Никола Каравасилев е един от най- успешните млади учители по физика и астрономия в България.
Ръководи и олимпийските отбори по астрофизика, физика и астрономия. Негови ученици завоюваха над 40 медала.
В интервю за Радио София той посочи малко известни факти за приноса на България в завладяването на Космоса.
"Нашата страна е заемала изключително достойно място в изучаването и овладяването на космоса. Ние сме шестата страна която изпраща там свой космонавт", каза Каравасилев.
На 10 април 1979 година се осъществява полетът на първия български космонавт Георги Иванов на борда на космическия кораб „Союз.“
По това време България е имала доста развита космическа програма.
"Произвеждали сме ракети, които са летели в орбита и до други планети, произвеждали сме космически храни, по програмата „България 1300“. Още през 1972 година сме имали прибор за изследване на космическа плазма, пак по същата програма", посочва още Никола Каравасилев.
Тези факти изкачват България до осемнадесето място в света, като държава със собствена апаратура, която провежда самостоятелни експерименти в космоса.
„В България природоматематическите дисциплини през 20-ти век имат една доста широка база и доста добра традиция на развитие“ – допълни Никола Каравасилев.
"Макар и днес да заемаме по-скромно място в областта на технологиите, но в областта на космическите изследвания както и в областта на астрономията имаме изключително сериозни учени, които работят по световни проекти" – каза още той.
Според младият учен несъмнено съществува вода в космоса. Дали тя може да пренася живот от една планета към друга е една от теориите. Каравасилев поясни,че това ще бъде тема на негова предстояща лекция в неделя, 16 май.
Чуйте още подробности в интервюто на Данаил Конов с Никола Каравасилев.Тази седмица в студиото на "Форум" водещият Лъчезар Христов разговаря с икономиста Георги Вулджев и журналиста Едуард Папазян. Темите в предаването днес са: Провал на шестия опит за избор на председател на Народното събрание - Усещам, че ДБ ще "гласува с отвращение" при следващото гласуване за председател на НС, коментира Едуард..
Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии. В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..
Чувството за принадлежност към дадена компания, новите взаимоотношения между работодател и служители, както и най-ценните фактори, с които работодателите задържат своите служители в компаниите си, са само част от темите на еднодневен форум в София. Темата за ангажираността винаги е номер едно в различни конференции. Този път решихме да се фокусираме..
За 12-а поредна година кампанията „Килограм доброта“ на Българска хранителна банка ще подкрепи хора в нужда от цялата страна. Инициативата ще се проведе тази събота и неделя в София. Събраните дълготрайни хранителни продукти ще бъдат използвани за подпомагане на над 60 000 възрастни хора и деца. “В предстоящия уикенд разчитаме на добро време навън,..
Конференция на тема "Виненият образ на България идентичност и послания" и следващо я винено изложение "DiVino" ще се проведат в един ден. Повече за тях пред БНР-Радио София разказа Емил Коралов от Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП), организатор на конференцията. "Това е форум за българското вино, в който участват..
Документалният филм "Алцек и българите в средновековна Италия" с режисьор Росица Лазарова-Сбаралия ще бъде показан в Общинския културен дом "Красно село" на 28 ноември с вход свободен. Преди това доц. д-р Тодор Чобанов ще изнесе лекция "Прабългарите в Централна и Западна Европа V-VII век по данни на археологията и палеогенетиката" ...
Диабет тип 2 е основен и независим рисков фактор за сърдечно-съдови и бъбречни заболявания. Според Международната диабетна федерация, половината от възрастните с диабет (240 млн. души в света) не знаят за заболяването си. Годишно диабетът причинява смъртта на около 6.7 млн. души, а над 537 млн. души живеят с тази диагноза. До 2045 г. се очаква 9%..