Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От 4 юни, петък

„Като за последно“ на Ивайло Пенчев влиза най-сетне в кината на България

Главните роли се изпълняват от Васил Банов и Мария Бакалова
Снимка: urbanmedia.bg

След като има вече фестивални участия и награди, както и успешни срещи с публиката, новата българска комедия „Като за последно“ на режисьора Ивайло Пенчев („Летовници“, „Корави старчета“) тръгва по киносалоните на страната от 4 юни 2021 г.

Сценарият е дело на самия режисьор и известните журналисти и автори от БНР Весел Цанков и Божан Петров (светла му памет).

На афиша лентата е определена като романтична комедия, но всъщност това е смешно-тъжна история, която може да се случи навсякъде по света.

„Филмът е абсурден, романтичен, с много послания и човещина, смехът е много повече, но не е клоунада. Поставя сериозни въпроси с помощта и на хумора“, отбеляза Ивайло Пенчев пред Радио София.
Предпремиерните прожекции до момента оправдават напълно получената Награда на публиката на фестивала "Златна роза" 2020 г.

В главните роли ще видим Васил Банов и Мария Бакалова (снимките са изпреварили номинацията й за „Оскар“ и „Златен глобус“). В съзвездието от любими актьори са Филип Аврамов, Китодар Тодоров, Малин Кръстев, Герасим Георгиев-Геро, Стефан Денолюбов, Антон Радичев, Милена Аврамова, Анастасия Ингилизова, Свежен Младенов, Кирил Кавадарков, Любен Чаталов, Яна Маринова, Станимир Гъмов. Оператор е Георги Челебиев.

Студиото на Радио София събра още от творческия екип на филма – актьора Филип Аврамов (изпълнител и на сингъла към филма), Александър Петров (автор на текста) и Георги Стрезов (композитор на музиката към филма).


От ляво на дясно: Георги Стрезов, Филип Аврамов и Александър Петров

„Когато Ивайло Пенчев ме покани да напиша текста за песента, вдъхнови ме самото заглавие – многопластово, пълно с драматургия“, разказа поетът Александър Петров. „Мисля, че песента много добре емоционално кореспондира с филма. Отдавна не съм гледал толкова сполучлива… комедия, да го нарека. И съм щастлив, че съм част от него.“

Георги Стрезов пък написал чудесната музика без да пипне и една дума от стихотворението, добавил стойност и нов живот на словесното послание. По образование Стрезов е хоров диригент (дори играе във филма с палка), но вече има немалко успешни композиции, дори за тв сериали.
„Както и другите предишни филми на Ивайло Пенчев, и този е направен, за да се гледа с удоволствие.“

„Като се съберат талантливи и можещи хора, не е трудно. Записа направихме за половин час“, допълни Филип Аврамов. „След 4 юни кинозрителите ще видят нещо, което не очакват и няма да останат разочаровани.“

Кинопремиерата беше отложена заради пандемичните ограничения, но филмът не е подвластен на времето и сезоните, поясни актьорът.

По думите на Александър Петров в „Като за последно“ всеки зрител ще открие парченце, което сякаш е направено специално за него.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елисавета Станчева

Да намерим времето на нашата свобода

Елисавета Станчева, изкуствовед, за дискусията „На ръба“, в която композиторът Петър Керкелов разказва за създаването на новата си пиеса. Какво се случва, когато музиката премине отвъд познатото и експериментира с нови форми, звуци и идеи? Как се изгражда музикална драматургия, която преплита класическо звучене с електронни елементи? Среща-дискусия..

публикувано на 18.05.25 в 11:49
Три тенора…и още нещо с Михаил Михайлов и Юрий Николов

Три тенора…и още нещо: "непрекъснато си помагаме и предизвикваме!"

Музикалният спектакъл „Три тенора…и още нещо“ на Камерна опера Благоевград с диригент Георги Еленков ще гостува в София на 23 май на сцената на театър „Сълза и смях“. По този повод ни гостуват двама от участващите трима тенори – Михаил Михайлов и Юрий Николов: "Винаги е удоволствието като трима тенора, които са и приятели, са заедно на сцена...

публикувано на 18.05.25 в 11:07

Като засвири оркестър в града, значи идва празник

Мария Карагьозова ни представя Фестивала на училищните и младежките оркестри, организиран от Асоциацията на фестивалите в България и финансирани от Национален фонд Култура: "Оркестрите загубиха част от структурата си по време на пандемията. Фестивалът насърчава отново децата в тези оркестри. Той е трибуна на музиканти-любители. Не съревнование..

публикувано на 18.05.25 в 10:21

Софийски разкази - арх. Пенчо Койчев и Съдебната палата

Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век?  Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..

публикувано на 17.05.25 в 16:00
Йерусалим днес

Историята оживява - Хаджиите от Банско, част първа

Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..

публикувано на 17.05.25 в 15:00
С Васил Попов

Като чуя прочита, сънувам кошмари със собствената си история

Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..

публикувано на 17.05.25 в 14:28
Със Захари Нанков

Не сме високото изкуство, но може да се задълбае

Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..

публикувано на 17.05.25 в 14:15