Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Хубава работа“, Епизод 11

Системата на Руско Русев, която превръща занаята в изкуство

Руско Русев
Снимка: Личен архив

Думата „майстор“ обикновено свързваме с готвач, или човек, който викаме да ни поправи нещо.
Днес обаче ще съчетаем майстор с фризьор, стилист, коафьор…

Ще свържем думата „майстор“ с Руско Русев.

Той има две деца, съпруга, английски булдог (Лили) и - вече се досетихте - фризьорски салон. Практикува будизъм. Продуцент е на филма “Остриета” и създател на програмата Nouhau School.

Руско най-вече има невероятен талант и 15-годишен опит в своята професия, която приема за изкуство и занаят едновременно, представи го Олга Василевска.

Нашият днешен герой в „Хубава работа!” е убеден, че в сферата на услугите, включително и за изработката на прически, трябва да съществуват стандарти, за да може доволният клиент да е сигурен, че и другия път ще получи същото, от което е доволен.

Въпреки, че повечето фризьори се смятат за артисти, работата в случая е въпрос на система, обясни Руско Русев. Клиентът иска да знае, че контролът е в негови ръце, а не зависи от външни фактори. Че не мястото контролира емоциите му.

„За да расте един занаятчия, трябва да събуди чувството и мисълта на предприемач, да мечтае. Именно това развитие от занаят до изкуство изисква наличието на система, насочена към нуждите на клиента“, твърди той. – „Понякога се налага професионалистът да изключи някои неща от себе си.“

Досущ като актьорите.

Според Руско много е важно да знаеш, че нещо ще стане както го искаш, а не просто да вярваш.

Филмът „Остриета“, на който е продуцент, е посветен на 4-ма българи (К.Е.Н.Т.), които прокарват новото в бранша, промяната в професията след 60-те години: Къци Капанов, Евгени Петров, Недялко Недялков и Тодор Тошев.
"Днес в повечето салони работят техни ученици. Или ученици на техни ученици", допълва Русев.
Чуйте разговора с него.
А днешните артисти са Борислава и Михаела Караджови.
Техният стил е впечатляващ, а асоциациите от разговора с Руско Русев ще видим по-късно в Инстаграм.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02

Мост между поколенията

Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище":  "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..

публикувано на 19.07.25 в 10:11

Уличното изкуство дава свобода

Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..

публикувано на 19.07.25 в 10:00