Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Протест обединява родители срещу липсата на места в столичните градини

| обновено на 25.05.21 в 16:15
Една от недоволните майки на пореден протест пред СО
Снимка: БГНЕС
Тревога и възмущение предизвика за поредна година клисаранет на деца за столичните детски градини. Миналата седмица се оказа, че над 10 000 от тях остават без детска градина заради недостиг на места, други 9 907 деца са приети на първо класиране в София.

Класирането дойде след скандал за новата онлайн система за кандидатстване, която затрудни родителите заради изискване за двойно залагане на критерии за адрес. 
В резултат на това Столичната община отложи резултатите с три дни и даде възможност на родителите да коригират данните си. Въпреки всичко половината от общо над 22 хил. деца, които имат право да бъдат настанени в детска градина, не са приети.

В резултат от това днес следобед от 16.00 ч. на ул.“Московска” 33 се организира граждански протест под наслов “Място за всяко дете”.

“Исканията на родителите се подразбират - като цяло искаме решение на проблема. Не изказано по медиите решение, а истинско реално решение на проблема. Не се водим от партии и всякакви такива формации, а желаем добро бъдеще не децата си. Искаме обяснение за цялата тази пародия, която се случва не само тази година.

Ударно строителство, завършване на започнатите проекти в най-кратък срок, компенсации за всички неприети деца, независимо от тяхната възраст, защото според този закон в момента, с който се отпускат помощите, се позволява за тази помощ да кандидатстват само деца над 3-годишна възраст, което е поредната безумица, казва Павлинка Вълчева - един от организаторите на протеста.

Общо неприетите деца са 10 252 - всяко едно дете е важно, защото то всъщност остава без място.

“Факт е, че кандидатстващите са повече. Миналата година се прие допълнение в Закона за училищното и предучилищното образование, който разрешава компенсация на некласираните деца. Затова са повече кандидатстващите тази година”, казва Кристина Касабова, която е част от протестиращите и организатор на предходни три протеста срещу липсата на достатъчно места в градините.

По думите ѝ от Столичната община всяка година излизат с любезните извинения, че ще решат проблема и в момента строят, реконструират и разширяват детски градини. Това обаче година след година така и не се случва - няма нови градини.

Според Кристина Касабова Столичната община противопоставя родителите едни срещу други. “Не може публичен държавен ресурс за деца да се разиграва на лотария. Хиляди деца всяка година са некласирани. Ако едно дете не ходи на градина, то пести държавен финансов ресурс - къде са парите за децата за 20 години”, пита младата майка.

“Всяка година сменят критериите и противопоставят хората по един или друг начин и колкото пъти смениха критериите не улучиха, по простата причина, че нямат визия за справянето с проблема и нямат визия за града”, допълва тя.

Чуйте повече в разговора на Гергана Пейкова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35

В очакване на нов конкурс за главен архитект на София

Конкурсът за нов главен архитект на София се обещава от август месец. Най-притеснителното е, че има една тенденция за обезличаване на професионалната позиция на главния архитект с лозунги за това, че трябва да има намаляване на презастрояването, да се направят сложни процедури и да се спрат или силно да се намалят издаваните разрешения за строеж,..

публикувано на 31.01.25 в 17:03
Наградената състезателка по художествена гимнастика Красимира Димитрова с Йорданка Благоева

Отличиха младите спортисти в Община Елин Пелин

За седма поредна година  Община Елин Пелин  организира събитието "Спортист на годината“. Бяха излъчени победители в три официални категории -  “Индивидуални постижения“ ,“Отборен спорт“ и “Спортист – любимец на Община Елин Пелин“. Златото в категория за индивидуални постижения грабна състезателката по художествена гимнастика Красимира Димитрова...

публикувано на 31.01.25 в 16:46
Проф. Асен Дудов

Няма генетичен тест, който да покаже, че може да се развие някаква форма на рак

На 4 февруари ще отбележим Световния ден за борба с рака. През 2024 г. оценки на Световната здравна организация показаха, че през 2050 г. броят на диагностицираните случаи на рак в световен мащаб ще се увеличи с до 77% в сравнение с диагностицираните през 2022 г.  По този повод през днешния ден се проведе и дискусия “Иновативни терапии и..

публикувано на 31.01.25 в 16:35
Константин Ковачев и Кубрат Аргилашки

"Спални места" и "Ковачев Live Band" със съвместен концерт на 1 февруари

На 1 февруари, в столичен клуб, бандата "Спални места“ ще изнесе съвместен концерт с "Ковачев Live Band“, на който ще звучи много рок музика. Това е първият концерт за група "Спални места“ за 2025 г., каза пред Радио София Кубрат Аргилашки. "Имаме си и нов басист. С него пишем и нови песни, по нов албум. Решили сме тази година да е ни е..

публикувано на 31.01.25 в 15:53
Георги Иванов - писател, сценарист, драматург

"Бу и Фу и странното нещо на дървото" - за бухалите и децата без умаления, но с умиление

Писател, радиоводещ и сценарист на филми, сериали и театрални постановки, отскоро автор и на книги за деца, преди всичко баща и едно е ясно – харесва му да разнищва отношенията между деца и родители, децата и света около тях. Това е описанието в първата му детска книга "Бу и Фу и странното нещо на дървото“. История, в която става въпрос за..

публикувано на 31.01.25 в 15:22
Отломки от разбилия се самолет

Недостатъчно служители в контролната кула преди авиокатастрофата над Вашингтон

Според правителствен доклад за обстоятелствата около катастрофата, цитиран от “Вашингтон Пост” и “Ню Йорк Таймс”, контролната кула е била с по-малко хора. Имало един човек трафик-контрол, който е работил с хеликоптери и самолети, работа, която обикновено се върши от двама служителя. В заключението на доклада се посочва, че броят на служителите не е бил..

публикувано на 31.01.25 в 15:08