Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съвременният добив на енергия и устойчивата минна индустрия в контекста на Зелената сделка

Снимка: Pixabay
Броят на страните, заявяващи обещания за постигане на нетни нулеви емисии през следващите десетилетия, продължава да расте. В същото време е необходим рентабилен икономически път, водещ до чиста, динамична и устойчива енергийна икономика, доминирана от възобновяеми източници като слънчева и вятърна енергия, вместо изкопаеми горива.

„Като отговорни компании, ние имаме високи цели.Те са неутрални минни фирми по отношение на въглеродните емисии. За един период от времe, от 2004 г. до миналата година, сме редуцирали с 45% въглеродните емисии, които отделяме. Един хубав успех, с който можем да се похвалим е, че Международният съвет на златото класира страната ни на второ място в света по отношение на най-малките емисии от производство на злато.

Това не означава, че сме направили всичко. Минният сектор ще бъде засегнат от Зелената сделка, но ние имаме план какво точно и как да направим, с цел да постигнем енергийната ефективност, която ни е небходима“, коментира Ирена Цакова - директор “Разрешителни и правни дейности” на "Дънди Прешъс Металс" ЕАД в Челопеч и Крумовград, една от стоте най-вдъхновяващи жени в световната минна индустрия.

Според публикувания доклад на Международната енергийна агенция за достигане на нетни нулеви въглеродни емисии до 2050 г., ежегодното добавяне на слънчева енергия до 2030 г. трябва да достигне 630 гигавата, а тези на вятърната енергия - 390 гигавата. Заедно това е четири пъти рекордното ниво, определено през 2020 г. За слънчевата фотоволтаична енергия това е еквивалентно на инсталирането на най-големия в света слънчев парк приблизително всеки ден.

"КонтурГлобал Марица Изток 3" притежава и оперира първата централа на лигнитни въглища в Югизтчна Европа, която постига всички екологични лимити на ЕС, но качеството на българските лигнитни въглища е такова, че емисионният фактор на въглеродни емисии е сравнително висок. В момента работим в съотвесттвие с всички екологични норми на ЕС, дори върви кампания по имплементиране на мерки за справяне с нови по-строги емисии, които влизат в сила от 17 август т.г. Но тези емисии не включват такива на въглероден диоксид.

Възможностите за намаление на въглероден диоксид в лигнитните централи се крият в технологиите за улавяне и съхранение или оползотворяване на въглероден диоксид. Българската икономика е повече от 4 пъти по-въглеродно-интензивна от средното ниво за ЕС. В България, около 70% от общите емисии се отреждат на сектор Енергетика. Това би било едно от основните предизвикателства за нас“, казва Лилия Чобанова - търговски директор на „КонтурГлобал Марица Изток 3“.

Според доклада към 2050 г. енергийният свят трябва да е напълно различен - търсенето на енергия да е с около 8% по-малко от днешното, но обслужва повече от два пъти по-голяма икономика и население с 2 милиарда души повече. Почти 90% от производството на електроенергия да идва от възобновяеми източници, като вятърната и слънчевата PV заедно съставляват почти 70%. Останалата част да идва от ядрената енергетика. Изкопаемите горива падат от почти четири пети от общото енергийно предлагане днес до малко над една пета. Останалите изкопаеми горива се използват в стоки, където въглеродът е въплътен в продукта, като пластмаси, в съоръжения, улавящи въглерод.

„ЕК е създала един сложен механизъм, който да насърчава държавите членки да изпълняват климатичните цели, поети в Парижкото споразумение за климата и да спазват регулациите на ЕС, които създават предпоставки за изпълняване на тези цели.Тези механизми включват както санкции за производителите или индустрията, така и подкрепа за държавите членки, които изпълняват климатичните политики. Такава държава е България.

Механизмът за насърчение дава възможност за последната година, нашата страна да получи над 900 млн. лв. приходи от безплатни квоти на емисии. Потребителите на електроенергия усещат тази компенсация върху своите сметки. Това, че България е създала източници за възобновяема енергия, сега се изплаща като възможност за намаляване на крайните електрически сметки за всеки един български потребител, както стопански, така и за домакинствата“ коментира Меглена Русенова - председател на Българската фотоволтаична асоциация.

