Темата на Международния литературен фестивал „Варна Лит“ тази година е „Герои сега“. Творческият директор и съучредител на културното събитие Захари Карабашлиев гостува в Радио София и разказа как една хрумка е преминала в идея и план, който в крайна сметка се осъществява за поредна година (от 2017-а).
„За мен в случая, въпреки името, по-важното е да обръщаме внимание на историята, не толкова на литературата. Важно е разказването, а то има различни форми“, отбеляза известният писател.
„Варна Лит“ е платформа, която обединява различни изкуства и прояви, свързани с разказването на истории. Досега гости и участници са били автори на високохудожествени произведения, така и аниматори, илюстратори, графити артисти, журналисти, сценаристи, режисьори. Те влизат при децата в училищните класове във Варненска област. Идвали са творци от САЩ, Англия, Франция, Чехия.
На откриването на 1 юни ще бъде връчена специална награда на варненския писател (и лекар) Людмил Станев, допълни Карабашлиев. Сред поканените творци са още Здравка Евтимова, Виктория Бешлийска, Мария Касимова-Моасе, Георги Господинов, Иван Бърнев, Стефан Вълдобрев, Георги Милков, както и детски автори, Виктория Величкова (Вики от Мастило) и Яна Липованска с техния проект „Маргаритка“.
„Имаме нужда да повдигнем глави и поглед над ронещия се асфалт“, образно описа надеждата си Захари Карабашлиев.
С него разговаря Ива Дойчинова.
Елисавета Станчева, изкуствовед, за дискусията „На ръба“, в която композиторът Петър Керкелов разказва за създаването на новата си пиеса. Какво се случва, когато музиката премине отвъд познатото и експериментира с нови форми, звуци и идеи? Как се изгражда музикална драматургия, която преплита класическо звучене с електронни елементи? Среща-дискусия..
Музикалният спектакъл „Три тенора…и още нещо“ на Камерна опера Благоевград с диригент Георги Еленков ще гостува в София на 23 май на сцената на театър „Сълза и смях“. По този повод ни гостуват двама от участващите трима тенори – Михаил Михайлов и Юрий Николов: "Винаги е удоволствието като трима тенора, които са и приятели, са заедно на сцена...
Мария Карагьозова ни представя Фестивала на училищните и младежките оркестри, организиран от Асоциацията на фестивалите в България и финансирани от Национален фонд Култура: "Оркестрите загубиха част от структурата си по време на пандемията. Фестивалът насърчава отново децата в тези оркестри. Той е трибуна на музиканти-любители. Не съревнование..
Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век? Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..
Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..
Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..