Сто ученици от 6 града представиха 20 интересни стартъп идеи „как да направим живота си по-устойчив, по-красив, по-удобен и по-умен“ на финала на последното издание на „Тийноватор“ през този месец.
Програмата е част от международната мрежа U School, адаптирана за българските училища, в която ментори от стартиращи и развити компании в България и с опит в различни сфери, помагат на ученици в 10. и 11. клас да открият страстта си и да я превърнат в печеливш стартъп проект. Началото е поставено през учебната 2018/2019 в четири столични училища, а през следващата 2019/2020 се разшири до 17 училища – в София, Варна и Враца.
Програмата е безплатна, а форматът е базиран на практическо прилагане на успешни практики от Станфордския университет. Имплементирани са още „design thinking“, „lean development“, „rapid prototyping“, „business canvas model“ и др., в комбинация с личностно развитие и „меки“ умения, образователни игри. Организират се и посещения на офиси на реализирани компании. Фокусът на програмата е стимулирането на творческото мислене и увереността в собствените възможности.
„В стартирането на бизнес е и успехът, и провалът. По пътя има и препятствия. Посоката не е само напред. „Тийноватор“ е по-ранен старт за живота след училище“, обясни пред Радио София координаторът на програмата Зорница Миткова.
Първо място в националното състезание спечели Александър Паунов, 11-окласник в Първа немска гимназия в София. Неговият стартъп ICEPRO е за сладолед с протеин на прах и без захар.
„Имах двама ментори – Ангел и Цвети. От тях научих повече, отколкото в училище“, беше откровен 18-годишният Александър в студиото на Радио София.
Имал е много идеи, но осъзнал, че повечето нямало да може да се реализират.
Спрял се на хрумването за сладолед без захар, но с протеини, въпреки че в учебната програма няма биология и химия като предмети.
На финала журито харесало сладоледа, че и опашка се образувала…
Резултатът от този стартъп можем да го очакваме и на пазара и скоро да го вкусим.
Второто място зае Safe Peak – апликация за бърза локализация на изгубени хора в планината, допълни Зорница Миткова. На трето място се е класирал отборът с Find Trainee – сайт, който помага на младежите да намерят мечтаната работа и ги свързва с компании, които предоставят стажове.
Чуйте разговора на Гергана Пейкова със Зорница Миткова и Александър Паунов.
Вече тече записването на участници и ментори за четвъртата година на „Тийноватор“.
Възползвайте се.
Кристиян Александров днес е част от музикалната сцена на канадския град Ванкувър, който се намира на едни линия с прочутия си с алтернативните рок банди (и не само) Сиатъл. Но е роден в София. Завършил е Музикалното училище в София с пиано (+перкусии). Там най-добрият му е приятел е друг пианист, Ясен Велчев (Акага и Те). В неговия випуск са „и..
Радиокафе днес се излъчва от величествения Костенски водопад . Йордан Ангелов , кмет на Община Костенец е пръв наш гост и първите му думи са за проектите, по които работи общината, без да се забравят разбира се, и предизвикателствата и решенията: "Водят ме в Копривщица, Панагюрище, рецитирам за да обича и пази България" (Петър). "Четяхме..
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..