Огромен спад в използването на въглища, нефт и газ: това изисква стъпки като спиране на продажбите на нови леки пътнически автомобили с двигатели с вътрешно горене до 2035 г. и поетапно премахване на всички неотслабващи електроцентрали за въглища и петрол до 2040 г.

Утопичен ли е този план и как би се отразил на българската икономика? Какви са основните предизвикателства пред България по пътя към постигането на климатична неутралност? Работят ли и как институциите и бизнеса в тази насока и какво е постигнато до момента? Какъв е пътят на трансформация на индустрията? Съвместима ли е тя с опазването на биоразнообразието и местообитанията?

Чуйте мнението на Ирена Цакова, Лилия Чобанова и Меглена Русенова в разговора на Катя Василева и в новия епизод на подкаста „Зелената сделка“.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
доктор Стамен Григоров

Историята оживява - доктор Стамен Григоров, част 1 - Lactobacillus Bulgaricus

В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров.  За големия български лекар и микробиолог разказват Ирена Иванова и Венета Костадинчев. Те са представители на фондацията “Доктор Стамен Григоров”. Благодарение на техните усилия и на съмишлениците им можем да посетим единствения Музей на киселото..

публикувано на 14.12.24 в 16:00

Софийски разкази - улица Раковски

С урбаниста Здравко Петров говорим за  улица Раковски : "Това е една от дългите улици, богата на развитие и история. Като сокак е съществувала между "Цар Освободител" и ул."Искър", откъдето са започвали бостаните.  На нея е една от най-интересните църкви е недалечната от Сточна гара "Св.Параскева". Навлизайки в карето на арх.Лазар Парашкеванов,..

публикувано на 14.12.24 в 15:00
Над пет коня в Берлин, 1912

Адресите на любовта - Лазар Добрич

Днес, 143 години след рождението на Лазар Добрич, българите едва ли знаят нещо повече за него, освен че е един от създателите на националния цирк.  Неговото име е епоха в световното изкуство на манежа, авторските му номера все още печелят овации, но за времето си акробатът е бил и един от големите световни Дон Жуани. И също като първоизточника на..

публикувано на 14.12.24 в 14:00

Защо трябва да има Коледа

Темз Арабаджиева за третата част от зимната поредица на Елин Хилдебранд „Зимни бури“: „Тази година се появи продължението на поредицата – с доста хумор и както винаги - с лек трилър елемент." Защо идилията не е пълна и какво се случва на героите – в книгата, останалото – в звуковия файл. Втората книга, избор на Темз е луксозното издание на..

публикувано на 14.12.24 в 11:18

За любителите на парната тяга

Коледният влак с парен локомотив отново радва малки и големи: "Възстановяването на локомотива "Баба Меца" ни отне година. Поддръжката и ремонтът са доста трудоемки и останаха много малко специалисти, които да го правят. Но въпреки трудностите, успяхме за радост на любителите на парната тяга." Подробностите за маршрутите днес и утре - в звуковия файл.

публикувано на 14.12.24 в 10:16

Алиса в страната на тухличките

Владимир Николов от "Брик хънтърс лего клуб" за инициативата в Детски отдел на Столична библиотека: "Тематичната ни програма е много весела, днес вече около мен децата са към лего-събитието. Следващата седмица имаме детски кино-следобеди и четене на детски книжки. Тук се случват вълшебства. Имахме и коледен бал. Имаше много Хари Потър, любима и на..

публикувано на 14.12.24 в 09:40
Лена Бориславова

"Форум", 13.12.24: След Кирил Петков: Ще поискат ли имунитета и на Лена Бориславова?

Коментатори във "Форум" тази седмица са политикът и предприемач Венцислав Банчев и политологът Иво Божков. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха днес бяха: Прокурор от СРП предложи на Сарафов да поиска имунитета на Лена Бориславова. Реакцията на Кирил Петков Свилен Ноев разграничи група "Остава" от..

публикувано на 13.12.24 в 18:35