Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Габриела Пападопова от Сдружение ”На Ти с природата”:

Имаме добро законодателство в защита на животните, което трябва да се прилага

Снимка: iwns.org
“Причината за създаването на Сдружението ни през 2001 г. години е желанието ни да създадем Закон за защита на животните. Този закон е факт на хартия от 2008 г. Нашата основна цел е създаването на едно добро и приложимо законодателство”, казва Габриела Пападопова от Сдружение ”На Ти с природата”, което тази година става на 20 години.

Основната цел на Сдружението е тези закони да се прилага в практиката и вече има светлина в тунела и нещата се променят, макар и много бавно.

“Тези от нас, които са от самото начало в каузата виждат, че промяна има и тя се обуславя най-вече в това, че е променена чувствителността на обществото към темата за нехуманно отношение към животните и изпитва нетърпимост. При институциите обаче нещата се случват много по-бавно”, обяснява тя.

Според нея, по отношение на промените в Наказателния кодекс, нещата се случват по-бързо, но по отношение на Закона за защита на животните - бавно и тромаво, защото нямат желание общините да се включат по-активно в работата по закона, а и липсва контрол и затова по-бавно се случват нещата.

Габриела Пападопова обасни също, че през последните години липсва взаимодействие между отделните институции и организациите за защита на животните, а дори напротив - води се нещо като война.  Докато това е така, много трудно могат да се случат промените, които да доведат до по-малко страдащи животни.
 
Тя обясни, че в случай на подаден сигнал за престъпление срещу животно организациите за защита на животните са много по-информирани от полицейските служители и хората от прокуратурата.
  
Чуйте повече по темата за безстопанствените кучета в разговора на Лили Големинова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Свети великомъченик Георги Победоносец

Почитаме св. Георги Победоносец

Православна църква почита днес паметта на свети Георги Победоносец -  с богослужения в храмове и манастири в цялата страна. Светецът е покровител на земеделците, овчарите и стадата, както и олицетворява храбростта. Затова и 6 май е Ден на храбростта и празник на Българската армия. По стара традиция Гергьовден поставя началото и на..

публикувано на 06.05.25 в 07:49

Слънчев Гергьовден, с вероятност за следобедни валежи

Днес ще преобладава слънчево време. След обяд и вечерта ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност, съобщиха от НИМХ. Ще има краткотрайни валежи, придружени с гръмотевици. В Западна и Северна България се повишава вероятността за локални значителни количества и градушки. Ще духа слаб до умерен вятър от запад-югозапад, в Дунавската равнина ще се..

публикувано на 06.05.25 в 07:08
Проф. Гордана Медин

Проф. Гордана Медин: Докато стигне своята зрялост, термоядреният синтез ще продължава да стимулира умовете

ЦЕРН е най-голямата европейска организация за изучаване на физиката на елементарните частици и тяхната енергия. Това е място, където всички учени споделят знания и осъществяват трансфер на технологии. Катя Василева разговаря с проф. Гордана Медин , която се занимава с физика от над 40 години. Работила е в Хамбург, след това - в ЦЕРН. В..

публикувано на 05.05.25 в 17:34
Предвидените купи и медали

За 21-ви път ще се проведе Националният туристически преглед "Кристален еделвайс"

Тази година за 21-ви път ще се проведе Националният преглед на туристическите умения и сръчности “Кристален еделвайс”. Това са ученически състезания, които се провеждат на язовир “Копринка”, близо до гр. Казанлък в няколко дисциплини.  Състезанието се провежда между 20 и 22 юни. Участват ученици между пети и 12. клас, като са разделени в две..

публикувано на 05.05.25 в 16:35

Качеството (на живот) обуславя количеството (на населението)

По данни на Националния статистически институт (НСИ) през 2024 година населението  на България е намаляло с около 8 хиляди души и в момента то е 6,430 милиона. Анализ на демографските тенденции от Института за изследване на населението и човека към БАН потвърждава констатацията. От една страна продължава отрицателният естествен..

публикувано на 05.05.25 в 16:25

Кредитирането, еврозоната и спадът в разрешителните за строеж катализират сделките с имоти

Възходящата тенденция в пазара на недвижими имоти, която се забелязва след ковид пандемията, продължава. С 3% е нараснал броят на сделките с недвижими имоти в България през първото тримесечие на 2025 г. За София покупко-продажбите са се увеличили с 18 на сто . Това съобщи пред БНР-Радио София Веселина Стоева - председател на "Асоциация за..

публикувано на 05.05.25 в 15:35