Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мирослав Боршош: Компенсации за всички неприети деца в ясли и градини

Снимка: БГНЕС

Екип на Столичната община започва разговори с политическите сили и с Министерския съвет (МС) във връзка с проблема с недостига на места за деца в детските градини и ясли, обяви в ефира на bTV заместник-кметът по образование и култура в София Мирослав Боршош.

По думите му не за 10 хиляди, а за близо 14 хиляди деца няма осигурено място в общинските заведения, тъй като около 4 хиляди посещават частни градини.

Според Боршош трябва да има компенсации за всички неприети деца.

„Това означава, че един пакет от около 650 лева трябва да стигне до хората, чийто деца са извън детските градини. Започва много сериозен разговор с политическите сили, защото ако това не е ценно, младият човек, който живее в столицата, да бъде поне подкрепен, след като очевидно общината не може да му осигури място, то какъв е смисълът от този бюджет. Милиард и 900 е бюджетът на Столичната община.

С решение на МС може да се осигурят тези средства. Общината трябва да отдели не по-малко около 35 милиона тази година и съм сигурен, че трябва да ги намерим, за да можем да направим този пакет. Това е ясен ангажимент и политика на града ни спрямо младите хора и неговите деца“.

Според Мирослав Боршош строителството на нови сгради няма да реши проблема с липсата на места в детските градини до края на годината.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Осигурена е нова спирка по маршрута на автобусна линия № 31

За подобряване на транспортното обслужване на пътниците по маршрута на автобусна линия 31 в посока с. Голяновци е осигурена допълнителна спирка, съобщиха от Столичната община. Тя е въведена с цел удобство на гражданите при преустановеното движение на метровлаковете между станциите "Обеля“ и "Сливница“, заради изграждането на нова метростнация в кв...

публикувано на 22.07.25 в 08:35

Почистиха пешеходната зона на бул. „Витоша“ в София

Пешеходната зона на бул. „Витоша“ е основно почистени и освежена. Това заяви кметът на столицата Васил Терзиев, цитиран БГНЕС. Измита е цялата пешеходна зона, включително бетона около кашпите и пространството под кошчетата. Почистено е ръчно, с четка и препарати, за да бъде запазена настилката и постигнат максимален ефект. Боядисани са тухличките на..

публикувано на 21.07.25 в 15:35

Две деца избягаха от детска градина в София, откриха ги след 40 минути

Две деца избягаха от 173-та детска градина "Звънче" в столичния квартал "Хаджи Димитър", съобщиха от bTV. Децата, на 5 и на 7 г., вече са открити от екипи на СДВР. Родителите им са били уведомени, че са избягали, и са на място.  Търсенето им е продължило около 40 минути. Директорът на детската градина обясни, че вероятно бягството се е..

публикувано на 21.07.25 в 11:25

Безплатни изследвания за хепатит в цялата страна

От днес в регионалните здравни инспекции започва кампания за безплатни изследвания за хепатит В и С. Тестването е анонимно и не изисква предварително спазване на хранителен режим. Безплатните изследвания ще се провеждат по график, обявен на сайтовете на отделните здравни инспекции, а поводът за кампанията е предстоящият Световен ден за борба..

публикувано на 21.07.25 в 08:48

платена публикация
Възможни са временни смущения в газоподаването в София от 22 до 24 юли

„Овергаз Мрежи“ АД уведомява всички свои битови абонати в град София, че операторът на газопреносната мрежа „Булгартрансгаз“ ЕАД планира да извърши ремонтни дейности и подмяна на оборудване в периода от 08:00 часа на 22 юли 2025 г. до 08:00 часа на 24 юли 2025 г. За да се осигури непрекъснатост на газоснабдяването, „Овергаз Мрежи“ АД ще гарантира..

публикувано на 19.07.25 в 10:00

"Guns N' Roses" променят режима за престой и паркиране до Националния стадион

Във връзка с концерта на американската рок група  "Guns N' Roses" на 21 юли 2025 г. (понеделник) на Националния стадион "Васил Левски",  се въвеждат промени в организацията на движение, съобщиха от Столичната община.  До 8:00 часа на 24 юли 2025 г. на джобовете на бул. "Евлоги и Христо Георгиеви" срещу пети вход (бариерата) се забранява престоят и..

публикувано на 18.07.25 в 18:08

Столичният район "Илинден" с 3-дневен празник в парк "Света Троица"

По повод Илинден (20 юли), едноименният столичен район кани гражданите на различни събития за деца и възрастни от днес до неделя. Тази вечер с "Кино под звездите" ще има прожекция на филма "Мера според мера" от 21:00 часа. В събота, 19 юли , от 10:00 ч. започва програма за най-малките - детски арт работилници , анимация и феерично..

публикувано на 18.07.25 в 17:05