Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дарители и стипендианти казват в програма, че са „Готови за успех“

Д-р Елена Стефанова и Веселина Йорданова помагат с усмивка
Снимка: Радио София

Стипендии за отлични ученици в ХІ и ХІІ клас и студенти в държавни учебни заведения, изгубили единия или двамата си родители, или израснали в специализирана институция, дава програмата „Готови за успех“, която фондация „BCause“ изпълнява в партньорство с Фондация “Сирак” от 2006 година.

Средствата са осигурени изцяло от дарения, а водещ критерий е успехът на кандидатите.

  • За 15 години за дадени 1521 годишни стипендии
    на обща стойност над 2,15 млн. лева
    .

Всъщност, самата стипендия не е просто финансова помощ, тя е и морална подкрепа за ученици с потенциал в последни класове и студенти без родител. Дава увереност, че не си сам и можеш да постигнеш мечтите си.

„Каузата е вдъхновяваща – от една страна да търсим и подпомагаме талантливи младежи, от друга да намираме дарители“, разказа пред Радио София Веселина Йорданова от фондация BCause. „Не сме очаквали, че толкова дълго ще ни подкрепят и компании, и индивидуални дарители. Всяка година измерваме успеха със 100 усмивки на млади и по-уверени хора, които са убедени, че образованието е правилният път към развитието.“

Минималният необходим успех за одобрение е над 5.00 за студенти и над 5.50 за ученици. Стипендията за студент е 2500 лв. (раздава се от октомври до юли), а за ученик от последните класове - 1000 лв. Приоритет при студентите имат медицинските специалности, но се въвеждат и специални стипендии. Броят на подпомогнатите зависи от сумата на набрани през годината дарения. През тази година са събрани над 160 000 лв. от дарители.

Сред стипендиантите по програмата има и момче, сбъднало мечтата си да издаде книга (подготвя и втора), друго е станало вицешампион на България по шахмат, всички участват в доброволчески инициативи, каза още Веселина Йорданова. Много от тях са отличници, вдъхновяват и карат дарителите да се гордеят.

  • Такава е и Елена Стефанова.

Станала е стипендиант в VІ-VІІ клас и това й е дало смисъл да продължи след тежка загуба на родител. После това „красивото начало прераснало в приказка“. Неин дарител станал Даниел Киряков, когото продължила да търси с идеи за съвет и подкрепа.

Елена вече е завършила Медицинския университет в София и сега е една от тримата стипендианти, които са станали дарители на програмата. Благодарение на нейни дарения има завършила медицински сестра в Плевен.

„Съвсем естествено е, когато си обграден от обич и подкрепа, да искаш и ти да помогнеш другиму“, отбеляза д-р Елена Стефанова.

В момента тя има и друг повод за гордост. Работи с мултидисциплинарен международен екип върху кръвен биомаркер, с който да се установяват промени в мозъка във връзка с превенцията на Алцхаймер. На международно научно състезание дори екипът е преборил хиляди други стартъпи и са спечелили награда и 10 000 щ. долара за създаването на лабораторно демо.

Чуйте разговора на Катя Василева с Веселина Йорданова и Елена Стефанова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Център към МТСП дава сертификат за дигитални умения, важи за целия ЕС

Над 14 000 души завършиха обучения по дигитални умения от началото на 2024 г. до момента и получиха сертификати от Центъра за развитие на човешките ресурси и регионални инициативи (ЦРЧРРИ). Курсовете се провеждат по проект на Министерството на труда и социалната политика, финансиран по Националния план за възстановяване и устойчивост...

публикувано на 01.07.24 в 18:42

Да намалим еднократната пластмаса в България този месец

За поредна година в България започва инициативата "Юли без пластмаса" като част от глобалното движение Plastic Free July . Целта е хората да бъдат насърчени да ограничат употребата на пластмасови продукти за еднократна употреба . " Пластмасата е гениално изобретение. Спасила е животи в медицината – коментира пред БНР-Радио..

публикувано на 01.07.24 в 18:05
Санирането вече не е достатъчно за добра енергийна ефективност на сградата

Пасивните сгради в България са по-малко от 100, те са с най-висок клас на енергийна ефективност

От началото на 2024 г. влезе в сила актуализация на Наредбата за енергийна ефективност, според която всички нови сгради трябва да са почти нулево ефективни . Оказва се, че повечето сгради, строени през последните 10-20 г. не отговарят на заложените стандарти, да не говорим за по-старото строителство. Това коментира пред БНР-Радио София..

публикувано на 01.07.24 в 15:44

Черно море - уникално и живо

В първия ден от юли "Грийнпийс" – България публикува доклад, създаден заедно с учените от Института по океанология в БАН, който подчертава критичната нужда от създаването на строго защитени морски зони в Черно море с цел опазването на живота в него.  По темата пред БНР-Радио София говори Меглена Антонова, офис директор на българския филиал на..

публикувано на 01.07.24 в 14:10

До 31 юли променят частично движението при бул. "България" и Софийския околовръстен път

Проведен предварителен оглед на конструкцията на надлеза при пътния възел на бул. „България“ и Софийски околовръстен път, посока от бул. „Братя Бъкстон“ към кв. „Бояна“, налага промяна в движението, съобщиха от Центъра за градска мобилност. От днес (1 юли 2024 г.) до 31.07.2024 г. включително, се забранява влизането на пътни превозни средства,..

публикувано на 01.07.24 в 12:58

Любо Киров и музиката

Как се подготвя Любо Киров за своя нов музикален период? "Емоцията покрай издаването на албума "Ново сърце" наистина е голяма, защото всеки артист се вълнува. Докъде трябва да се вълнуваш от от обратната връзка и докъде трябва да отстояваш себе си като артист", сподели Киров пред БНР-Радио София. "Колко се угажда на публиката и колко..

публикувано на 01.07.24 в 12:53

Безплатни беседи намясто за историята и археологията на Кокалянски Урвич

До средата на месец юли, желаещите да научат подробности за Кокалянски Урвич, могат да участват намясто в безплатни беседи за историята и археологията на обекта. В средата на миналия месец стартираха редовните археологически разкопки на Средновековния укрепен център Кокалянски Урвич, който се намира в непосредствена близост до София. Тази година..

публикувано на 01.07.24 в 10:46