Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нападения над репортери по време на сблъсъците в Израел

Ивицата Газа, 12 май 2021 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Tревожни новини достигат при нас от Израел и от ивицата Газа, между които пореден ден сблъсъците приличат на военен конфликт. Но кореспондентите на БНР в Израел Феня и Искра Декало се спират на една втора-успоредна война, по-малко отразявана, въпреки че е по-отдавна - между крайни елементи и на арабите и на евреите. По-долу може да прочетете техния разказ за събитията:

Не препоръчваха снощи (12. 05) на никого да се разхожда по крайбрежната улица на Бат Ям- предградие на Тел Авив, с красивото име Русалка. Там вилнееха футболни хулигани от сдружението „Ла Фамилия“ и крайни националисти. Пееха националистически песни и носеха знамена, чиито дръжки използваха като палки срещу минувачите, които не им се нравят. Громиха магазини, ресторанти и кръчми, принадлежащи на араби. Акцията бе в отговор на подобни изстъпления предната вечер в граничещия с Бат Ям град Яфо. Там инициаторите бяха арабски младежи, които явно бяха вдъхновени от посипалите се като дъжд над Израел около 150 ракети, изстреляни от Газа. Те громяха кофи за боклук и палеха леки коли. Направиха тържество с фойерверки в опиянение от ракетния удар. Подобни демонстрации на нетолерантност още преди седмица започнаха в Йерусалим. Преди две вечери в Лoд, фанатизирана тълпа съсипа музея за древни мозайки- на около 1700 години, а снощи са измъкнали от колата му и са пребили случаен шофьор в кепа. Пострадалият е в болница в критично състояние. Неизвестен човек, може би опитал се да се притече на помощ, е ранил тежко един от нападателите. В Ако (Акра) по време на сблъсъци на крайни националисти и от двете страни, едните са съсипали един от най-новите и модерни хотели -“Ефенди“. Негов клиент е бил тежко ранен. В отговор е бил подпален най-известният крайморски ресторант „Ури-Бури“, изграден върху турски крепостни стени. Орди от манифестанти са вилнели и в Хайфа, и Бер Шева.  

Недостигът на полицаи и организация, за да се справят с отдавна невижданото явление на открити сблъсъци, може да има последствия, много по-опасни дори от сипещите се ракети..

Но най-неочакваният аспект на подобно хулиганство са нападения над репортери, които отразяват безчинствата. 

Ето какво казва един от нападнатите – журналистът Ран Бери: 

Държим да покажем картина от тези безредици. Но и социалните мрежи са препълнени със селфитата и клиповете на самите участници. По-лесно сега работят непрофесионалните журналисти от мрежата, отколкото ние. В нас тълпите виждат институция и озверяват. В Бат Ям се наложи самият кмет с тялото си да ме защити. Той от сутринта е молил за полицейски подкрепления. Не е пристигнал нито един полицай освен местните. Вече втора вечер правя репортажи. Най-дълбоко ме развълнуваха изповедите на жителите на един жилищен блок в Луд, където живеят и евреи и араби. Бях правил преди материал за него. Тогава всички говориха за добросъседските отношения, за лични приятелство. Но в нощта на 12-ти май нито един от жителите му не е слязъл в скривалището, въпреки че градът бе от най-жестоко обстрелваните с ракети от Газа. Излиза, че хората по-малко се страхуват ,че ракетата може да ги убие в дома им, отколкото да не станат жертва на радикализирали съседи, към които доскоро са се обръщали за житейски услуги.


Целия разказ на журналиста Ран Бери - чуйте в репортажа на Феня и Искра Декало.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Деца играят вън

Днес предаването е в Шесто основно училище в София, темата е за достъпността в извънучебно време на училищните дворове , а първи гости са Мая Цанева от сдружение Безопасни детски площадки и Диана Андреева, експерт образование, Национална Мрежа за Децата: Мая Цанева : "Имаме нужда от повече добри примери и положително мислене - това, което е..

публикувано на 20.10.24 в 10:06
Павел Златаров

Моцарт и Менделсон в „Светлини и сенки“ на квартет Филхармоника

Павел Златаров е концертмайстор на Софийската филхармония. Но същевременно е първа цигулка в квартет Филхармоника , който вече няколко години представя своите добре обмислени и задълбочено представени програми пред публиката. В състава на квартета са още Милена Златарова (водачка на виолите в СФ), Ана Иванова, която е помощник - концертмайстор и..

публикувано на 19.10.24 в 20:21
инженер Стоян Митов тъкмо завършил в Дрезден

Историята оживява - инженер Стоян Митов - проект първи

Разговорите са с архитект Татяна Митова. В продължение на 21 години, тя ръководи архитектурно студио “Ами”. То е създадено през 1996 година, като частна практика от архитект Любомир Митов - племенник на инж. Стоян Митов. Продължаваме с  Кристиан Ваклинов - председател на „Гражданско сдружение за теснолинейката“, което безвъзмездно поддържа дома-музей..

публикувано на 19.10.24 в 16:00

Софийски разкази - На кино в стара София

Петър Кърджилов намира доказателства за първа кинопрожекция в България само година след премиерата на братя Люмиер в Париж. За първа прожекция говорят вестници от началото на декември 1896. Тя е в х-л Македония, след това има прожекция и в кафене "България", и в "Славянска беседа". Кои са първите "киносалони", какви интерсни професии е имало около тях,..

публикувано на 19.10.24 в 15:00
Сцена на битка, водена от цар Самуил и сина му Гавраил Радомир срещу византийците – миниатюра към т.нар. Мадридски препис на хрониката на Йоан Скилица, византийски летописец от края на XI в.

Адресите на любовта - цар Самуил и Биляна

Девойката пада жертва на чувствата си към владетеля Една от най-романтичните народни песни „Биляна платно белеше“ е съхранена от братя Миладинови. А Димитър Талев, позовавайки се на реални исторически източници в трилогията „Самуил“,  разкрива коя е девойката от любовната балада. Тя е дъщерята на богомила Дамян, на която българският цар отдава..

публикувано на 19.10.24 в 14:00

Благотворителността е страхотна, а доброволчеството е нейно продължение

Национален ден на благотворителността – интервю с Емануела Иванова от TimeHeroes : "За 12 години над 3000 кампании са се регистрирали в сайта ни, над 97000 души са дарявали време и ценни вещи. Благотворителността е страхотна - доброволчеството е нейно продължение. На ежедневна база не е трудно. Проверяваме всяка организация в платформата...

публикувано на 19.10.24 в 11:58

Най-семплото нещо е и най-въздействащо

Докоменталният филм „ INDIA. A Roadtrip Diary ”. От забързаните улици на базара Чаури в Делхи до деликатната тишина на индийската пустиня Тар, визуалният дневник на Мартин Граховски от едномесечно пътуване заедно с Петър Тухчиев ще ви отведе по пътешествието на една от най-оживените страни в света, разказано чрез комбинация цветни и черно-бели..

публикувано на 19.10.24 в 11:34