Стипендии за отлични ученици в ХІ и ХІІ клас и студенти в държавни учебни заведения, изгубили единия или двамата си родители, или израснали в специализирана институция, дава програмата „Готови за успех“, която фондация „BCause“ изпълнява в партньорство с Фондация “Сирак” от 2006 година.
Средствата са осигурени изцяло от дарения, а водещ критерий е успехът на кандидатите.
Всъщност, самата стипендия не е просто финансова помощ, тя е и морална подкрепа за ученици с потенциал в последни класове и студенти без родител. Дава увереност, че не си сам и можеш да постигнеш мечтите си.
„Каузата е вдъхновяваща – от една страна да търсим и подпомагаме талантливи младежи, от друга да намираме дарители“, разказа пред Радио София Веселина Йорданова от фондация BCause. „Не сме очаквали, че толкова дълго ще ни подкрепят и компании, и индивидуални дарители. Всяка година измерваме успеха със 100 усмивки на млади и по-уверени хора, които са убедени, че образованието е правилният път към развитието.“
Минималният необходим успех за одобрение е над 5.00 за студенти и над 5.50 за ученици. Стипендията за студент е 2500 лв. (раздава се от октомври до юли), а за ученик от последните класове - 1000 лв. Приоритет при студентите имат медицинските специалности, но се въвеждат и специални стипендии. Броят на подпомогнатите зависи от сумата на набрани през годината дарения. През тази година са събрани над 160 000 лв. от дарители.
Сред стипендиантите по програмата има и момче, сбъднало мечтата си да издаде книга (подготвя и втора), друго е станало вицешампион на България по шахмат, всички участват в доброволчески инициативи, каза още Веселина Йорданова. Много от тях са отличници, вдъхновяват и карат дарителите да се гордеят.
Станала е стипендиант в VІ-VІІ клас и това й е дало смисъл да продължи след тежка загуба на родител. После това „красивото начало прераснало в приказка“. Неин дарител станал Даниел Киряков, когото продължила да търси с идеи за съвет и подкрепа.
Елена вече е завършила Медицинския университет в София и сега е една от тримата стипендианти, които са станали дарители на програмата. Благодарение на нейни дарения има завършила медицински сестра в Плевен.
„Съвсем естествено е, когато си обграден от обич и подкрепа, да искаш и ти да помогнеш другиму“, отбеляза д-р Елена Стефанова.
В момента тя има и друг повод за гордост. Работи с мултидисциплинарен международен екип върху кръвен биомаркер, с който да се установяват промени в мозъка във връзка с превенцията на Алцхаймер. На международно научно състезание дори екипът е преборил хиляди други стартъпи и са спечелили награда и 10 000 щ. долара за създаването на лабораторно демо.
Чуйте разговора на Катя Василева с Веселина Йорданова и Елена Стефанова.
Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..
Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..
Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..
Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..
Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..
Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..
Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя. Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..