Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тютюнопушеното сред гражданите на Европа да достигне до 5% е целта на ЕК

Целта  на ЕК е до 2040 г. e да сведе до 5% употребата на тютюневи изделия сред гражданите в Европа. Към момента различни изследвания показват, че тютюнопушенето сред населението е в рамките на 31-40%. 

Всяка година в света умират над 6 млн. души от заболявания, причинени от употребата на тютюн, показват данни от проучване на Световната здравна организация. Според Националния център по обществено здраве и анализи, всяко четвърто дете до 16-годишна възраст в България пуши.  

А ето какво сподели по темата д-р Скендер Сила, представител на СЗО в България

"Трябва да отбележа, че тютюнопушенето нанася сериозни щети на българското население. Всяка година 17 000 души умират вследствие на директна и непряка употреба на тютюневите изделия. Тук е мястото да ви призова да се опитате да откажете цигарите, защото това ще се отрази благоприятно както на вашето здраве и физическа мобилност, така и на вашите близки". 

Тук е мястото на българските медии, които по неутрален и подплатен с факти и доказателсва начин, да информират българското население колко е важно да спрат употребата на цигари с цел по-здравото бъдеще за всички нас. 

В България всеки трети е пушач, а сред младите особено тревожно е нивото на тютюнопушене сред момичетата. Според данни на СЗО за 2020 г. страната ни е на първо място по тютюнопушене в Европа сред 11 и 15-годишните деца. 

Факт е , че у нас Законът за тютюна, тютюневите и свързаните с тях изделия (ЗТТСТИ) поставя редица ограничения на възможностите за реклама на тютюневите изделия. Според сега действащия закон обаче все още са разрешени външната реклама на тютюневи изделия и рекламата в местата за продажба.  

Ако обобщим продажбата на цигари на лица под 18 години е забранена, но рекламата не. На практика децата и младежите ежедневно са изложени на влиянието на реклами на продукт, който е забранен и опасен за тях. Наличието на реклами на тютюневи изделия не само създава нови пушачи в обществото, но и затруднява онези, които са решили да се откажат от вредния навик.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
С адв. Елиза Николова

Поморие - столицата на медиацията на България

С адв. Елиза Николова – председател на Професионалната асоциация на медиаторите говорим за темите в Лятната школа по медиация, която се открива на 8 септември в Поморие: "Школата стартира в 2016-7, стартира с международни лектори. След пандемията решихме да сменим формата, който се хареса на хората. Без излишна скромност, мога да кажа, че Поморие е..

публикувано на 07.09.25 в 11:43
Пленерът в Поморие

Кауза и цел

Милчо Талев е председател на Народно читалище "Просвета 1888" в Поморие и директор на художествената галерия там: "Каквото правим е кауза и цел. От миналата година започна Фестивал на занаятите. Децата е хубаво да видят как се зараждат те. А пленерът ни е над 20 години. Започна като живопис, после се включи и скулптура. Произведенията остават тук и..

публикувано на 07.09.25 в 11:26
С кмета Иван Алексиев

Поморие е благословен град

Радиокафе гостува на община Поморие в съвместно предаване на Радио София и Радио Бургас. В Поморие все още има много туристи. Затова и с кмета Иван Алексиев г оворим за развитието на града като атрактивна туристическа дестинация: "Поморие е много хубав, интересен град. Запазва своя чар. Създаваме спокойствие, духовен град сме. Историите,..

публикувано на 07.09.25 в 10:52
Иляна Мирчева

Усилията не спират

„Отново на училище“ - кампания на Фондация „Запази Доброто“ за набиране на учебни пособия, които да подпомогнат децата лишени от родителски грижи в КСУДУ гр. Мездра и децата от ЦОП гр. Роман.  Слушаме  Иляна Мирчева от Фондация „Запази Доброто“: "Това са деца, на които няма кой да даде тласък в живота. Благодарение на дарителите ни сме им..

публикувано на 06.09.25 в 12:00
д-р Ивайло Симеонов

Още за "правенето" и "бъденето"

Стресът е навсякъде около нас – често ни мобилизира, но понякога и подкопава психическото и физическото ни здраве. Това е темата на поредното събитие на "Рацио" на 9.9 . Кога полезният стрес преминава в дистрес и какво можем да направим, за да не се превърне той в дългосрочна заплаха? Как ни влияе на ума, на тялото и на клетъчно ниво? Отговори от..

публикувано на 06.09.25 в 11:35
Симона Панова

Обичам героите си като истински хора

В новата си фентъзи поредица „Градска самодива“, авторката на хитовата трилогия „Змей закрилник“ разширява вселената на своите герои с нова вълшебна поредица с аромат на билки и пресен хляб. „Градска самодива“ на Симона Панова, е книга първа от изпълнена с магия и легенди история, която се развива само месеци след „Змей омайник“ и ни запознава с нови..

публикувано на 06.09.25 в 10:31

Да се докоснем до историята

По повод Съединението на България само на 6 и 7 септември (събота и неделя), Националният военно-исторически музей ще представи оригиналните знамена, свързали съдбата си с онзи знаменателен миг преди 140 години – Славея Сурчева от НВИМ: "Рядко знамената се представят пред публика, но по повод голямата годишнина могат да се видят осем оригинални..

публикувано на 06.09.25 в 10:00