автомобилното движение допълнително ще бъде принудено да е бавно.
По кръстовищата ще има видеонааблюдение.
Фейсбук групата Ремонт Шишман е беше създадена през 2019 г. и е само за хора, ангажирани с улицата. В нея се обсъждат промените и бъдещето. Тя не е само за критика, но и за разумни предложения, обясни Рубен Лазарев, един от управителите на страницата. Сред поставените цели на създателите и членовете на групата са по-добра информираност, поставяне на ясни и непротиворечиви изисквания (молби, предложения и т.н.) към страната на отговорните лица, единство между жителите и бизнеса по всички въпроси.
Окончателно решение, дали улицата ще бъде пешеходна, не е взето. „Ако искаме да имаме пешеходни зони, велоалеи и други придобивки, цената за това трябва да се приеме от всички, които ще ги ползват“, допълни Трайков, имайки предвид и неудобствата при реализацията. За оставащите малко места за паркиране предимство трябва да имат жителите на съответните райони.
Очаква се Столичния общински съвет да разреши по време на ремонта хора със стикери за „Шишман“ да могат да паркират в съседни улици.
Чуйте разговорите на Константин Лавсов.
Тази вечер седмичните коментатори във "Форум", предизвиквани от Константин Лавсов, обсъждаха горещи новини и по-дълготрайни проблеми: Инаугурацията на Тръмп Прекалено ли беше вниманието на българските медии и дали не е резултат на политическа поръчка? Какво (не) каза новият американски президент в речта си след клетвата? Мощните, богати..
Ново изследване, водено от природозащитната организация WWF, сочи, че жизненоважните услуги, с които дивата природа осигурява ежедневния ни живот, не получават нужното обществено внимание . Експертите предупреждават, че този пропуск може да има пагубни последствия както върху околната среда, така и върху нас – хората. Изследването,..
Денят на родилната помощ, още познат и като Бабинден, за поредна година бе отбелязан тържествено в първата у нас Акушеро-гинекологична болница – "Майчин дом". В аулата на лечебното заведение присъстваха лекари, акушерки, анестезиолози и обучаващи се студенти. Отслужена бе и света литургия. Изпълнен бе и ритуалът по измиването на ръце със..
Мая Райкова е продуцент "Поп и джаз" в Българското национално радио (БНР). В предаването “Радиокафе“ тя разказа за предстоящ концерт в Джаз академията на Биг бенда на БНР, в която редом с опитните музиканти от Биг бенда, застават млади музиканти, които са не по-малко опитни, защото имат сериозен стаж в различни формации, но за някои от тях,..
Предизвикателствата пред Европа стават повече с идването на 47-ия президент на САЩ – и по отношение на зелените политики, и по отношение на сигурността и отбраната, относно търговската политика и други. Голямата част от търговията на Стария континент е вътрешнообщностна – в рамките на ЕС, но немалка част от стоките – особено от силните..
Първо студио на БНР ще бъде домакин на концерта "Петолиния и вдъхновения“ на 5 февруари от 19.00 часа. Проектът е на композитора Костадин Генчев, който изследва пресечната точка между класическата музика и българския фолклор. Диригент ще бъде Любомир Денев-син, а публиката ще чуе нестандартни инструментални съчетания – гъдулка и виола, кавал и..
Българските железници са в по-лошо състояние отколкото преди 30 години . Няма развитие през годините. Средствата са недостатъчни за поддръжка, да не говорим за нови линии. Европейското финансиране е за определени линии и за европейските коридори. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Бунев , председател на Синдиката на..