Рангел Вангелов е хореограф и учител, който вдъхновява.
Занимава се с народни танци и народно творчество от най-ранна детска възраст. Всичко започнало от първите стъпки право хоро които му показала неговата баба Петя, когато бил на шест години. Надява се дълги години да продължи да се занимава и да преподава това което обича.
Относно това дали днес народните танци привличат младите:
„Българинът е твърде гъвкав човек и то дотолкова,че винаги е склонен да опита, да експериментира с много неща“, каза той и поясни,че днес има много видове техники и много видове танци и всеки има възможност за абсолютно всичко. Един може да се профилира в народния танц, друг в съвременната хореография, трети в спортни танци, всичко е много модерно. И най-хубавото нещо е, че българинът е активен в тези неща,“ подчерта Вангелов.
Сложност в танците за него няма, тъй като целия му род се занимава с изкуство: „Ние във всеки един момент и пеем и танцуваме и се забавляваме.“
В по-късен момент, когато е приет в хореографското училище, в класа на Никола Колев: "Сложността произлезе оттам, че трябваше да се запозная с различните танци от различните географски области.Специфичният стил на всеки един от тях, беше самата сложност. Иначе движенията и стъпките са едни и същи, но подредени по-различен начин, в различни комбинации“, каза още хореографът.
За мисията да бъдеш учител, смята че е важно да обичаш да правиш това което преподаваш. “Когато на първо място в професията вложиш себе си, вложиш възпитанието което си получил в твоето семейство и бъдеш вдъхновителят на тези, пред които стоиш, ти си така нареченият успешен учител. Ти мотивираш, ти поощряваш, ти си този който е търпелив и в определени случаи строг. Сбъднете всичко за което мечтаете, но винаги знайте, че сте българи и че имаме безценно народно творчество“, каза още Рангел Вангелов.
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
За да не се отказваме бързо от планираното за започващата година, е важно да си поставим не само голямата цел, но и по-малките задачи, стъпките, които да ни доведат до нея. Това коментира пред БНР-Радио София Михаела Ангелова, психолог и семеен терапевт . "Слонът се яде на малки хапки" Иначе голямата цел може да ни уплаши,..
Равносметките, анализите и класациите за отминалата 2024 г. продължават във всички сфери. От платформата "Как се пише" за четвърта година ще проведат кампания и анкета, за да се видят кои - според българите, са думите на отминаващите 12 месеца. Началото е в понеделник, 6 януари, а две седмици по-късно – на 20 януари, ще бъдат обявени..
Подкастите станаха едни от най-предпочитаните медии за добиване на знания, за коментари, за дебати, за забавление. Те обаче имат стоя предистория и предпоставки за появата и развитието. В първото десетилетие на ХХI век много модерни станаха блоговете . Преди бума на социалните мрежи те бяха трибуна за споделяне на мнения, творчество и..
Светла, успешна и осъзната 2025 година , пожела пред БНР-Радио София футурологът доц. Мариана Тодорова от Института по философия и социология към БАН. И подчерта, че осъзнаването преминава през знанието, опитността, мъдростта, но и през емоционална интелигентност и емпатията. Тя коментира, че напоследък в обществото се поощрява..
Бюро “Творческа Европа” е финансовият инструмент на Европейската комисия, който подкрепя организации и професионалисти в областта на културния сектор . Бюрото има две направления - култура и медия . “Почти седем или осем са вече сферите, които подкрепя Бюро “Творческа Европа”-Култура. До момента имаме няколко активни програми . Една от..
Творчеството се използва в тесен смисъл на “ създаване на изкуство ”. Когато се спомене думата, хората си представят художници, писатели, музиканти . Когато аз говоря за творчество и творческо мислене, използвам думата като синоним на креативно и креативност . Това каза в предаването "Радиокафе" Виктор Минчев - копирайтър, създател на..
Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН вече близо месец показва изложбата "Живи човешки съкровища – България" в центъра на София, под купола на Ларгото. Експозицията представя вписаните в периода 2008-2024 г. 44 елемента на нематериално културно наследство. “В България от 2008 г. насам се изгражда тази национално..