Навръх Петдесетница и Св. Наум, Радио София и Радио Стара Загора в съвместна продукция ни пренасят в Казанлък.
Царица ли е още розата в Казанлък, мястото с гробниците на тракийските царе? Изнесеното студио на Радио София в един от любимите подбалкански градове дава отговор не само на този изначален въпрос, изникващ в съзнанието на всеки.
Началото е с Момчил Маринов, който говори за отминалия Празник на розата, и за мястото на музеите като портал между миналото и бъдещето. Ритуали и фестивални шествия. Целогодишна туристическа дестинация.. "Празникът е спонтанен жест на благодарност."
За каталога "Багри и нишки" - едно от събитията, с които Историческият музей „Искра“ в Казанлък отбелязва 120 години от създаването си, колегата от Радио Стара Загора Иван Спасов ни среща с главния уредник на отдел "Етнография" в музея, Венелина Илиева. На страниците на „Багри и нишки“ могат да се видят образци от шевици, събирани от Чудомир и Иван Енчев-Видю"
"Интересното е, че част от тези шевици съвпадат като мотиви с намерени в праисторически съдове магически фигури" - разказва г-жа Илиева и обобщава: "обръщайки поглед назад във времето, откриваме една поредица от символи, която тръгва от началото на човечеството и стига до наши дни, шевици откриваме днес от облеклото ни, до опаковките на някои хранителни продукти":
Исторически музей „Искра“ успешно приключи дейността си по проект, свързан с дейности по опазване и представяне на движимото културно наследство и визуалните изкуства в музеите и художествените галерии.
Продължението е с експозицията "Долината в обектива", само от казанлъшки автори, но преди всичко с историята на музея на фотографията с неговия директор, Стефан Папукчиев:
"Най-интересните експонати са дървена сгъваема мехова камера от 1880 с магнезиева светкавица към нея, дарена от казанлъшко семейство, което живее в Южна Франция, фотоапаратите на Вапцаров и на Теню Пиндарев, камерата на самия Дебри, обективът за първия ПТС в България.
Включва се и г-жа Димитрина Дончева – кмет на с. Енина: "Енина расте и хубавее. Много млади жители, детски смях и игри. Засадиха се нови розови, лавандулови и черешови градини. Намислили сме празник на Енинската сърма - малка и без месо":
Следват ученик от ПГ“Иван Хаджиенов“ (Иван Иванов, специалност "Мехатроника") и нейният директор Мариана Демирева: "Гимназията е открита с дарение от 1 милион лв от 1925. В последните две години почти удвоихме учениците с две нови специалности." "Изучаваме различните електронни машини, ходим във фирмите и практикуваме" (Иван). "В новата учебна година учениците ни ще бъдат разпределени в осем фирми. Работим по много програми по "Еразъм+." (М. Демирева). "Много ми харесва фирмата, където работя и мисля да продължа там" (Иван):
Казанлък е пионер за България в дуалното обучение. За него разказва и инж.Владо Спасов от „М+С Хидравлик“. "Имаме обучени 8 наставника, около 30 ученика завършват "Машини с цифрово-програмно управление", от тях осем продължават работа при нас. Бизнесът участва и при установяване на учебните програми - ако не се погрижи да си създава кадри, тяхната липса за него е най-осезаема. Всеки един от младите обучени хора има шанс":
В града завърши и първият випуск от Технически колеж към ТУ – София, още по темата с проф.Ивайло Ганев, директор на Колежа:
"Това е последното създадено звено на ТУ - София. За да имаме успех, трябва и двете страни на дуалното обучение да са активни. Имаме много силна подкрепа от бизнеса. Подготвяме кадри изключително за конкретни предприятия. Много бързо нашите студенти влизат в практиката. Голяма част от таксите им се поемат от фирмите, в зависимост от успеха им. Всички са със силна мотивация. Тук има наплив към машиностроенето. Ако дойде в София, студентът се откъсва от родната среда, тук е различно. В града реално няма безработица."
