Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съвременният добив на енергия и устойчивата минна индустрия в контекста на Зелената сделка

Снимка: Pixabay
Броят на страните, заявяващи обещания за постигане на нетни нулеви емисии през следващите десетилетия, продължава да расте. В същото време е необходим рентабилен икономически път, водещ до чиста, динамична и устойчива енергийна икономика, доминирана от възобновяеми източници като слънчева и вятърна енергия, вместо изкопаеми горива.

„Като отговорни компании, ние имаме високи цели.Те са неутрални минни фирми по отношение на въглеродните емисии. За един период от времe, от 2004 г. до миналата година, сме редуцирали с 45% въглеродните емисии, които отделяме. Един хубав успех, с който можем да се похвалим е, че Международният съвет на златото класира страната ни на второ място в света по отношение на най-малките емисии от производство на злато.

Това не означава, че сме направили всичко. Минният сектор ще бъде засегнат от Зелената сделка, но ние имаме план какво точно и как да направим, с цел да постигнем енергийната ефективност, която ни е небходима“, коментира Ирена Цакова - директор “Разрешителни и правни дейности” на "Дънди Прешъс Металс" ЕАД в Челопеч и Крумовград, една от стоте най-вдъхновяващи жени в световната минна индустрия.

Според публикувания доклад на Международната енергийна агенция за достигане на нетни нулеви въглеродни емисии до 2050 г., ежегодното добавяне на слънчева енергия до 2030 г. трябва да достигне 630 гигавата, а тези на вятърната енергия - 390 гигавата. Заедно това е четири пъти рекордното ниво, определено през 2020 г. За слънчевата фотоволтаична енергия това е еквивалентно на инсталирането на най-големия в света слънчев парк приблизително всеки ден.

"КонтурГлобал Марица Изток 3" притежава и оперира първата централа на лигнитни въглища в Югизтчна Европа, която постига всички екологични лимити на ЕС, но качеството на българските лигнитни въглища е такова, че емисионният фактор на въглеродни емисии е сравнително висок. В момента работим в съотвесттвие с всички екологични норми на ЕС, дори върви кампания по имплементиране на мерки за справяне с нови по-строги емисии, които влизат в сила от 17 август т.г. Но тези емисии не включват такива на въглероден диоксид.

Възможностите за намаление на въглероден диоксид в лигнитните централи се крият в технологиите за улавяне и съхранение или оползотворяване на въглероден диоксид. Българската икономика е повече от 4 пъти по-въглеродно-интензивна от средното ниво за ЕС. В България, около 70% от общите емисии се отреждат на сектор Енергетика. Това би било едно от основните предизвикателства за нас“, казва Лилия Чобанова - търговски директор на „КонтурГлобал Марица Изток 3“.

Според доклада към 2050 г. енергийният свят трябва да е напълно различен - търсенето на енергия да е с около 8% по-малко от днешното, но обслужва повече от два пъти по-голяма икономика и население с 2 милиарда души повече. Почти 90% от производството на електроенергия да идва от възобновяеми източници, като вятърната и слънчевата PV заедно съставляват почти 70%. Останалата част да идва от ядрената енергетика. Изкопаемите горива падат от почти четири пети от общото енергийно предлагане днес до малко над една пета. Останалите изкопаеми горива се използват в стоки, където въглеродът е въплътен в продукта, като пластмаси, в съоръжения, улавящи въглерод.

„ЕК е създала един сложен механизъм, който да насърчава държавите членки да изпълняват климатичните цели, поети в Парижкото споразумение за климата и да спазват регулациите на ЕС, които създават предпоставки за изпълняване на тези цели.Тези механизми включват както санкции за производителите или индустрията, така и подкрепа за държавите членки, които изпълняват климатичните политики. Такава държава е България.

Механизмът за насърчение дава възможност за последната година, нашата страна да получи над 900 млн. лв. приходи от безплатни квоти на емисии. Потребителите на електроенергия усещат тази компенсация върху своите сметки. Това, че България е създала източници за възобновяема енергия, сега се изплаща като възможност за намаляване на крайните електрически сметки за всеки един български потребител, както стопански, така и за домакинствата“ коментира Меглена Русенова - председател на Българската фотоволтаична асоциация.

