Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бетина Жотева - председател на СЕМ, по казуса с БНТ:

СЕМ си е свършил работата, както се изисква по закон

Бетина Жотева
Снимка: Ани Петрова

“От всички мониторинги, които сме правили на каналите на националната телевизия, сме отбелязали една тенденция, която е негативна и тя е липсата на предавания за деца и младежи. Това е заключението на нашия мониторинг и това е тенденция от много време”, казва Бетина Жотева - председател на Съвета за електронни медии. 

Жотева посочи, че непрекъснато се правят мониторинги на БНТ и БНР за изпълнението на условията за индивидуалните лицензи, за отразяването на пандемията, за предизборните кампании, фокусирани наблюдения по различни казуси.

“Смея да твърдя, че нашата система за мониторинг, имам предвид методиката ни за мониторинг, е взаимствана от най-добрите европейски регулатори и тя е точна и навременна. Това, което може да се прочете в заключението на нашите експерти, е качено на сайта.

Да се правят заключения и внушения, всеки може. Всеки вижда това, което иска да види или не вижда това, което не иска да види. Аз имам доверие на нашите експерти и това, което казват, го приемам”, казва Жотева.

Относно отвореното писмо на журналистите от БНТ, в което се иска оставката на СЕМ, Жотева заяви, че е изненадана, че Боряна Пунчева смята, че СЕМ е представител на Парламента.

“Още по-странно е изказването ѝ, че сме политически фигури. Нито един от нас не е политическа фигура. Обвиненията към регулатора са напълно несъстоятелни от гледна точка дали е избран легитимно генералният директор Емил Кошлуков или не е. СЕМ си е свършил работата, както се изисква по закон”, коментира тя.

Бетина Жотева беше категорична, че СЕМ - неговата администрация и членове, са работили по закон, а който иска да проверява, е свободен да го направи. “СЕМ няма такива правомощия и възможности и е свършил това, което трябва по закон”.

Относно излъчената пресконференция на ГЕРБ, заради която беше прекъсната програмата на БНТ, Бетина Жотева заяви,че има 30 експерти, които наблюдават БНТ и ще бъдат информирани за техните наблюдения.

“Членовете на СЕМ не могат да инициират, заповядват или дори да намекват за наблюдения на администрацията. Ние сме съвсем независими”, казва тя.

Чуйте целия разговор на Антония Каменичка и Божидар Янев в звуковия файл.

Повече за отвореното писмо, може да разберете от разговора с Боряна Пунчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Още по темата

През последните месеци наблюдавахме безпардонно нарушаване на стандартите на свободната журналистика

Журналисти и общественици написаха отворено писмо и организират протест под надслов "Да върнем БНТ на обществото!". Исканията им са за оставка на генералния директор на БНТ Емил Кошлуков и на Съвета за електронни медии. Зад отвореното писмо, стоят добре..

публикувано на 10.06.21 в 16:58
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - старите софийски театри

Малко преди Нощта на театрите (15 ноември) представяме старите софийски театри. В началото на 1882 пожар опустошава паянтовата сграда, където през деня е Народно събрание, а вечерта в нея играе първата любителска театрална трупа. На мястото на сегашната..

публикувано на 15.11.25 в 16:00
Кристиан Ваклинов

Историята оживява - Родопската теснолинейка, глава първа и втора

Хиляди българи преди четвърт век се обединяват в искането си да остане Родопската теснолинейка. Преди 11 години едно тогава 20-годишно момче, Кристиан Ваклинов успява и вече сме в навечерието на излизането на книгата му, посветена на Родопската..

публикувано на 15.11.25 в 15:00
Лиана Антонова

Адресите на любовта – певицата Лиана Антонова и саксофонистът Ангел Везнев

За богатия и пъстър живот на изпълнителката на „Любовта е море“, която след триумфа си във Вегас се обръща към духовното, става дума в „Адресите на любовта“. Лиана Антонова е певица, актриса, писателка и легендарна столична красавица. С втория си..

публикувано на 15.11.25 в 14:00

В София има развитие на чаената култура

FesTEAval е посветен на чая и чайните традиции от цял свят. За поредното му издание сме с Николай Кандиларов: "Зимата е най-популярна за чай за българина. Но има промяна, има развитие на чаената култура в София. Има интерес, в АйТи сектора особено...

публикувано на 15.11.25 в 11:32

Театърът и неговото денонощие

Театрите ден и нощ - започваме с 13-та " Нощ на театрите " с гостуването на Мария Панайотова и Катерина Миланова:

публикувано на 15.11.25 в 10:46

Всеки един нов живот заслужава най-доброто начало

Кампания "Направи го" - регистрирай  бременност до края 2026 и спечели всичко за бебето безплатно за 1 година. Разказът е на Дани Старидолска: "В кампанията, която е целогодишна, всяко семейство може да се запише на сайта ни и да разкаже личната си..

публикувано на 15.11.25 в 10:21

Дали изложбата да не се казва "Мъжки пазар"?

Изложба "Спирка София: Пазарни дни” - втори фотографски проект от серията, посветена на мултижанровия район около Женски пазар и неговото опознаване. Гостува ни авторът ѝ, журналистът Константин Вълков: "Малко е сложно да снимаш Женския пазар, той е..

публикувано на 15.11.25 в 09:56