Театърът в Казанлък е с история от 160 години, но директорът му Димитър Кабаков го представя и като най-младия професионален театър, носещ името на Любомир Кабакчиев. В Казанлък е представена първата професионална оперета. Самодейците към 1989 са били около 2000. "На Първи септември ще представим премиерно във Военна академия в София новата си постановка върху Орфей и Евридика. Това е танцово-движенчески театър, с малко текст."
Благотворителен фестивал Open Buzludzha Fest за набиране на средства за опазване на мозайките по външния кръг на Паметника Бузлуджа организират Фондация "Проект Бузлуджа", Bar Dak, Малин Миланов - Монти, с подкрепата на Община Казанлък, партньори и доброволци. С подробностите Здравко Георгиев, който разговаря с Дора Иванова, председател на фондация "Проект Бузлуджа":
Уикеда, Стефан Вълдобрев, Иван Шопов и много други любими изпълнители ще са на поляната пред х.Бузлуджа. Първите 1000 билета са на преференциална цена. За изграждането на външния навес са необходими 64000 лв. Комунистическият символ е едно от притегателните места за т.н. "дарк туризъм", които, колкото и да е парадоксално, понякога са повече от интересуващите се от "Долината на Тракийските царе"
Финалът е спортен - президентът на ФК "Розова долина" Георги Мермеклиев за Купата на Аматьорската футболна лига, която за първи път е в Казанлък:
"Ние сме единственият аматьорски юношески отбор, който е класиран в А група. Щастието за един аматьорски футбол е да има 160 играча. Имаме много състезатели деца, това връща съгражданите ни на стадиона. Времето на стадиона е безценно. При мъжете ще се готвим да атакуваме Купата на България. Постоянството е цената на успеха ни."
Макар през последните години училищата с природоматематически профил и езиково обучение да запазват челните позиции сред бъдещите осмокласници, тези за професионално обучение, стават все по-предпочитани. Това поясни пред БНР-Радио София Ваня Станчева , старши експерт по организация на средното образовани в Регионалното управление на..
Инициативата "Голямата маса“ се завръща с поредно издание. Тази събота (19 юли), съседи и приятели от столичния район "Оборище“ отново ще седнат една маса. Събитието ще се проведе на ул. "Васил Друмев", в отсечката от ул. "Оборище" до ул. "Русалка", от 11.00 до 22.00 часа. Акцент във второто издание на "Голямата маса“ 2025 е един от..
Човешкият папилома вирус (HPV) е най-честият причинител на сексуално-предавана инфекция и е причина за появата на кожни брадавици, аногенитални брадавици и папиломни образувания на дихателните пътища. Освен това обаче HPV причиняват 5% от всички онкологични заболявания при жените и мъжете по света, като напр. рак на маточната шийка, рак на..
Новият омбудсман на България е Велислава Делчева, стана ясно след гласуването в Народното събрание. В подкрепа на кандидатурата ѝ гласуваха 123-ма народни представители, 92-ма бяха "против", а 5 се въздържаха. Делчева беше предложена за поста от ГЕРБ-СДС. “Пред мен стои нелеката задача да оправдая доверието. Поемам огромна отговорност. Дневен ред в..
След началото на кампанията за разяснения по влизане в еврозоната в българската банкова система са внесени над 1 млрд. лева . Банките у нас бяха сред първите най-готови сектори за приемане на еврото, защото похарчиха милиони и започнаха подготовката още миналата година. "Системите ни работят с много валути, имаме депозити и кредити в..
Гриша Георгиев-Greesh - добре познат и любим на голяма част от публиката е винаги много деен, атрактивен и забавен. Дойде и в предаването “Добър вечер, София“, за да представи своя соло проект и нова песен. До момента Greesh участва в групите No More Many More и Portokal , а проекта GREESH, по думите на музиканта е факт вече две..
7 летни академии организира фондация "Заедно в час“, които помагат на децата да наваксат пропуски от учебната година и да развиват полезни умения. СТАРТ академиите се провеждат в кв. "Факултета“ в София, кв. "Езерово“ и кв. "Победа“ в Бургас, Шумен, Разград, с. Брестница и с. Ръжена. Лятната академия кв. "Факултета“ се организира за 9-а поредна..