Огромен спад в използването на въглища, нефт и газ: това изисква стъпки като спиране на продажбите на нови леки пътнически автомобили с двигатели с вътрешно горене до 2035 г. и поетапно премахване на всички неотслабващи електроцентрали за въглища и петрол до 2040 г.

Утопичен ли е този план и как би се отразил на българската икономика? Какви са основните предизвикателства пред България по пътя към постигането на климатична неутралност? Работят ли и как институциите и бизнеса в тази насока и какво е постигнато до момента? Какъв е пътят на трансформация на индустрията? Съвместима ли е тя с опазването на биоразнообразието и местообитанията?

Чуйте мнението на Ирена Цакова, Лилия Чобанова и Меглена Русенова в разговора на Катя Василева и в новия епизод на подкаста „Зелената сделка“.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ваня Пешева (вляво) и Йоана Милкова

Човек намира себе си на сцената

Четвърто  издание на фестивала ARTIS : Ваня Пешева – създател на фестивала (слушаме я в звуковия файл и за концерта ѝ във Виена) и младата участничка Йоана Милкова: "Динамиката и в нашите професионални сфери е изключителна. На откриването гостите бяха много интересни (подробности в звуковия файл). Класическата програма преля в импровизации на Георги..

публикувано на 13.04.25 в 11:51
Aristolochia labiata - естествено е разпространена в Бразилия, а семената и се използват от местните за лекуване в отвари при стомашни неразположения. Цветовете ѝ може да се видят в 6-та малка оранжерия при колекцията от Бегонии.

Във всеки човек е заложена любовта към цветята

Катя Стоева от Ботаническата градина БАН е куратор на тропическата ѝ част и ни кани да я посетим: "Растенията са в основата на живота на Земята. В момента при нас всичко цъфти. Експозицията ни е посветена сега на мушкатата, показваме много нови сортове. Паркът също е много красив и приятен. Във всеки човек е заложена любовта към цветята, природата...

публикувано на 13.04.25 в 10:48
Лесовъд за един ден

Горската педагогика е предизвикателство и удоволст

Д-р инж. Анна Петракиева, заместник-изпълнителен директор в Агенцията по горите и преподавател по горска педагогика в Лесотехническия университет ни представя образователна инициатива „Лесовъд за един ден“, в рамките на която са предвидени състезателни игри за деца и родители, свързани с гората и горската професия: "Горската педагогика е..

публикувано на 13.04.25 в 09:24
Павел Балев

Животът на диригента или как Павел Балев дирижира българска музика в Китай

Павел Балев безспорно е един от най-успелите български диригенти зад граница. Реномето му в Европа е впечатляващо високо. Това се дължи на задълбочените му познания, прекрасното познаване на репертоара, детайлната подготовка за всеки ангажимент и изключителната му работа с оркестъра. И на интересните и често необичайни програми, които конструира..

публикувано на 12.04.25 в 19:29

Софийски разкази - Нови сведения за сладкарница “Цар Освободител”

Краят на сладкарница “Цар Освободител” е по-тривиален от очакваното: На 8 септември 1945 във в-к Отечествен фронт се говори за сладкарницата като сборно място на другарите Тодор Павлов и подобни за "народно въстание" на сутринта на 9 септември. Пак там са се продавали билети за джазова вечер. В последствие в 1946, друг вестник говори за..

публикувано на 12.04.25 в 16:00
Копривщица - Дантелената къща

Историята оживява - Извори за миналото на Копривщица от османските архиви, части първа и втора

Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът..

публикувано на 12.04.25 в 15:00
Дина Шнайдерман и Емил Камиларов

Адресите на любовта - Дина Шнайдерман и Емил Камиларов

Цигуларите виртуози Дина Шнайдерман и Емил Камиларов, на които цяла България се възхищава,  се запознават на младежки фестивал в Берлин, където са конкуренти за първата награда - той от името на България, а тя от СССР. Дина я спечелва, а Емил се влюбва. И я чака цели 8 години, защото бъдещата му съпруга е малолетна и все още ученичка...

публикувано на 12.04.25 в 14:00