„Литературните маршрути“, организирани от фондацията „Прочети София“, започват нов сезон тази вечер от къщата на д-р Кръстев на ул. „Хан Аспарух“ 67 с гид изтъкнатия литературовед и изследовател проф. Михаил Неделчев.
„Много сме щастливи, че „маршрутите“ се радват на голям интерес“, сподели пред Радио София Тодора Радева, управител на фондацията. „Целта е хората да видят и оценят града по нов начин, да преживеят по своему моменти от културната ни история.“
Първите литературни разходки са организирани през 2018 г. Оттогава много хора проявяват интерес към българските класици и знаковите места в София, свързани с важни събития, с живота и творчеството им.
Някои от местата не съществуват вече, но паметта за тях и писателите е жива.
В досегашните издания автори и водещи са били Ангел Игов, Георги Тенев, Зорница Христова, Иван Димитров, Калоян Праматаров, Катя Зографова, Лора Шумкова, Мария Касимова-Моасе, Миглена Николчина.
Днешната обиколка започва в 18:30 ч. и ще премине и разкаже за двете най-големи български литературни списания отпреди повече от век - „Мисъл“ и неговия наследник „Златорог“.
Проф. Неделчев ще разкаже за знаменитата литературна четворка от кръга „Мисъл“, за творческия диалог между д-р Кръстев и неговия съсед Тодор Влайков – редакторът на сп. „Демократически преглед“ и кръстник на Пейо Яворов, а след още няколко „спирки“ почитателите, които се присъединят, ще бъдат доведени до мястото, на което се е намирала редакцията на сп. „Златорог“. Финалната точка на маршрута ще бъде къщата, в която е живял редакторът на списанието – Владимир Василев.
Чуйте разговора на Гергана Пейкова с Тодора Радева.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..