Ремонти и вложения в Борисовата градина са започнали през 2012 г, когато стопанисването на парка се поема от Столичната община, съобщи Милена Васева – директор на ОП „Паркове и градини“. Тя посочи, че оттогава в парка са поставени 435 броя осветителни тела.
„Трасето от центъра до кв. „Изток“ трябваше да бъде осветено. Има проект за довършване на реконструкцията на осветлението за езерото с лилиите, пространството около Братската могила и лятната читалня. Предвижда се да се освети и езерото с патиците, дъбовата гора между Спортна София и ЦСКА, както трасето към БНР. За тези пространства са предвидени нови 120 стълба“, посочи Милена Васева. Ще бъдат поставени и нови 120 камери за видеонаблюдение на територията на парка.
Ремонтът на Борисовата градина не е синхронизиран с Подробния устройствен план, който в момента се изгражда,каза общинският съветник Борис Бонев.
„Ремонтът на тази част е преминал през Столичния общински съвет, но той не е синхронизиран с ПУП, който в момента се изгражда. Трябваше първо да бъде приет плана, и след това да се пристъпи към ремонт. Рискуваме да направим ремонт, който да не съответства в плана. Столичната община показа през последните години, че ремонтът на парковете не са й силна страна. Видяхме какво се случи със Западния парк. Борисовата градина заслужава друг тип ремонт“, добави Борис Бонев.
Един от основните проблеми на Борисовата градина е собствеността, посочи проф. Атанас Ковачев – ръководител на изготвянето на ПУП за Борисовата градина от 2015 г.
„Неясно защо много терени в парка за променили своето предназначение. Голяма част от него има статут на резерват. Аз съм поставял пред Столичния общински съвет проблема. Къпалнята Мария Луиза е един от тях, която е частна собственост. Искам тя да заработи. Мечтая за възстановяването на Летния театър. Аз го помня, но днес напират сълзи в очите – невероятна разруха. Той отново е частна собственост. Трябваше общината да си върне собствеността“, посочи арх. Ковачев.
По думите му, вторият голям проблем са колите.
„Искаме да изкараме колите от парка. Стадионите – ние разрешаваме реконструкция само в сегашната чаша на стадиона. Не е тук мястото да се прави европейски стадион. Като архитект аз обичам да гледам града от високо. Искахме да направим Телевизионната кула за посещения. Но тя също е частна собственост. В проекта, с който спечелихме конкурса, поискахме преместването на „Капитолия“. Мястото й не е там. Предложихме в тази част на парка подземен паркинг. Искахме да изместим и Конната база, но на обществените обсъждания се поиска да запазим нейното местоположение. Ние в парка ново строителство не предвиждаме“, добави проф. Атанас Ковачев.
Столичната община и район „Средец“ за предприели съдебни действия към собственика на автокъщата да бъде премахната от парка, каза Милена Васева.
Още за проблемите на Борисовата градина - чуйте цялото изнесено студио с водещ Божидар Янев - в звуковия файл.
Първите събеседници във "Форум" за тази седмица са комуникационният експерт и преподавател доц. д-р Александър Христов и Диана Гласнова , главен секретар на Хърватско-българското дружество и нещатен кореспондент на БТА. Пред Лъчезар Христов те коментираха следните теми: Сезонът на редовното правителство . Нормализация и успокоение сред..
С два пилотни проекта Столичната община въвежда изцяло нова концепция за превръщане на училищните дворове в зелени, модерни общностни центрове. Архитектурен наръчник с полезни ресурси за трансформиране на външната среда в училище вече е предоставен на всички райони в София. Освен каталог с добри практики от цял свят, наръчникът включва и..
На 4 февруари 2025 г. във връзка с извършване на техническа профилактика временно ще бъде преустановено водоподаването към чешмите на водоналивния кът на находище с минерална вода „София – Център“, съобщават от Столичната община. Предвижда се профилактиката да се извърши от 10:00 до 10:15 ч. По това време ще бъде спряно водоподаването към..
Новият спектакъл на Ива Свещарова "Ако Афродита беше чудовище" вече е с насрочена втора премиера. Свещарова е сред най-значимите артисти в съвременната ни хореография. Тя е носителка на награда "Икар" за съвременен танц и пърформанс и е един от създателите и организаторите на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс..
В момента, когато някои области минават през грипна епидемия, има засилено търсене и потребяване на имуностимуланти. Най-добре е те да се приемат след препоръка от специалист – лекар или фармацевт. Със сигурност е оправдано вземането на някои от продуктите, включително и лекарствени – те възпрепятстват усложнения при грипна инфекция. Това..
По последни данни от НИМХ в България има завишение на водните ресурси. Само повърхностните запаси са със средни годишни обеми от 17,7 млрд. куб м. Консумацията е около 5 млрд. кубика. Кризата с безводието в някои градове е като поговорката "Вода газим, жадни ходим" , коментира пред БНР-Радио София проф. Петър Калинков..
Грипна ваканция за всички ученици на 6 и 7 февруари, която да се слее с междусрочната ваканция на 5 февруари. Това предлагат от Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" с цел превенция на грипа. Регионалните инспекции по здравеопазването имат невярна информация за истинския процент заболели ученици, защото огромна част от учениците са в..