Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тази вечер

Проф. Михаил Неделчев води на софийски адреси, свързани със сп. „Мисъл“ и „Златорог“

Снимка: literarywalks.org

„Литературните маршрути“, организирани от фондацията „Прочети София“, започват нов сезон тази вечер от къщата на д-р Кръстев на ул. „Хан Аспарух“ 67 с гид изтъкнатия литературовед и изследовател проф. Михаил Неделчев.

„Много сме щастливи, че „маршрутите“ се радват на голям интерес“, сподели пред Радио София Тодора Радева, управител на фондацията. „Целта е хората да видят и оценят града по нов начин, да преживеят по своему моменти от културната ни история.“

Първите литературни разходки са организирани през 2018 г. Оттогава много хора проявяват интерес към българските класици и знаковите места в София, свързани с важни събития, с живота и творчеството им.

Някои от местата не съществуват вече, но паметта за тях и писателите е жива.

В досегашните издания автори и водещи са били Ангел Игов, Георги Тенев, Зорница Христова, Иван Димитров, Калоян Праматаров, Катя Зографова, Лора Шумкова, Мария Касимова-Моасе, Миглена Николчина.

Днешната обиколка започва в 18:30 ч. и ще премине и разкаже за двете най-големи български литературни списания отпреди повече от век - „Мисъл“ и неговия наследник „Златорог“.

Проф. Неделчев ще разкаже за знаменитата литературна четворка от кръга „Мисъл“, за творческия диалог между д-р Кръстев и неговия съсед Тодор Влайков – редакторът на сп. „Демократически преглед“ и кръстник на Пейо Яворов, а след още няколко „спирки“ почитателите, които се присъединят, ще бъдат доведени до мястото, на което се е намирала редакцията на сп. „Златорог“. Финалната точка на маршрута ще бъде къщата, в която е живял редакторът на списанието – Владимир Василев.

Чуйте разговора на Гергана Пейкова с Тодора Радева.

  • Михаил Неделчев e литературен историк и теоретик. Професор е в Нов български университет и е преподавател по теория и история на литературата, дългогодишен ръководител на Департамент Нова българистика. Между 1974 и 1989 г. работи като редактор, изследовател-текстолог и литературен историк в отдел „Литературно наследство“ на издателство „Български писател“. Издал е над 20 книги по проблемите на литературната теория и история, със статии за актуалната политика. Носител е на орден "Св.св. Кирил и Методий", първа степен, на множество литературни награди: Златен Пегас, „Хр. Г. Данов“ за хуманитаристика, награда на името на проф. Богдан Богданов на НБУ, награда на Портал „Култура“ за хуманитаристика и др.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Старите софийски пазари

Софийски разкази - Старите софийски пазари: "В 1879 населениет вече е пораснало от почти 12 хиляди на цели 20 хиляди. Имало е множество чаршии до северната част на бул.Дондуков (днес - МС и ЦУМ), наблизо е бил и еврейският квартал. Касапската е съвпадала с района на днешния МС - крива уличка с дюкяни, пред които са били изложени части от животни...

публикувано на 29.06.24 в 15:00

Винофония на Варненско лято

Лили Големинова представя един от най-старите европейски музикални фестивали -  „Варненско лято“ . Един от скорошните му акценти с пианиста Жюлиен Жерне, както ще разберем от нея, е типично френски като съчетание: " Международният музикален фестивал „Варненско лято“ скоро ще стане на впечатляващите 100 години. Всичко започва през 1926 година, когато..

публикувано на 29.06.24 в 14:30
Гена Димитрова с Георги

Адресите на любовта - Гена Димитрова

Прочутата оперна прима Гена Димитрова среща съпруга си когато е студентка в Консерваторията и мие чиниите в мензата, за да се издържа. Тогава по-състоятелните ѝ колежки иронично се подсмихват, но именитата вокална педагожка Лиляна Жабленска им казва веднъж "Сега вие ѝ се смеете, че ви мие съдовете, а един ден може би вие ще миете нейните"...

публикувано на 29.06.24 в 13:55

Всичко започна като мечта, като илюзорен проект

Първата българска лига по електронни спортове или видеоигри се завръща със своя четвърти сезон – повече от основателя Иван Кинчев. Финалите на националната училищна е-спорт лига започват днес, след което ще станат ясни новите училищни е-спорт шампиони на България: "Това е моментът, който всички чакат - това е кулминацията, с 4 отбора, за тях е..

публикувано на 29.06.24 в 11:49

Същността на К-попа е във връзката на музикантите с феновете

Посолството на Република Корея в България съвмесно с медийната група „Seoul Shinmun“ организират 2024 K-POP COVER DANCE FESTIVAL  на 29-ти юни от 19:00 във Воения клуб в София.  Представят ни го Мун Чанг-хо - продуцент от Сеул Шинмун и основател на фестивала,  Даниел Сергилов, член на Токсик,  София Елефтериу, Посолство на Република Корея :..

публикувано на 29.06.24 в 11:27
Мария Тарашманова

С компания е винаги по-приятно

Създателката на един от най-популярните канали за пътешествия в YouTube и блогове в социалните мрежи – Ramble with Tarashmanova (в превод „Скитай с Тарашманова“) – с първата си книга за почитателите на спонтанните пътешествия – пътеводителя  „България. Скитане из рая на Земята“: "Обикалям из покрайнините. При първото ми посещение на Пирин се..

публикувано на 29.06.24 в 10:27
Иконостасът на църквата

Новата "стара" църква в Копривщица стана на 180 години

180 г. от създаването на църквата "Св. Николай" в Копривщица . Защо църква с толкова дългогодишна история е позната като „новата църква“, от Копривщица ни разказва колегата Боян Бочев: "През 1817 е създадена старата църква, но в един момент населението става над 10 000 и градът има нужда от нов храм. Неофит Рилски и жители пишат прошение към..

публикувано на 29.06.24 в 09:52