Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От 31 май

Пролетният базар на книгата пред НДК ще е цяла седмица

Снимка: Асоциация „Българска книга“

Традиционният Пролетен базар на книгата ще се открие на 31 май, понеделник, само дни след Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, и в навечерието на Международния ден на детето, съобщи в ефира на Радио София Десислава Алексиева от основния организатор Асоциация „Българска книга“.

Любимото пролетно събитие отново ще предложи на многохилядната си публика вълнуваща разходка сред хиляди книги, представяйки над 120 от водещите български книгоиздатели и книготърговци, разположени в 54 шатри в парка пред НДК.

До жълтата шатра на Литературния кът, както и на щандовете на изложителите и на други партньорски локации, читателите могат да се срещнат за автограф с писатели и поети, сред които Аксиния Михайлова, Александър Габровски, Асен Сираков, Афонсу Круш (Португалия), Бойко Беленски, Георги Господинов, Деметра Дулева, Елена Алексиева, Здравка Евтимова, Иван Владимиров - Нав, Йорданка Белева, Калин Терзийски, Камелия Кучер, Катерина Хапсали, Краси Георгиев, Любомир Кючуков, Мария Донева, Петко Славов, Петър Чухов, Росен Карамфилов, Светлозар Желев, Теодора Николова, Христо Карастоянов, и доста други.

В Международния ден на детето 1 юни, програмата е изцяло посветена на младите читатели – ще има игри, представяния на книги, срещи с автори и детски работилници. Всички събития са с вход свободен, допълни Десислава Алексиева.

В рамките на базара ще се проведе и дискусия (2 юни) по повод намалената ставка на ДДС (9%) върху книгите и защо е важно тя да се превърне в постоянна. Петицията, инициирана от Асоциация „Българска книга”, е достъпна онлайн и може да бъде подписана от всеки, който желае да подкрепи книгите и четенето.Събраните подписи ще бъдат изпратени на институциите, за да служат като допълнителен аргумент при вземането на решение за запазване на намалената ставка на ДДС върху книгите и прилагане на други политики за подкрепа на четенето.

„Книгите на са бързооборотна стока. Това е инвестиция в бъдещето. Ако мярката остане постоянна и след пандемията, издателите ще могат да плащат по-добре на автори, преводачи, илюстратори. Ще може да се издават и повече книги“, подчерта Десислава Алексиева.

Работното време на изложението е от 10:00 ч. до 20:00 ч. от 31 май до 5 юни (понеделник - събота) и от 10:00 ч. до 19:00 ч. на 6 юни (неделя).

Събитието се осъществява с подкрепата на Национален фонд „Култура” и е част от Календара на културните събития на Столичната община.

Чуйте разговора на Гергана Пейкова с Десислава Алексиева.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ком-Емине като пътепис

Пътят от връх Ком до нос Емине е мечта за много любители на планинските преходи, но остава неосъществена за голяма част от тях. Дългият преход и стаха от провал в начинанието е това, което отказва любителите на природата да се впуснат в предизвикателството. За преминаване на маршрута Ком-Емине, знаете, има различни трасета, избор от множество пътеки и..

публикувано на 10.11.24 в 12:00

Обичайте се, колкото и трудно да е това

Представяме книгата на Ваня Петкова "Бог е любов". Говорим първо с нейната дъщеря - Оля ал Ахмед - журналист, публицист, преводач и поет, а после и с известния журналист и публицист Исак Гозес - реценцент на книгата и автор на послеслова: "Аз съм първият, който го прочете. Такъв роман се пише върху разранено коляно цял живот. Дано читателите да го..

публикувано на 10.11.24 в 11:55
Лили Големинова - водещ на галаконцерта

Радиото не е професия, то излиза от теб

Представяме едно от лицата и гласовете на радио София - журналистът и музикален редактор Лили Големинова, водещата на "Радиокафе", "Моята друга музика" и на новото предаване "Музиката на града": "Радиото присъства в живота ми откакто съм се родила на "Др.Цанков" 12. Дядо ми е бил създател на един от първите радиооркестри. Съдбата повели да се върна..

публикувано на 10.11.24 в 10:57
д-р Йорданка Господинова

Да се хидратираме добре и през зимата

С д-р Йорданка Господинова – един от първите хранителни коучове у нас, говорим за здравословното хранене през зимния сезон: "Зимният сезон има своите красоти, но и предизвикателства като промяна на динамиката на живот. Обездвижване и застояване са сред особеностите му, както и малкият избор на пресни плодове и зеленчуци. Философията да прекарваме..

публикувано на 10.11.24 в 10:00

Софийски разкази - ул. Граф Игнатиев. Архикултурни разкази

С урбаниста Здравко Петров говорим за някои от сградите по ул.Граф Игнатиев: "Улицата е наследник на стар сокак по направление Самоков. Затова и името ѝ е било Самоковска. Около т.н.Черна джамия (Св.Седмочисленици) е била една от най-богатите турски махали, с мегдан кафене-башъ (пл.Славейков). Улицата започва от отклонението на ул.Алабинска. Там е и..

публикувано на 09.11.24 в 15:00
С Десислава Димитрова (вдясно) и Ширин Ходжева

Графити с прежда

"Рози срещу насилието“ е активистки проект, създаден с цел повишаване на информираността относно домашното и джендърното насилие. Концепцията е хората заедно да изплетат лилави рози и да ги поставят на видно обществено място в града. Това е форма на активизъм, известна като „yarnbombing“, която използва плетенето като начин да се привлече внимание към..

публикувано на 09.11.24 в 11:43

Да окуражим хората да творят на правилните места

На 9 и 10 ноември се провежда последният за годината Фестивал на легалните графити Мостъ 3, който ще преобрази железопътния прелез на бул. "Ботевградско шосе". Това събитие събира на едно място някои от най-талантливите графити и стрийт арт артисти, които вдъхват нов живот на градската среда. Портрети на известни български спортисти като Георги..

публикувано на 09.11.24 в 10:54