Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо Витоша изглежда недостъпна за софиянци?

Снимка: БГНЕС

“Витоша за София е това, което е Везувий за Неапол. С тези думи на австрийски архитект от XIX век Любомир Попйорданов от Сдружение “Планински водачи и приключенски туризъм” посочи стойността и значението на планината за столицата ни.

"Тази планина, която е истинска благословия, че я имаме, някак си не я искаме. Няма такава столица в Европа, където да можеш да правиш толкова приключенски неща - летене, катерене, пещери (тук се намира най-голямата пещера в България - “Духлата”).

Има мечки, имаме над 200 вида птици, има ендемични видове растения. Но в същото време имаме и тази недостъпност. Човек трябва да иска, за да отиде на Витоша. Това казва в ефира на Радио София Любомир Попйорданов.

Според него проблемите с планината и нейната недостъпност опират до собствеността - дали е на “Лифтови съоръжения”, дали са неуредени права на пътната инфраструктура, която се води горски пътища. Тази собственост трябва да се преуреди.
Лифтовете - Княжевският, Драгалевският, Симеоновският, очевидно са в тежко състояние, трябва да се сменят.

В същото време планината предоставя едно от най-добрите места за летене с парапланер, може да се практикува и планинско бягане.
“Потенциалът на планините около София е изключителен”, казва той.

Заради всички тези трудности около достъпността на планината Витоша, е станала не толкова популярна през последните години и не привлича столичани по начина, по който може. Една от причините за това, е че липсва визия на Столичната община за развитието на Витоша.

“В последните няколко месеца направихме неща, които години не са правени, а някои и никога не са правени. Например възстановихме транспортното обслужване до планината с автобуси и през седмицата", обясни Симеон Колев от Столичния общински съвет.  

В същото време обаче най-лесният, удобен и приятен начин за достъп до планината са лифтовете, но от трите лифта работи само един и то с намален капацитет, защото вече е твърде стар.

Симеон Колев допълни също, че в най-напреднал етап в посока на въвеждането му в експлоатация между начална станция до средата на маршрута - “Бай Кръстьо”, е Драгалевският лифт, като очакванията са до края на юли месец да има конкретно техническо решение.

“Витоша ски” ще изградят нов лифт, използвайки съществуващите стъпки (бетонните фундаменти, от които излизат стълбовете) на стария лифт, обясни Симеон Колев. Според него един от проблемите, който спира развитието на планината е, че Витоша има приет план за управление от 2005 г., който обаче е много консервативен.

Още по темата чуйте в дискусията с водещ Константин Лавсов в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Адв. Мария Петрова: Преди интервенция се информирайте кой ще я извърши

В цялата страна започнаха извънредни проверки за нерегламентирани медицински услуги в сферата на естетичната медицина, след зачестилите случаи на пострадали жени след поставяне на ботокс. Прокуратурата също се самосезира след медийните публикации за жени, потърсили медицинска помощ след козметична процедура, при която им е бил поставен..

публикувано на 04.02.25 в 16:47

Свами Тиртха: Ако сме удовлетворени от това, което имаме, липсва мотивация за промени

Пътеводител. Така издателите наричат сборника с 366 медитации, обединени под заглавието "Черната книга – медитации за всеки ден" . Всъщност книгата, поне корицата на български, не е черна. Авторът ѝ Свами Тиртха е индолог, роден с името Geza Racs през 1959 г. в Будапеща. В продължение на 15 години изнася лекции по санскрит и..

публикувано на 04.02.25 в 16:10

Да се увеличи месечната необлагаема сума за ваучерите за храна, настояват от бранша

Подробности можете да чуете в звуковия файл. 

публикувано на 04.02.25 в 15:48

"Анук" - интерактивен куклен театър с отношение към планетата

Екипът на Сдружение "Приключения с кораб" създаде нов куклен спектакъл с музика на живо "Анук", който запознава децата с магичния живот на студения север и легендите на коренното население от инуити. Анук е смело инуитско момче, живеещо в Арктика, което преодолява много предизвикателства, за да помогне на своя приятел – мече. Поуката от историята..

публикувано на 04.02.25 в 15:37

Пътуване към общочовешките ценности с изложбата "Да търсиш дом, да намериш човек"

Петя Андасарова и Вивиан Крайславова - студенти по етнология, специалност "Етнология и културна антропология“ към Софийския университет, разказаха за изложбата "Да търсиш дом, да намериш човек" , която се реализира в рамките на инициативата „В търсене на убежище – хора, ценности и практики“. Проектът е финансиран от ЕС и фондация..

публикувано на 04.02.25 в 14:45

"Милен" - автентичната биография на Милен Цветков, е филм за свободата на словото

Първият документален филм, проследяващ живота и професионалната кариера на Милен Цветков вече има насрочена премиера. Първата прожекция пред публика е планирана за 20 февруари в Зала 1 на НДК . След това филмът и екипът до 2 март ще осъществят турне и срещи със зрителите в Пловдив, Стара Загора, Сливен, Добрич, Русе, Велико Търново,..

публикувано на 04.02.25 в 13:56
Асен Александров - директор на 51 СУ „Елисавета Багряна”

Асен Александров: Родители и учители трябва да работят за пътната безопасност на децата

Какво предвижда учебната програма на МОН във връзка с пътната безопасност на учениците и какви са извънкласните дейности, организирани от отделните училища - отговорите на тези въпроси дава Асен Александров - директор на 51 СУ „Елисавета Багряна” и председател на Сдружението на директорите в системата на средното образование в България в ефира на..

публикувано на 04.02.25 в 13:47