Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Собствеността на част от терените и сигурността – основни проблеми в Борисовата градина

Снимка: Столична община


Най-големият парк в столицата, Борисовата градина, е темата на „Събуди се, София“ тази седмица. Голяма част от терените в парка са частна собственост, но пари за изкупуване от страна на Столичната община – няма, посочи в ефира на радио София Борис Бонев от „Спаси София“. „Не се забелязва и воля за това“,  добави общинският съветник.

Ремонти и вложения в Борисовата градина са започнали през 2012 г, когато стопанисването на парка се поема от Столичната община, съобщи Милена Васева – директор на ОП „Паркове и градини“. Тя посочи, че оттогава в парка са поставени 435 броя осветителни тела.

„Трасето от центъра до кв. „Изток“ трябваше да бъде осветено. Има проект за довършване на реконструкцията на осветлението за езерото с лилиите, пространството около Братската могила и лятната читалня. Предвижда се да се освети и езерото с патиците, дъбовата гора между Спортна София и ЦСКА, както трасето към БНР. За тези пространства са предвидени нови 120 стълба“, посочи Милена Васева. Ще бъдат поставени и нови 120 камери за видеонаблюдение на територията на парка.

Ремонтът на Борисовата градина не е синхронизиран с Подробния устройствен план, който в момента се изгражда,каза общинският съветник Борис Бонев.

„Ремонтът на тази част е преминал през Столичния общински съвет, но той не е синхронизиран с ПУП, който в момента се изгражда. Трябваше първо да бъде приет плана, и след това да се пристъпи към ремонт. Рискуваме да направим ремонт, който да не съответства в плана. Столичната община показа през последните години, че ремонтът на парковете не са й силна страна. Видяхме какво се случи със Западния парк. Борисовата градина заслужава друг тип ремонт“, добави Борис Бонев.

Един от основните проблеми на Борисовата градина е собствеността, посочи проф. Атанас Ковачев – ръководител на изготвянето на ПУП за Борисовата градина от 2015 г.

„Неясно защо много терени в парка за променили своето предназначение. Голяма част от него има статут на резерват. Аз съм поставял пред Столичния общински съвет проблема. Къпалнята Мария Луиза е един от тях, която е частна собственост. Искам тя да заработи. Мечтая за възстановяването на Летния театър. Аз го помня, но днес напират сълзи в очите – невероятна разруха. Той отново е частна собственост. Трябваше общината да си върне собствеността“, посочи арх. Ковачев.

По думите му, вторият голям проблем са колите.

„Искаме да изкараме колите от парка. Стадионите – ние разрешаваме реконструкция само в сегашната чаша на стадиона. Не е тук мястото да се прави европейски стадион. Като архитект аз обичам да гледам града от високо. Искахме да направим Телевизионната кула за посещения. Но тя също е частна собственост. В проекта, с който спечелихме конкурса, поискахме преместването на „Капитолия“. Мястото й не е там. Предложихме в тази част на парка подземен паркинг. Искахме да изместим и Конната база, но на обществените обсъждания се поиска да запазим нейното местоположение. Ние в парка ново строителство не предвиждаме“, добави проф. Атанас Ковачев.

Столичната община и район „Средец“ за предприели съдебни действия към собственика на автокъщата да бъде премахната от парка, каза Милена Васева.

Още за проблемите на Борисовата градина - чуйте цялото изнесено студио с водещ Божидар Янев - в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - архимандрит професор Евтимий Сапунджиев

Кой е архимандрит професор Евтимий Сапунджиев? Защо личността и делата му са с толкова съществен принос в развитието на богословието в България? Той  е духовник, учен, апологет, учител, общественик и пламенен защитник на християнството.  През тази година отбелязваме 140 лета от неговото рождение. Архимандрит Евтимий е роден в Копривщица на 25 юли..

публикувано на 28.09.24 в 16:00

Софийски разкази - Изгубените софийски символи

Разговорът е със Здравко Петров от “Исторически маршрути”. Старата централна гара е един от тези изгубени символи - тя служи от 1888, когато железницата стига до София. Кои са архитектите и инженерите ѝ, както и за други символи на града - в звуковия файл:

публикувано на 28.09.24 в 15:00
Юлиян Стоянов и Илко Градев

Пресечните точки като трето течение

Юлиян Стоянов и Илко Градев са членове на септет The Crossing Points Collective. Третото течение в джаза  (The Third Stream) съществува от над половин век и е много хубаво, че в България млади музиканти продължават търсенията на първопроходците ни в него, в лицето на Милчо Левиев, Симеон Щерев и останалите членове на квартет "Фокус". Акордеонистът и..

публикувано на 28.09.24 в 13:39

Когато хората са се събирали да свирят

Наградата за принос към музикалното изкуство акад. Марин Големинов - от Кюстендил се включва Лили Големинова: "Наградата се връчва на рождения му ден, а той е роден в годината на Независимостта. Тогава хората са се събирали да си свирят в камерни състави. Младите от второто поколение български композитори отиват да се учат в чужбина - той..

публикувано на 28.09.24 в 13:20
Кирил Карамфилов

Повдигаме завесата към убиец номер едно

С проф. Кирил Карамфилов говорим за Световния ден на сърцето - 29 септември: "Традиционно това е ден, в който се опитваме да привлечем вниманието към здравословния начин на живот, да познаваме и нормата, и патологията. Повдигаме завесата към убиец номер едно. Ентусиазмът е заразителен от младите към родителите им. Кулминацията на събитието е разходката..

публикувано на 28.09.24 в 13:03

Адресите на любовта - Александър Батенберг

Българка ражда на княз Александър Батенберг три двойки близнаци за 7 години Образован, строен, мъжествен, много красив, с бадемови весели очи, с тънки вежди, бяло лице с алени бузи и черни засукани мустачки, 22-годишният княз Александър Батенберг веднага прави много силно впечатление на всички, които се стичат да го посрещат на българска земя...

публикувано на 28.09.24 в 14:00
Юлиян Петров

Не може да има единен национален стандарт за качество в образованието при толкова различни училища

Над 78% от хората в България смятат, че учебните програми трябва да бъдат опростени като се намали обемът информация и да се наблегне на практически упражнения и формиране на компетентности . Това показва поредното изследване на общественото мнение в системата на образованието, в което участие имат и заинтересованите – родителите...

публикувано на 27.09.24 в 18:36